Статті

П

Працюємо з фізособами-підприємцями: що з оподаткуванням?

Плануємо укласти договір цивільно-правового характеру з фізичною особою — підприємцем. Які документи слід отримати від підприємця, щоб не утримувати ПДФО і ВЗ та не нараховувати ЄСВ?

06 лютого, 2021
Тема:

Статтю взято з газети "Бухгалтерія: бюджет" № 6/2021

Катерина Скрипкіна, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Одразу зауважимо, що в самому договорі, який ви укладаєте з фізособою-підприємцем (далі — ФОП), повинно бути зазначено, що однією із сторін договору виступає саме ФОП, а не звичайна фізична особа. Якщо так, то діють спеціальні правила оподаткування.

Якщо ФОП на загальній системі оподаткування

ПДФО У цьому разі звертаємося до положень п. 177.8 ПКУ1, де сказано: під час нарахування (виплати) ФОП доходу від здійснення ним підприємницької діяльності не утримують ПДФО, якщо ФОП, який отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Що це за документ? Це може бути витяг або виписка з ЄДР2, в яких зазначаються види діяльності (див. консультацію податківців у категорії 104.12 ЗІР).

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Якщо ФОП, з яким ви уклали договір цивільно-правового характеру (далі — договір ЦПХ), надав вам зазначені документи, то при нарахуванні (виплаті) винагороди за виконані роботи (надані послуги) за таким договором ПДФО і ВЗ не утримуються (причому види діяльності, якими займається ФОП, значення не мають). Те ж саме стосується випадків, коли ви купуєте товари в такого ФОП.

Якщо ФОП не надав документи, що підтверджують його підприємницький статус, доведеться оподатковувати винагороду як дохід, виплачений звичайній фізособі за договором ЦПХ.

ЄСВ Тут звертаємось до абз. 2 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ3, де сказано: платниками ЄСВ є ФОП, крім договору ЦПХ, укладеного з ФОП, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у відомостях з ЄДР.

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Отже, як підкреслюють податківці у своїй консультації в підкатегорії 201.10 ЗІР, для того щоб не нараховувати ЄСВ на винагороду за виконані послуги (надані роботи), необхідно отримати від ФОП копію виписки з ЄДР. Зазначені дані можна, звісно, перевірити і на сайті Мінюсту (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search), але податківців така перевірка не влаштовує. Тож, краще отримати відповідні документи. Якщо ФОП не надав їх з якихось причин, то на суму винагороди нараховують ЄСВ.

Що стосується операцій купівлі-продажу товарів, то з них ЄСВ не сплачується в будь-якому випадку.

НЮАНС. Коли з ФОП укладено договір оренди, то питання щодо ЄСВ не виникає, оскільки «відносини, які виникають при укладенні договору найму (оренди), не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг» (див. консультацію в категорії 201.03 ЗІР).

Якщо ФОП на спрощеній системі оподаткування

ПДФО Дохід ФОП, з якого сплачується єдиний податок згідно із ПКУ, не включається до загального оподатковуваного доходу (п.п. 165.1.36п. 177.9 ПКУ). Це в загальному випадку говорить, що при купівлі товарів у ФОП-спрощенця або виплати йому винагороди за виконані послуги (надані роботи) утримувати ПДФО та ВЗ не потрібно. Але (і це підтверджують податківці в консультації в категорії 107.05 ЗІР) ФОП для підтвердження статусу спрощенця повинен надати копію витягу з Реєстру платників єдиного податку.

ЄСВ Тут ситуація така ж сама (див. вище). Тобто, якщо з ФОП-єдиноподатником укладено:

  • договір ЦПХ на виконання робіт (надання послуг), то для цілей ненарахування ЄСВ від підприємця треба отримати копію виписки з ЄДР. При цьому виконувані роботи (надавані послуги) повинні відповідати видам діяльності, зазначеним у відомостях з ЄДР;
  • договір купівлі-продажу товару, то про ЄСВ говорити не доводиться взагалі.

ВАЖЛИВО! При нарахуванні (виплаті) доходів ФОП (незалежно від системи оподаткування) податкові агенти зобов’язані відобразити такі доходи в податковій звітності за звітний квартал, в якому вони були нараховані. На це звертали увагу податківці, зокрема, у листі від 15.09.2016 р. № 20119/6/99-95-42-02-16. Отже, у розділі I додатка 4ДФ Податкового розрахунку4 суму доходу, нарахованого (виплаченого) ФОП, відображайте з ознакою «157».

Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, який уперше подають за I квартал 2021 року.

ФОП з окупованої території

Є особлива категорія підприємців — ФОП, місцезнаходженням або місцем проживання яких є тимчасово окупована територія. При виплаті доходів таким ФОП (незалежно від системи оподаткування) необхідно утримати ПДФО та ВЗ (п. 38.9, п.п. 1.4 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ). Вимог щодо обов’язкового нарахування ЄСВ на винагороду за договором про виконання робіт (надання послуг) з таким ФОП немає.

Якщо ФОП перереєструвався на підконтрольній Україні території, то діють вже загальні правила щодо уникнення подвійного оподаткування, описані вище. Перевірити це можна на сайті Мін’юсту (https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search).

ДО ВІДОМА. Окупованою територією є території окремих населених пунктів Донецької та Луганської областей, наведені в Переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, затвердженому Указом Президента України від 07.02.2019 р. № 32/2019.

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2020 рік (форма № 10-ПІ)

ПДФО та ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за січень 2021 року

Авансовий внесок з туристичного збору за лютий 2021 року

01.03.21

Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за 2020 рік

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку