Статті

З

Закупівля електроенергії: «переговорка» чи конкурентні торги? Вивчаємо думку ДКСУ

(коментар до листа ДКСУ від 16.10.2019 р. № 16-06-06/17717)

21 листопада, 2019
Тема:

Статтю взято з газети "Бухгалтерія: бюджет" №44/2019

Людмила Линник, юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»

У цьому році відбулось чимало змін, пов’язаних із закупівлею електроенергії, а саме: ринок електроенергії став конкурентним, змінився підхід до формування ціни на електроенергію.

А для бюджетних установ до 31.12.2020 р. законодавством встановлено такий собі перехідний період — надано право придбавати електроенергію як універсальну послугу. Та чи є таке право виключним і чи полегшило воно життя замовників? Дискусії з цього приводу не вщухають і досі. Навіть Мінекономіки та ДКСУ мають з цього приводу різні позиції. Про думку Мінекономрозвитку, висловлену в листі від 13.12.2018 р. № 3304-04/54502-07, ми розповідали в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 48/2018, с. 11. На черзі — лист ДКСУ, що коментується. Давайте вивчати.

Труднощі вибору

11.06.2017 р. набрав чинності Закон про ринок електроенергії1, згідно з яким постачання електричної енергії та її розподіл здійснюються різними суб’єктами.

А саме:

  • розподіл електроенергії проводять оператори систем розподілу (природні монополії);
  • постачання електричної енергії — електропостачальники, яких споживачі обирають на конкурентних засадах за вільними (ринковими) цінами.
Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 р. № 2019-VIII.

Втім, бюджетні установи — споживачі електричної енергії тимчасово (на період з 01.01.2019 р. до 31.12.2020 р.) віднесені до споживачів універсальних послуг. З цією метою, зокрема, внесено зміни до визначення «малий непобутовий споживач», який має право бути споживачем універсальної послуги. Якщо раніше це був виключно суб’єкт малого підприємництва, то з 01.01.2019 р. до малих непобутових споживачів належать усі споживачі, що не є побутовими і купують електричну енергію для власного споживання, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт. Отже, бюджетні установи, що споживають електроенергію виключно для своїх потреб і приєднані до мереж зазначеної потужності, належать до малих непобутових споживачів.

ВАЖЛИВО! У період з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р. універсальні послуги надаватимуться всім бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності поширюються всі права та обов’язки, передбачені Законом про ринок електроенергії для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг (абз. 11 п. 13 розд. XVII Закону про ринок електроенергії).

Після закінчення перехідного періоду право на отримання універсальної послуги залишиться тільки у бюджетних установ, що відповідають ознакам малого непобутового споживача.

Після відокремлення оператора розподілу від енергопостачальника відокремлений постачальник упродовж двох років з дня отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з постачання електроенергії виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території, яка визначається як область, міста Київ та Севастополь, АР Крим, на якій до відокремлення провадив свою діяльність з передачі електроенергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електроенергії за регульованим тарифом вертикально інтегрований суб’єкт господарювання (тобто на території, яку обслуговувало відповідне обленерго —абз. 14 п. 13 розд. XVII Закону про ринок електроенергії). Далі постачальник універсальної послуги визначатиметься за конкурсом відповідно до Порядку № 10552.

 
Порядок проведення конкурсу з визначення постачальника універсальних послуг, затверджений постановою КМУ від 12.12.2018 р. № 1055.

Однак віднесення бюджетних установ до споживачів універсальної послуги практично нічого не вирішило. Принаймні такий висновок випливає з листа Мінекономрозвитку від 13.12.2018 р. № 3304-04/54502-07.

По-перше, на думку Мінекономіки, бюджетні установи мають право бути споживачами універсальної послуги, а не зобов’язані це робити. Це ж, загалом, підтверджує і ДКСУ в листі, що коментується.

По-друге, обрати постачальника універсальної послуги можуть тільки ті бюджетні установи, споживання електроенергії яких не перевищує 200 тис. грн на рік.

Установам із споживанням електроенергії понад 200 тис. грн необхідно проводити торги. Для тих установ, які обирають конкурентний спосіб відбору постачальника, є більше шансів укласти максимально вигідний договір. Такий договір укладається між споживачем і постачальником на основі Примірного договору, форма якого наведена в додатку 5 до Правил № 3123. В оголошенні про допорогову закупівлю чи в тендерній документації (у разі проведення публічних закупівель) та в проекті договору про закупівлю, який до них додається, установа може передбачити, з-поміж іншого, принципові вимоги. Подаючи свою пропозицію, постачальник в таких умовах орієнтується на вимоги споживача. І лише якщо за результатами двох оголошених процедур немає достатньої кількості учасників, слід розглядати варіант придбання електроенергії як універсальної послуги.

Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 312.

Але ДКСУ в листі, що коментується, право бюджетних установ бути споживачами універсальної послуги і, відповідно, здійснювати закупівлю електроенергії розглядає дещо під іншим кутом. Про це розкажемо далі.

Універсальна послуга

Предмет закупівлі У разі постачання електроенергії постачальником універсальної послуги послугу з розподілу (передачі) електричної енергії для потреб споживачів, електроустановки яких приєднані на території діяльності відповідного оператора системи, оплачує відповідний електропостачальник за усією сукупністю зазначених споживачів, постачання яким здійснює постачальник універсальних послуг. При цьому ціни на електроенергію, що постачається споживачам постачальниками універсальних послуг, включають, у тому числі, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг (п.п. 1.2.6 Правил № 312). Вартість універсальної послуги визначається згідно з Порядком № 11774. Розрахунок ціни на універсальну послугу та всіх її складових здійснюється без урахування ПДВ (п.п. 1.5 Порядку № 1177).

Порядок формування цін на універсальні послуги, затверджений постановою НКРЕКП від 05.10.2018 р. № 1177.

Отже, окремо кошти на розподіл електроенергії в даному випадку не плануються. Таким чином, при закупівлі електроенергії в такий спосіб застосовується правило п. 5 Порядку № 4545: якщо під час здійснення замовником закупівлі товарів передбачається також закупівля послуги (послуг), пов’язаної (пов’язаних) з поставкою товарів (зокрема послуги з транспортування, установки, монтажу, наладки, інсталяції програмного забезпечення, навчання персоналу тощо), то предметом закупівлі в такому разі є товари за умови, що вартість такої послуги (таких послуг) не перевищує вартості самих товарів.

Порядок визначення предмета закупівлі, затверджений наказом Мінекономрозвитку від 17.03.2016 р. № 454.

Тож, при закупівлі універсальної послуги предметом закупівлі буде товар — електрична енергія (код ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник»6 — 09310000-5). На це звертає увагу і ДКСУ в листі, що коментується.

Національний класифікатор України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затверджений наказом Мінекономрозвитку від 23.12.2015 р. № 1749.

Процедура закупівлі Що ж до вибору процедури закупівлі, то тут слід поміркувати.

Як ми вже з’ясували, універсальна послуга поєднує в собі як вартість самої електроенергії, так і вартість послуги з її розподілу. Також слід взяти до уваги, що як протягом перехідного періоду (з 01.01.2019 р. по 31.12.2020 р.), так і після нього конкуренція в цьому сегменті буде відсутня. Адже постачання електроенергії в такому форматі до 31.12.2020 р. будуть здійснювати виключно виокремлені з обленерго постачальники — один в кожній області, а в подальшому визначений за спецпроцедурою постачальник. Жоден інший постачальник не поєднує в собі таких функцій. Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 63 Закону про ринок електроенергії в межах території здійснення діяльності одного постачальника універсальних послуг не допускається здійснення діяльності іншими постачальниками універсальних послуг. При цьому постачальник універсальної послуги не може відмовити споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності цього постачальника, в укладенні договору (п.п. 1.2.8 Правил № 312).

З урахуванням такої особливості надання універсальної послуги ДКСУ в листі, що коментується, прийшла до висновку, що при виборі процедури закупівлі замовники — бюджетні установи можуть користуватись нормами п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону про публічні закупівлі7 (відсутність конкуренції (у тому числі з технічних причин) на відповідному ринку) та обирати переговорну процедуру закупівлі.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

Для договору з постачальником універсальних послуг передбачено окремі форма договору і умови його укладання. Так, постачальник універсальної послуги здійснює постачання електричної енергії на підставі договору, укладеного на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до Правил № 312).

Як діяти? Та незважаючи на перший висновок, який кидається в очі при ознайомленні з листом, що коментується, на нашу думку, його не слід розглядати буквально. Пояснимо.

Як Мінекономрозвитку в листі від 13.12.2018 р. № 3304-04/54502-07, так і ДКСУ в листі, що коментується, в першу чергу звертають увагу на конкурентність ринку електроенергії і наявність всіх інструментів для відбору постачальника шляхом відкритих торгів.

Загалом ДКСУ в даному випадку лише уточнює порядок дій замовників при виборі ними закупівлі електроенергії як універсальної послуги. При цьому шлях до такого вибору (двічі відмінені торги чи одразу переговорна процедура) Казначейство не уточнює. І дійсно, на стадії, коли замовник приймає рішення придбавати електроенергію в такий спосіб, варіантів нема: переговорна процедура. Адже торги на території, що обслуговується одним суб’єктом у цій галузі, ніяк не відбудуться.

Але слід пам’ятати, що уповноваженим органом з питань закупівель, який здійснює нормативно-правове забезпечення цього процесу, є Мінекономіки. А його рекомендація — вживати заходів конкурентної закупівлі. І лише за відсутності результатів переходити до інших процедур закупівель, визначених законодавством8.

У Звіті з моніторингу функціонування роздрібного ринку електричної енергії у ІІ кварталі 2019 року, підготовленому НКРЕКП, який розміщено на офіційному сайті, також зазначається про конкурентність ринку електроенергії.

Нагадаємо, що Мінекономрозвитку в листі від 13.12.2018 р. № 3304-04/54502-07 підкреслило: непроведення належних процедур публічних закупівель та укладання договору з постачальником універсальної послуги без застосування тендерних процедур не позбавляє замовника від відповідальності, передбаченої ст. 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Календар бухгал­тера
15.07.20

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за червень 2020 року

Довідка про використані РК за червень 2020 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

Звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) за червень 2020 року

20.07.20

Податкова декларація з ПДВ за червень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку