Статті

С

Системи оподаткування: переваги та недоліки

На написання матеріалу нас надихнуло питання читачки. Директор дав їй досить непросте завдання: визначити, на якій системі оподаткування підприємству буде вигідніше працювати. Звісно, однозначної відповіді тут не буде. Адже вибір залежатиме від умов діяльності, доходів, витрат, контрагентів, з якими суб’єкт господарювання співпрацює, тощо.
Проте можемо дати вам підказки, які допоможуть розібратися, що ж привабливіше — спрощена чи загальна система? Тим паче що перед початком нового року це питання як ніколи актуальне.

 

Зібрав лев усіх тварин і наказав: «Розумні — направо, красиві — наліво».
Усі звірі слухняно виконали команду.
Мавпа метушиться — то вправо побіжить, то вліво...
Лев гримнув: «Ну що ти носишся туди-сюди?»
І що, ви думаєте, вона йому відповіла?
«Що ж, ви мені розірватися накажете?»

Переваги та недоліки спрощеної системи (група 3: юрособи)

Одразу зазначимо, що переваги та недоліки кожної системи оподаткування працюють в обидва боки. Те, що вигідно одному, може зовсім не цікавити іншого (див. табл. 1).

Таблиця 1. Переваги спрощеної системи

Переваги

Пояснення

Спрощеність податкового обліку

 • відсутність податкового обліку витрат
 • відсутність податкових коригувань
 • не застосовують правила трансфертного ціноутворення

Статус платника ПДВ

Підприємство може самостійно обирати, чи хоче воно бути платником ПДВ, незалежно від обсягу оподатковуваних операцій

Податкове навантаження

 • не платять ПДВ у разі обрання ставки ЄП 5 %
 • не платять земельний податок з ділянок, які використовуються в госпдіяльності
 • не платять податок на прибуток

Окремо додамо про касовий метод визначення доходів. У деяких випадках такий порядок відображення доходів дозволить оптимізувати оподаткування. Наприклад, у разі післяплати за товари, роботи, послуги дохід в податковому обліку у єдинника буде виникати пізніше.

Також хочемо додати про більш просте ведення податкового обліку. Так, наприклад, можливість відтягти реєстрацію платником ПДВ, звільнення від сплати земельного податку, досить проста форма декларації з ЄП економлять бухгалтеру час і нерви, а підприємство рятують від штрафів. І, можливо, це не видно одразу у вартісному виразі, проте стає зрозумілим із часом.

Однак є у цієї системи оподаткування і недоліки, про які також слід поговорити (див. табл. 2).

Таблиця 2. Недоліки спрощеної системи

Недолік

Пояснення

Податкові ризики

Незважаючи на те, що дохід на ЄП має визначатися легко і просто — за надходженням грошей та чітко визначеними видами доходів в матеріальній та нематеріальній формах, вказаними в п. 292.3 ПКУ, фіскали час від часу підтягують сюди й бухгалтерські доходи. Тож для визначення оподатковуваного доходу у безпечному варіанті керуватися лише ПКУ  замало

Обмежений обсяг доходу

Дохід у групі 3 не може перевищувати 5 млн грн

Обмежені види діяльності

Частина видів діяльності на спрощеній системі заборонена. Так, наприклад, юрособи групи 3 не можуть здійснювати виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ)1

Виняток: роздрібний продаж «побутових» ПММ в ємностях до 20 л.

Здійснення розрахунків

Відповідно до п. 291.6 ПКУ платники ЄП груп 1–3 повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі.

Це, окрім чистого бартеру, накладає заборону на будь-якого роду взаємозаліки тощо

Переваги та недоліки загальної системи

Звісно, ті хто з якихось причин не можуть застосовувати спрощену систему, вибору не мають. А от ті, хто може потрапити і туди, і сюди, мають зважити за і проти (див. табл. 3).

Таблиця 3. Переваги загальної системи

Перевага

Пояснення

Податкова оптимізація

Об’єктом оподаткування є прибуток з джерелом походження в Україні. Відповідно, збиткові підприємства податок на прибуток не сплачують

Види діяльності

На загальній системі дозволено усе, що не заборонено законом взагалі

Необмежений дохід

Жодних обмежень щодо обсягів отриманих доходів загальна система не містить. Єдине — у разі отримання доходу, більшого ніж 20 млн грн за рік, доведеться розрахувати податкові різниці

Тепер поговоримо про недоліки. Для податку на прибуток зараз велику роль відіграє бухоблік. Як ви знаєте, багато моментів в обліку — це питання профсудження. Звісно, думки бухгалтера та податківців можуть кардинально відрізнятися. Тож податкові ризики ведення діяльності на загальній системі значно вищі.

Крім цього, слід додати про обов’язкову реєстрацію платником ПДВ у разі, якщо обсяг постачання за останні 12 місяців перевищить 1 млн грн. Якщо ви маєте дохід, менший від 5 млн грн, та обсяги постачання, більші ніж 1 млн грн, то тут слід задуматися, чи важливо для вас бути платником ПДВ. Так, все залежить від того, скільки товарів/послуг купується з ПДВ та скільки потім постачається. Чому? Бо в загальному випадку в разі дотримання всіх умов ПДВ-гри до бюджету потрапить різниця між сумою нарахованого вами ПДВ та сумами «вхідного» ПДВ. Крім цього, не слід забувати про блокування ПН/РК та складність ведення ПДВ-обліку взагалі.

На додаток частково може зрости податкове навантаження за іншими податками та зборами. Яскравим прикладом є земельний податок. Єдинники звільнені від його сплати, якщо земділянки використовуються у госпдіяльності. Загальносистемники таких поблажок не мають. Тож порахуйте можливу економію.

Сухі розрахунки

Перейдемо до числових прикладів. Простіше кажучи, виходячи з даних бухобліку розрахуємо свій гіпотетичний податок на прибуток та порівняти із поточною сумою ЄП. Звісно, також слід враховувати ваші плани на майбутнє, а саме чи плануєте ви:

 • розширювати діяльність;
 • збільшувати частку ринку;
 • залучати додаткові оборотні кошти тощо.

Ситуація. Підприємство — платник ЄП за ставкою 5 % має такі показники господарської діяльності у звітному періоді2:

 • чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) — 1020 тис. грн;
 • собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) — 540 тис. грн;
 • адміністративні витрати — 75 тис. грн;
 • витрати на збут — 15 тис. грн.

Дохід, що оподатковується ЄП, — 940 тис. грн.
Інших доходів та витрат протягом періоду не було.

Беремо дані зі звіту про фінрезультати.
 

Для початку підрахуємо суму ЄП: ЄП = 940 тис. грн × 5 % = 47 тис. грн.

Тепер подивимося, скільки за таких самих обставин ви сплатите податку на прибуток:

Податок на прибуток = (1020 тис. грн – 540 тис. грн – 75 тис. грн – 15 тис. грн) × 18 % = 70,2 тис. грн.

У цій ситуації обирати загальну систему не вигідно, адже податкове навантаження збільшиться досить суттєво. Не кажучи ще про додаткові зобов’язання реєструватися платником ПДВ, сплачувати податок на землю тощо.

Грубо кажучи, для того щоб порівняти податкове навантаження з ЄП та податку на прибуток, вам необхідні мінімум два документи:

 1. декларація з ЄП;
 2. звіт про фінрезультати.

Також ви, найімовірніше, помітили, що ключову роль тут відіграють витрати: чим вони більші, тим більш привабливою видається загальна система.

Тут можна перейти до другого варіанта, який приблизно допоможе обрати систему оподаткування. Для обрахунку ЄП велику роль відіграє касовий дохід, проте у більшості випадків для порівняння можна взяти дохід від реалізації та припустити, що він дорівнює касовому доходу. Для підприємств роздрібної торгівлі та тих, хто надає послуги населенню, це навіть не буде припущенням.

Так, ЄП за ставкою 5 % у формульному вигляді можна розрахувати так: ЄП = Д × 5 %,  де Д— дохід від реалізації.

Податок на прибуток = Д × Р × 18 %, де Р — рентабельність продажу, яка розраховується як відношення прибутку до оподаткування на суму виручки від реалізації.

Таким чином, сплачувати ЄП буде вигідніше, коли: Д × Р × 0,18 ˂ Д × 0,05.

Тобто рентабельність ˃ 0,2778.

Таким чином, спрощена система буде вигідніша, коли рентабельність продажу більша ніж 27,78 %. Тож якщо рентабельність наближається до нульової позначки, це означає, що підприємство має значні витрати, а отже, податок на прибуток буде нижчий ніж ЄП. І навпаки.

НЮАНС. Якщо платник ПДВ змінює систему оподаткування та не втрачає свій статус платника ПДВ, то це у формулі можна не враховувати.

На цьому все. Бажаємо зробити правильний вибір!

Анна Хомюк, головний редактор

Календар бухгал­тера
15.07.20

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за червень 2020 року

Довідка про використані РК за червень 2020 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

Звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) за червень 2020 року

20.07.20

Податкова декларація з ПДВ за червень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку