Статті

Я

Як списати застарілу ПКД?

Коли наш ЗОЗ був бюджетною установою, ми планували будівництво і виготовили для нього ПКД. Під час реорганізації вартість ПКД перенесли на субрахунок 151 «Капітальне будівництво». На сьогодні очевидно, що будівництво не відбуватиметься. Що робити з вартістю ПКД, яка «зависла» на субрахунку 151?

14 лютого, 2020
Тема:

Статю взято з газети "Медична бухгалтерія" № 4/2020

Лідія Безкоровайна, експерт газети

Сутність ПКД Під час підготовки до будівництва будь-яка організація зіштовхувалась із поняттям «проєктно-кошторисна документація». Так, про необхідність застосування ПКД зазначено в ЦКУ1. Підрядник зобов’язаний здійснювати будівництво та пов’язані з ним будівельні роботи відповідно до проєктної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які висувають до робіт та до кошторису, що встановлює ціну робіт (п. 1 ст. 877 ЦКУ).

Цивільний кодекс України від 16.01.2003 р. № 435-IV.

Що ж являє собою ПКД? Це набір документів (таблиць, тексту, графічних зображень і креслень), які містять інформацію про те, що потрібно зробити для будівництва (реконструкції, капітального ремонту) об’єкта. Така документація дозволяє побачити результат майбутнього будівництва та оцінити доцільність його здійснення.

Кошторис будівництва є розділом проєкту, що оцінює його економічну доцільність. Кошторис дозволяє визначити, які капіталовкладення будуть необхідними на кожному етапі будівництва.

З точки зору бухобліку ПКД — це частина капітальних інвестицій в необоротні матеріальні активи. У пункті 4 П(С)БО 7 «Основні засоби»2 наведено визначення: «капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи — це витрати на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об’єктів матеріальних необоротних активів (у тому числі необоротних матеріальних активів, призначених для заміни діючих, і устаткування для монтажу), що здійснюються підприємством».

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом МФУ від 27.04.2000 р. № 92.

У пункті 48 Методрекомендацій № 5613 зазначено, що затрати на будівництво (виготовлення), придбання й поліпшення об’єктів основних засобів із початку й до закінчення вказаних робіт і введення об’єктів в експлуатацію визнають незавершеними капітальними інвестиціями (незавершеним будівництвом). Затрати на будівництво, виготовлення, придбання й поліпшення об’єктів (капітальні інвестиції) групують за певними напрямами робіт, серед яких виділяють проєктно-вишукувальні роботи.

Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом МФУ від 30.09.2003 р. № 561.

Незавершені капітальні інвестиції є частиною необоротних активів підприємства, однак вони не є об’єктом основних засобів, їхня вартість не підлягає переоцінці та амортизації. Про це зазначено в листі МФУ від 15.04.2013 р. № 31-08410-07-29/12008.

ПКД обов’язково необхідно зберігати, оскільки вона є і підтвердженням відповідних витрат, і підставою для виконання будівельних чи ремонтних робіт.

Бухоблік Для обліку капітальних інвестицій у будівництво (у тому числі ПКД) призначено субрахунок 151 «Капітальне будівництво». В Інструкції № 2914 зазначено, що на цьому субрахунку відображають витрати на будівництво, яке здійснюють як господарським, так і підрядним способом для власних потреб підприємства. І хоча прямої вказівки відображати ПКД саме на субрахунку 151 Інструкція № 291 не містить, та зрозуміло, що витрати на створення ПКД є невід’ємною частиною процесу будівництва, тож саме на цьому субрахунку їх і слід обліковувати.

Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом МФУ від 30.11.1999 р. № 291.

Кореспонденцію рахунків з відображення в обліку капітальних інвестицій наведено в додатку до Методрекомендацій № 561 (див. табл. 1).

Таблиця 1. Бухоблік ПКД

№ пункту

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

дебет

кредит

6

Відображено затрати на проєктні, будівельно-монтажні роботи за рахунками підрядників і проєктних організацій

15

63

7

Відображено суму ПДВ в рахунках підрядників і проєктних організацій

641

63

17

Зараховано об’єкти капітальних інвестицій після введення в експлуатацію

10

15

А що ж робити, якщо об’єкт капітальних інвестицій в експлуатацію не введено, ба більше — будівництво взагалі не розпочато?

Як списати? Рішення про списання застарілої ПКД може ухвалити спеціальна комісія, створена наказом керівника КНП. Вона має обґрунтувати причини такого списання. Для документального оформлення списання капітальних інвестицій чинним законодавством не передбачено окремого документа. Незважаючи на те, що капітальні інвестиції не є об’єктом основних засобів, однак вважаємо можливим застосувати для їх списання Акт списання основних засобів, затверджений наказом № 3525, або Акт списання основних засобів (часткової ліквідації), затверджений наказом № 8186 (хоча ця форма і передбачена для бюджетних установ). Також можна самостійно розробити довільну форму документа про списання капітальних інвестицій, головне, щоб він містив усі необхідні реквізити, зазначені в Положенні № 887 та в ст. 9 Закону про бухоблік8.

Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-XIV.
Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом МФУ від 24.05.1995 р. № 88.
Наказ МФУ «Про затвердження типових форм з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та порядку їх складання» від 13.09.2016 р. № 818.
Наказ МСУ «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29.12.1995 р. № 352.

Оскільки ПКД є необоротним активом, то її списання відображають збільшенням витрат на субрахунку 976 «Списання необоротних активів». А якщо КНП для обліку витрат одночасно застосовує рахунки класу 8 та класу 9, то спочатку витрати відображають на рахунку 85 «Інші затрати», а вже потім списують на субрахунок 976.

Приклад. На балансі ЗОЗ-КНП обліковують застарілу ПКД вартістю 160 000,00 грн. Розроблено її було ще тоді, коли ЗОЗ був бюджетною установою (неплатником ПДВ). Оскільки будівництво не було розпочате і не планується його розпочинати, комісія ухвалила рішення про списання такої ПКД.

У бухобліку ці операції будуть відображені кореспонденцією рахунків, наведеною в табл. 2.

Таблиця 2. Бухоблік списання застарілої ПКД

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

дебет

кредит

1. Списано вартість застарілої ПКД:

  • якщо підприємство для обліку витрат застосовує лише рахунки класу 9

976

151

160 000,00

  • якщо підприємство для обліку витрат одночасно застосовує рахунки класу 8 та класу 9

85

151

976

85

2. У кінці звітного періоду списано витрати на фінансовий результат

793

976

160 000,00

ПДВ Зараз багато ЗОЗ-КНП є платниками ПДВ. Тому може виникати запитання стосовно нарахування податкових зобов’язань під час ліквідації ПКД. Одразу зазначимо, що податкові зобов’язання з ПДВ у разі ліквідації капітальних інвестицій слід буде нарахувати у тому випадку, коли ЗОЗ, відображаючи в бухобліку створення цих капітальних інвестицій, відображав податковий кредит з ПДВ. Якщо ж об’єкт, що підлягає списанню, ЗОЗ отримав, коли не був платником ПДВ, то нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до п. 198.5 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI підстав немає.

Календар бухгал­тера
28.09.20

ЄСВ з зарплати (доходу) за серпень 2020 року (гірничі підприємства)

30.09.20

Звіт про контрольовані операції за 2019 рік

ПДВ за серпень 2020 року

Акцизний податок за серпень 2020 року

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу за серпень 2020 року

ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за серпень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку