Статті

Д

Депутат, член виконкому та заступник голови в одній особі: «семиділ» чи порушник?

(коментар до листа НАДС від 07.08.2019 р. № 5418/13-19)

15 листопада, 2019

Cтаттю взято з газети  " Місцева рада"№11

Людмила Линник, юрист газети «Місцева рада»

В липневому номері нашої газети («Місцева рада», № 7/2019, с. 6) ми розбирали ситуацію, коли працівник місцевої ради є її депутатом. Нагадаємо: жодних законодавчих перешкод цьому ми не знайшли. Але разом із тим у нас виникло інше запитання: чи може заступник сільського, селищного, міського голови, який за посадою включається до складу виконавчого комітету відповідної ради, одночасно бути і депутатом цієї чи іншої ради? Якщо ні, то яким з цих «титулів» має поступитись така особа? Думку НАДС, висловлену в листі, що коментується, та судову практику з цього питання розглянемо далі.

Заступник голови — депутат місцевої ради та член виконкому цієї ж ради

Визначення проблеми Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону про МС1 виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради — голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Отже, зважаючи на приписи цієї норми заступники відповідного голови обов’язково входять до складу виконавчого комітету. При цьому зазначена норма імперативна і не містить альтернатив (бути заступнику членом виконкому чи ні), у тому числі не визначає й права відмовитись від членства у виконкомі. А надаючи таку заяву-відмову, особа, зокрема, на думку суду у справі № 812/550/182, фактично зловживає законами України та нехтує своїм обов’язком як заступника голови входити до складу виконавчого комітету відповідної ради.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 г. № 280/97-ВР.

Але водночас ч. 9 ст. 51 Закону про МС чітко визначено, що до складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради не можуть входити депутати відповідної ради, крім секретаря ради. І ця норма також не містить альтернативних варіантів. Тож виходячи зі змісту Закону про МС, особа не може бути одночасно і депутатом сільської, селищної, міської ради, і членом її виконавчого комітету (обов’язок як заступника міського голови).Як бути в такій ситуації?

Рішення По-перше, це питання слід враховувати при призначенні особи на посаду заступника, а також прийнятті рішення про персональний склад виконавчого комітету. Нагадаємо, що відповідно до ст. 3 та ст. 10 Закону про службу в ОМС3 посада заступника сільського, селищного, міського голови належить до виборних посад. Особа призначається на посаду заступника шляхом затвердження відповідною радою. Подання кандидатури, як правило, здійснює відповідний голова ради. Детально цю процедуру місцевій раді слід передбачити у власному регламенті. Але так чи інакше при затвердженні певної особи на посаді заступника, розуміючи, що ця особа в подальшому увійде до складу виконавчого комітету за посадою, рада має з’ясувати, чи не є кандидат на посаду одночасно і депутатом цієї ради.

Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» вiд 07.06.2001 р. № 2493-III.

По-друге, якщо вже так сталося, що особа одночасно є заступником голови та депутатом цієї ж ради (або іншої кандидатури, ніж депутат, немає), то ці обставини є підставою для припинення ним повноважень депутата місцевої ради достроково. Такого висновку, зокрема, дійшов Луганський окружний адміністративний суд у вже згаданій справі № 812/550/18, правильність якого підтверджено судом апеляційної інстанції4, а у відкритті касаційного провадження відмовлено.

Заступник голови — член виконавчого комітету та депутат іншої ради

Ба більше, на думку НАДС, висловлену в коментованому листі, член виконавчого комітету — працівник ради не може бути депутатом будь-якої ради.

Так, відповідно до ч. 7 ст. 51 Закону про МС на осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються вимоги щодо обмеження сумісності їх діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлені для сільського, селищного, міського голови.

Обмеження для відповідного голови визначені ч. 4 ст. 12 Закону про МС, а саме: сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.На підставі зазначених норм, НАДС у листі, що коментується, доходить висновку, що заступник голови, який є членом виконкому, не може бути депутатом будь-якої ради, як і інші члени виконкому.

Але ж обмеження, визначені ч. 7 ст. 51 Закону про МС, стосуються осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, а не просто у виконавчих органах ради. Нагадаємо, що виконком — це лише один з виконавчих органів ради серед визначених ст. 11 Закону про МС. І якщо він не є юрособою, то і працювати в ньому на постійній основі особа не може. Отже, застосування обмеження щодо депутатства, на нашу думку, можливе лише у випадку, коли виконавчим органом ради є тільки виконавчий комітет без створення апарату. НАДС, нажаль, відповіді на це запитання не надало.

Відповідальність

Втім, найбільше цікавить у цьому питанні відповідальність. Як змусити особу відмовитись від мандата? Чи як не включати її до персонального складу виконкому, якщо вона є заступником, а заступник входить обов’язково? Хто відповідатиме за недотримання норм законодавства у цьому випадку?

Зазначимо: прямої відповідальності не передбачено ані для ради, ані для заступника голови. Принаймні ми такої не знайшли. Пояснимо.

Варіант 1: Рада. Як ми вже зазначили вище, заступник сільського, селищного, міського голови входить до складу виконкому за посадою. А отже, підстав не включати таку особу до персонального складу виконкому чи не затверджувати його у зв’язку з тим, що заступник є депутатом, у ради немає. Тож у такому випадку рада діє в межах повноважень. І скасувати таке її рішення в подальшому теж не буде підстав. Це також підтверджується і судовими рішеннями у справі № 812/550/18.

Варіант 2: Особа. Відповідальність особи залежить від того чи застосовні до неї зазначені вище обмеження, тобто чи працює вона саме у виконавчому комітеті на постійній основі і чи є в цьому випадку тотожними поняття «працює у виконавчому комітеті на постійній основі» і «працює у виконавчих органах ради». Якщо це так, то маємо сумісництво та суміщення з іншими видами діяльності.

Відповідальність за порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності передбачена ст. 172 4 КпАП5 у вигляді накладення штрафу від 5100,00 до 8500,00 грн з конфіскацією отриманого доходу від підприємницької діяльності чи винагороди від роботи за сумісництвом. Але це питання ми додатково уточнимо у НАЗК.

Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Календар бухгал­тера
15.07.20

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за червень 2020 року

Довідка про використані РК за червень 2020 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

Звіт про заборгованість за бюджетними коштами (форма №7д, №7м) за червень 2020 року

20.07.20

Податкова декларація з ПДВ за червень 2020 року

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку