Статті

П

Податковий розрахунок подаємо із запізненням: що загрожує?

Через технічні проблеми подали Податковий розрахунок за I квартал 2021 року після закінчення граничного строку подання (12 травня). Чи передбачена відповідальність за таке порушення?

Cтаттю взято з газети  "Зарплата та кадрова справа" №10/2021

Катерина Скрипкіна, заступник головного редактора газети «Зарплата та кадрова справа»

Спочатку трохи теорії, оскільки запитання щодо несвоєчасного подання об’єднаної звітності у різних інтерпретаціях надходили від багатьох наших читачів.

Податковий розрахунок є квартальною звітністю — його подають за кожний квартал поточного року протягом 40 к. дн., що настають за останнім днем звітного кварталу. Якщо останній день строку подання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається банківський день, що настає за вихідним або святковим днем (п. 1 розд. ІІ Порядку № 4). Так, Податковий розрахунок за I квартал 2021 року треба було подати не пізніше 11 травня 2021 року.

Йдемо далі. Податковий розрахунок вважається поданим і прийнятим до граничного строку подання, якщо він прийнятий контролюючим органом та пройшов всі контролі, у тому числі під час завантаження до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб. Інакше кажучи, роботодавцю потрібно отримати і квитанцію про одержання податкового документа в електронному вигляді (квитанція № 1), і квитанцію про приймання податкового документа в електронному вигляді (квитанція № 2) з позитивним результатом до закінчення граничного строку подання. Тільки тоді можна розслабитися — Податковий розрахунок ви подали успішно.

Але якщо квитанція № 1 свідчить про одержання розрахунку, то це ще не означає, що квитанція № 2 прийде з позитивним результатом. Може бути й таке, що квитанція № 1 прийшла до закінчення граничного строку подання, а квитанція № 2 — вже після часу ікс. Чи взагалі обидві квитанції отримані вже після граничного строку подання через те, що були технічні проблеми з відправленням (як у запитанні, що розглядається), або ви відправили розрахунок після того, як граничний строк закінчився. У всіх зазначених випадках має місце порушення у вигляді несвоєчасного подання Податкового розрахунку.

ДО ВІДОМА. Поданий Податковий розрахунок типу «Звітний» залишається чинним під час прийняття податківцями наступного Податкового розрахунку за такий звітний (податковий) період. Тому при поданні Податкового розрахунку з типом «Звітний новий» або «Уточнюючий» подаються лише додатки, які коригуються, та наводяться дані, які коригуються, та правильні дані (або тільки правильні дані, якщо потрібно тільки додати інформацію). До речі, якщо після подання Податкового розрахунку типу «Звітний» ви подали ще раз розрахунок типу «Звітний», у системі залишається чинним перший прийнятий «Звітний», а другий та наступні розрахунки з типом «Звітний» не приймаються.

За несвоєчасне подання Податкового розрахунку роботодавцю загрожує штраф в розмірі 1020,00 грн, а за повторне порушення протягом року, якщо вже накладено за таке порушення штраф, — 2040,00 грн (п. 119.1 ПКУ, п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ, консультація в категорії 103.26 ЗІР). До речі, такий же розмір штрафу передбачений і за неподання об’єднаної звітності.

Але! Для тих, хто своєчасно не впорався з поданням Податкового розрахунку за І квартал 2021 року, тобто отримали квитанцію № 2 або і квитанцію № 1, і квитанцію № 2 після 11 травня 2021 року, є гарна новина! Завдяки «карантинному» звільненню від притягнення до відповідальності, зокрема, податкових агентів та платників ЄСВ, за несвоєчасне подання Податкового розрахунку не штрафують (п. 52 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, п. 9 11 розд. VIII Закону про ЄСВ). Звільнення від відповідальності діє з 01.03.2020 р. по останній день карантину1. Зауважте, що згідно з постановою КМУ від 09.12.2020 р. № 1236 у редакції постанови КМУ від 21.04.2021 р. № 405 карантин продовжено до 30 червня 2021 року (докладніше про це читайте у «ЗКС», № 9/2021, с. 9).

Див. «ЗКС», № 10/2020, с. 4.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! У п. 9 11 розд. VIII Закону про ЄСВ немає звільнення від штрафу у разі неподання Податкового розрахунку (у частині, що стосується ЄСВ). Тому тим роботодавцям, хто з якихось причин ще не подав об’єднану звітність, розслаблятися не слід — Податковий розрахунок подати все ж таки потрібно.

Не все так райдужно з адміністративною відповідальністю — тут «карантинного» звільнення немає. За несвоєчасне подання Податкового розрахунку (як і за його неподання) посадовим особам роботодавця або ФОП загрожує штраф у розмірі:

  • від 30 до 40 нмдг (від 510,00 до 680,00 грн), а за повторне порушення протягом року — від 40 до 50 нмдг (від 680,00 до 850,00 грн) (ст. 165 1 КпАП2 — в частині розрахунку, що стосується ЄСВ);
  • у розмірі від 2 до 3 нмдг (від 34,00 до 51,00 грн) (і ще є шанс обійтися попередженням), а в разі повторного порушення протягом року — від 3 до 5 нмдг (від 51,00 до 85,00 грн) (ст. 163 4 КпАП — в частині розрахунку, що стосується ПДФО та ВЗ).
Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Зважаючи на те, що у складнощах звітування за І квартал 2021 року винні не лише ті, хто звітував, а й власне контролери (ДПСУ та ПФУ), сподіваємося, що адмінштрафи застосовувати не будуть.

Отже, якщо так вийшло, що «Звітний» Податковий розрахунок 11 травня 2021 року так і не прийнято, подавайте «Звітний» допоки не отримаєте квитанцію № 2 із жаданим «Звіт прийнято». Сподіваємося, що подібних казусів у поданні Податкового розрахунку за ІІ квартал 2021 року вже не буде і до звітування будуть готові і контролери (ДПСУ та ПФУ), і сервіси-помічники, які забезпечують електронне звітування, і власне ті, хто звітує. Нехай вам все вдається!

Календар бухгал­тера
29.06.21

ЄСВ з зарплати (доходу) за травень 2021 року (гірничі підприємства)

30.06.21

ПДВ за травень 2021 року

Акцизний податок за травень 2021 року

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу за травень 2021 року

ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу травень 2021 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку