Працівнику відкрили лікарняний у відпрацьований день: особливості оплати
Працівник, який працює в нашому КНП за основним місцем роботи, відпрацював повний робочий день за графіком роботи. Але ввечері він потрапив до лікарні. Коли він надав листок непрацездатності, побачили, що відкрили його в день, коли працівник потрапив до лікарні, тобто у відпрацьований ним день. Чи не є це помилкою? Якщо ні, то як оплатити такий лікарняний?
Статтю взято з газети "Медична бухгалтерія" № № 3/2021
Катерина Скрипкіна, заступниця головної редакторки газети «Зарплата та кадрова справа»
Одразу зазначимо, що помилки тут немає. Річ у тім, що відповідно до п. 2.9 Інструкції № 4551 ЛН відкривають на увесь період лікування в стаціонарі. Іншими словами, особі відкривають ЛН із того календарного дня, в який вона потрапила до лікарні.
ДО ВІДОМА. Якщо після відпрацьованого дня особа звернулася до свого сімейного лікаря в поліклініці і при цьому не повідомила, що працювала, то за умови встановлення непрацездатності їй теж відкриють ЛН днем звернення (п. 2.5 Інструкції № 455). І тільки коли особа сповіщає лікаря про те, що працювала в день звернення, ЛН відкриють із календарного дня, наступного за днем звернення, за її згодою (п. 2.6 Інструкції № 455).
Таким чином, якщо ЛН виданий із дотриманням положень інструкцій № 455 і № 5322 та не має інших підстав для відмови в призначенні лікарняних (перелічені в ст. 23 Закону про соцстрахування3), комісія із соціального страхування, що діє на вашому підприємстві, повинна ухвалити рішення про призначення оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця та допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю за рахунок ФСС. На це є 10 к. дн. із дня надання працівником ЛН (ч. 1 ст. 32 Закону про соцстрахування).
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Підстави та правильність видачі листків непрацездатності зобов’язана розглядати комісія із соцстрахування (п.п. 3.1.1 Положення № 134). При цьому, якщо є сумніви щодо законності видачі ЛН, комісія має право звернутися до робочого органу ФСС для перевірки правильності видачі лікарняних (п. 2.1 Положення № 13).
Тепер розберемося з оплатою періоду непрацездатності, адже ситуація, дійсно, нестандартна: в один і той самий день працівник і працював, і хворів. На жаль, працівник не може одночасно отримати і зарплату, і лікарняні. Адже лікарняні є компенсацією втрати заробітної плати (її частини) в період тимчасової непрацездатності (ч. 1 ст. 22 Закону про соцстрахування, п. 2 Порядку № 4405).
Роз’яснення щодо того, як діяти в цьому випадку, надав ФСС у листі від 10.09.2018 № 6-14/Н-1231з-1589. За відпрацьований день роботодавець повинен нарахувати працівнику зарплату. А ось ЛН підлягає оплаті з другого дня тимчасової непрацездатності. І в тому випадку, коли працівник відпрацював робочий день не повністю через погане самопочуття і йому була нарахована зарплата за фактично відпрацьований час, лікарняні за цей день не призначають. Це пояснюється тим, що лікарняні виплачують за календарні дні (а не за години), тобто їх виплата за частину не відпрацьованих у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю годин не передбачена. Але календарні дні тимчасової непрацездатності з метою встановити джерело фінансування визначаємо у звичайному порядку, тобто відлік іде з першого дня непрацездатності, зазначеного в ЛН.
ВАЖЛИВО! Перші п’ять днів хвороби, що їх оплачують за кошти роботодавця, відлічують із дати відкриття ЛН. Тобто коли день відкриття ЛН збігається з відпрацьованим днем, то з перших п’яти днів хвороби за рахунок роботодавця оплачуйте тільки чотири календарні дні (починаючи з другого дня тимчасової непрацездатності). Допомогу за кошти ФСС призначайте та виплачуйте починаючи із шостого дня хвороби.
Таким чином, комісія із соцстрахування повинна звернути увагу на такий нюанс. Призначаючи лікарняні, треба врахувати дані Табеля обліку використання робочого часу. Якщо ЛН відкритий у відпрацьований день, то цей день не має потрапити у графу «Кількість днів, що підлягають оплаті» п. 1 розд. I протоколу комісії із соцстрахування.
Приклад. Працівник відпрацював 5 січня 2021 року повний робочий день (це підтверджують дані Табеля обліку використання робочого часу). У цей же день увечері він потрапив до лікарні. Відповідно до наданого ним ЛН тимчасова непрацездатність тривала з 5 по 16 січня 2021 року.
За 5 січня 2021 року роботодавець нараховує працівнику зарплату, оскільки в цей день той працював. Лікарняні за 5 січня не призначають та не нараховують, оскільки за цей день нараховують зарплату. Таким чином, незважаючи на те, що ЛН відкрито з 5 січня, оплаті підлягають дні хвороби із 6 по 16 січня.
Для цілей визначення джерела фінансування оплати днів хвороби перші п’ять днів хвороби відлічуємо від дня відкриття ЛН, тобто від 5 січня. Таким чином, із перших п’яти днів хвороби (5, 6, 7, 8, 9 січня) оплаті за рахунок роботодавця підлягають тільки чотири дні — з 6 по 9 січня. За інші 7 к. дн. хвороби (з 10 по 16 січня) призначаємо та нараховуємо допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю за кошти ФСС.