Статті

З

Звільнення у зв’язку з обранням на виборну посаду: як діяти роботодавцю

Працівника нашої установи обрано на виборну посаду в ОМС. Який порядок звільнення? Чи є якісь терміни, в які працівника потрібно звільнити?

31 жовтня, 2020
Тема:

Статтю взято з газети "Бухгалтерія: бюджет" № 41/2020

Алла Головко, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Якщо працівник вашої установи став переможцем у виборах і вирішив перейти на виборну посаду, то вам слід урахувати певні нюанси залежно від посади, на яку обрано працівника.

Подробиці — далі.

Виборні посади

Голова Відповідно до ч. 3 ст. 282 Виборчого кодексу1 офіційне оприлюднення територіальною виборчою комісією (ТВК) результатів виборів сільського, селищного, міського голови є підставою для звільнення з роботи (посади), припинення діяльності, несумісної з посадою депутата ВР АРК, сільського, селищного, міського голови, та/або прийняття рішення про припинення дії іншого представницького мандата особи, обраної депутатом, сільським, селищним, міським головою.

Виборчий кодекс України від 19.12.2019 р. № 396-IX.

Отже, працівника треба звільнити.

ДО ВІДОМА. Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону про МС2 та ст. 25 Закону про запобігання корупції3 голові забороняється займатися іншою оплачуваною роботою (крім викладацької, наукової та творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю. Тож, перейшовши на посаду голови, наприклад, з педагогічної посади, працівник і надалі може займатися такою роботою, якщо на це в нього є відповідний час.

Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР.

Ініціатором звільнення є працівник, тому він повинен письмово попередити про власне бажання розірвати з установою трудовий договір — написати заяву. Згідно з ч. 1 ст. 282 Виборчого кодексу ТВК не пізніш як на п’ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює шляхом опублікування у місцевих друкованих засобах масової інформації результати виборів, а також розміщує їх на офіційному веб-сайті комісії чи відповідної ради (за наявності), регіонального, територіального представництва Центральної виборчої комісії (у разі їх утворення). Отже, у заяві працівнику слід вказати, де саме опубліковані результати (можна додати копію публікації з газети, в якій оприлюднені результати виборів, де він фігурує як переможець).

Після цього керівник установи видає наказ про звільнення працівника за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП): «<…> перехід на виборну посаду».

У день звільнення з працівником потрібно провести остаточний розрахунок — виплатити зарплату за фактично відпрацьований час і компенсацію за невикористану відпустку та видати трудову книжку із записом про звільнення та інші документи, пов’язані з роботою.

Не рекомендуємо замість компенсації надавати відпустку з наступним звільненням. Щоб не сталося так, що у вас він буде ще працівником і одночасно його приймуть на посаду голови.

У графі 3 трудової книжки робите запис: «Звільнений у зв’язку з обранням на виборну посаду в Гарну сільську раду, п. 5 ст. 36 КЗпП України» (п. 2.28 Інструкції № 584).

Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Мін’юсту, Мінпраці, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 р. № 58.

Секретар ради Посада секретаря місцевої ради також належить до виборних. Процедура звільнення у зв’язку з переходом на таку виборну посаду аналогічна розглянутій вище. Проте є одне «але».

Секретаря обирає рада за пропозицією голови. Тому не відомо, чи сформує новообраний голова пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря вже в першу сесію та чи підтримають таку кандидатуру депутати.

У зв’язку з цим підставою для звільнення працівника, якого обрано секретарем відповідної ради (за п. 5 ст. 36 КЗпП), буде його особиста заява з додаванням копії рішення місцевої ради про його обрання на цю посаду.

Інші виборні посади Це керуючий справами (секретар) виконкому, заступники відповідного сільського, селищного, міського голови та староста.

На такі посади особи призначаються шляхом затвердження відповідною радою за поданням голови. Дані посади також належать до категорії виборних, і підставою для звільнення таких осіб у зв’язку з переходом на таку посаду також є особиста заява та копія рішення ради про затвердження на відповідній посаді.

Звільнятися з попереднього місця роботи до сесії місцевої ради, де розглядатиметься питання про затвердження особи на відповідній посаді, працівник не зобов’язаний.

Гарантії Після звільнення працівника про нього доведеться пам’ятати ще деякий час. Так, для працівників, обраних на виборні посади, ст. 118 КЗпП визначено певні гарантії. Наприклад, працівникам, яких звільнили з роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в ОМС, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а за її відсутності — інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Отже, не виключено, що через 5 років (термін повноважень за виборною посадою) ваш працівник «попроситься» до вас назад. Тоді його необхідно буде працевлаштувати.

Все піде як по маслу, якщо з працівником, який прийшов на вакантну після звільнення обраного працівника посаду, ви уклали строковий трудовий договір, як того вимагає абз. 2 ч. 1 ст. 33 Закону про статус депутатів5. Цей договір розривається в разі повернення його попередника на роботу, але не пізніш як через 3 місяці після припинення повноважень за виборною посадою.

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 р. № 93-IV.

Звільнити працівника, з яким ви уклали трудовий договір на невизначений строк у зв’язку із закінченням повноважень за виборною посадою його попередника, ви вже не можете. Зазначимо, що в таких діях суди не вбачають порушень (див. постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21.10.2015 р. у справі № 804/11722/146, постанову Рівненського міського суду від 27.03.2007 р. у справі № 2-893/20077). У такому разі ви повинні запропонувати іншу рівноцінну роботу (посаду).

Якщо ви запропонували працівнику, який повернувся, рівноцінні вакантні посади у вашій установі, однак жодна з них йому не до вподоби, складіть Акт про відмову особи від запропонованих вакантних посад. Це буде для вас надійним алібі, якщо справа дійде до суду (див. ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2010 р. у справі № 2а-7764/09/04708).

Тож якщо для колишнього працівника немає рівноцінної роботи (посади) у вашій установі або іншої, за його згодою ви повинні видати довідку про неможливість його працевлаштування (у довільній формі). Чинним законодавством не передбачено відповідальність за незбереження за працівником роботи (посади), якщо після його повернення його посада зайнята працівником з безстроковим трудовим договором, а від наявних вакантних посад працівник, що повернувся, відмовився.

Поєднання депутатства з роботою

Якщо працівника обрано депутатом місцевої ради (невиборна посада), то він здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю (ст. 6 Закону про статус депутатів). Тоді, звісно, звільняти його не потрібно. Проте, відповідно до ч. 3 ст. 49 Закону про МС і ст. 32 Закону про статус депутатів він має такі гарантії:

  • по-перше, на час сесій, засідань постійних комісій рад, а також для здійснення депутатських повноважень в інших, передбачених законом випадках, він звільняється від виконання виробничих або службових обов’язків за основним місцем роботи;
  • по-друге, за час здійснення депутатських повноважень у робочий час йому відшкодовують середній заробіток за основним місцем роботи та інші витрати, пов’язані з депутатською діяльністю, за рахунок відповідного місцевого бюджету.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку