Статті

В

Відсотки на залишок коштів на рахунку та статус неприбутковості КНП: чи є зв’язок?

(коментар до ІПК ДПСУ від 19.05.2021 № 1900/ІПК/99-00-21-02-02-06)

17 червня, 2021
Тема:

таттю взято з газети "Медична бухгалтерія" № 12/2021

Дар’я Заїка, юристка газети

Чи є підстави? Про статус неприбутковості, причини й наслідки його втрати ми писали в газеті «Медична бухгалтерія», № 13/2019, с. 18. Стисло нагадаємо підстави виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі — Реєстр), передбачені п. 16 постанови № 4401:

Постанова КМУ «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» від 13.07.2016 № 440.

1. Використання доходів (прибутків) неприбуткової організації для інших цілей, ніж утримання такої організації, реалізація мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених п.п. 133.4.2 ПКУ2.

Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.

2. Розподілення доходів (прибутків) неприбуткової організації або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних із ними осіб.

3. Невідповідність неприбуткової організації та/або її установчих документів вимогам п. 133.4 ПКУ.

4. Внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення неприбуткової організації (у результаті її ліквідації, злиття, приєднання, поділу або перетворення).

5. З ініціативи неприбуткової організації.

Тобто для збереження статусу неприбутковості важливо не те, як КНП отримує дохід, а те, як КНП його розподіляє.

Відсотки на залишок коштів як дохід ЗОЗ-КНП, який звернувся по ІПК до ДПСУ, уклав договір із банком про відкриття банківського рахунку. Однією з умов цього договору було нарахування відсотків на щоденні залишки коштів на рахунку КНП. Через це заклад дуже хвилювався, чи не втратить він статусу неприбутковості.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Нарахування процентів — істотна умова договору банківського вкладу, у якому визначають їхній розмір. Якщо в договорі не встановлено розміру процентів, банк зобов’язаний виплачувати їх у розмірі облікової ставки НБУ (ч. 1 ст. 1061 ЦКУ3). Відсотки на банківський вклад виплачують окремо від суми вкладу. Як правило, виплачують їх на вимогу вкладника після закінчення кожного кварталу. Якщо ж відсотки КНП не витребувало в цей строк, то такі відсотки збільшують суму вкладу, на яку вони нараховуються, якщо інше не встановлено договором банківського вкладу. Під час повернення вкладу всі нараховані відсотки мають бути виплачені вкладнику. Деталі читайте в газеті «Медична бухгалтерія», № 10/2018, с. 11.

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 № 435-IV.

ДПСУ ще раз нагадала вимоги до неприбуткових підприємств, визначені п.п. 133.4.1 ПКУ, та заборону використовувати доходи для інших цілей, ніж фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації її мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами згідно з п.п. 133.4.1 ПКУ. Тобто фактично отримувати дохід (прибутокЗОЗ-КНП може будь-яким законним способом, головне — правильно його використовувати.

На підставі вказаних норм ПКУ ДПСУ робить висновок, що ЗОЗ-КНП може отримувати доходи у формі відсотків від розміщення на банківському рахунку тимчасово вільних залишків коштів як неприбуткова організація, внесена до Реєстру. Одержання такого доходу не призведе до втрати статусу неприбутковості та виключення з Реєстру. Однак такі доходи КНП повинне спрямовувати виключно для фінансування видатків на його утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами. Такі доходи або їх частини не можна розподіляти серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних із ними осіб.

ВАЖЛИВО! Відсотки, нараховані на залишки коштів на поточному рахунку та на депозитних рахунках у банку, КНП, які включені до Реєстру, доцільно вказувати в рядку 1.9 «пасивні доходи» Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, затвердженого наказом № 5534 (п.п. 14.1.268 ПКУ). Деталі читайте в газеті «Медична бухгалтерія», № 3/2020, с. 36, а порядок бухгалтерського обліку — в № 10/2018, с. 11.

Наказ МФУ «Про затвердження форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації» від 17.06.2016 № 553.

Календар бухгал­тера
Сьогодні

Звіт про обсяги реалізованих послуг (форма №1- послуги (квартальна) за II квартал 2021 року

Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовії торгівлі (форма № 1-опт (квартальна) за ІІ кв

Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі (форма № 3-торг (квартальна) за ІІ кв

28.07.21

ЄСВ із зарплати (доходу) за червень 2021 року (гірничі підприємства)

29.07.21

Транспортний податок за ІІ квартал 2021 року

Податок на нерухоме майно за ІІ квартал 2021 року

30.07.21

ПДВ за червень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку