Статті

IB

IBAN прийшов: вивчаємо адаптацію банківських рахунків до міжнародних стандартів

Розмови про загадковий IBAN точилися ще з початку цього року, коли суспільство ознайомилось з постановою Правління НБУ від 28.12.2019 р. № 162, яка, власне, і започаткувала перехід на міжнародний стандарт ISO 13616. Наразі перехідний період у самому розпалі, тому зацікавленість наших читачів в деталях запровадження нових рахунків зростає. Пропонуємо розібратися з нагальними питаннями прямо зараз.

(лист ДКСУ від 02.09.2019 р. № 16-04-04/14823)

04 жовтня, 2019
Тема:

Що таке IBAN?

Відповідно до постанови № 1621 в Україні з 01.11.2019 р. будуть використовуватися виключно IBAN (англ. International Bank Account Number) — міжнародні номери банківського рахунку, сформовані за вимогами стандарту ISO 13616. Кожна держава самостійно встановлює структуру IBAN, дотримуючись вимог стандарту ISO 13616. Для України IBAN складається із 29 літерно-цифрових символів: коду країни (UA), контрольного розряду (від 02 до 98), коду банку (6 цифр) та номера рахунку (19 цифр).

Постанова Правління НБУ «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні» від 28.12.2018 р. № 162.

З 05.08.2019 р. триває перехідний період, протягом якого банки, зокрема і ДКСУ, мають адаптувати діючі банківські рахунки під міжнародний стандарт. Наголосимо, що постановою Правління НБУ від 26.09.2019 р. № 118 подовжено перехідний період до 12.01.2020 р. (раніше було до 01.11.2019 р.). Тобто усі банківські операції як у національній, так і в іноземних валютах будуть здійснювати виключно з використанням IBAN починаючи з 13.01.2020 р.

ВИНЯТОК. З 01.10.2019 р. для зарахування ЄСВ можна використовувати тільки IBAN. Старі рахунки були заблоковані 30.09.2019 р. Платежі, надіслані на старі рахунки для сплати ЄСВ, визнаються нез’ясованими надходженнями і підлягають поверненню платнику.

Перехід на IBAN уповноважені здійснювати банківські установи, зокрема ДКСУ — для рахунків з обслуговування бюджетів і бюджетних установ (пп. 3, 4 постанови № 162). Тобто банківські установи:

  • формують для своїх клієнтів IBAN;
  • інформують клієнтів про оновлені рахунки;
  • інформують контролюючі органи про оновлені рахунки платників податків.

Оновлення рахунків не потребує змін:

  • до положень чинних банківських договорів: ні щодо банківського рахунка, ні щодо розрахунково-касового обслуговування, ні щодо банківського вкладу тощо.
  • платіжних карток;
  • довіреності на розпорядження рахунками.

Отже, ініціативу з боку бюджетної установи проявляти не потрібно. Підтвердження цієї позиції маємо у листі ДКСУ від 02.09.2019 р. № 16-04-04/14823. На запитання щодо того, які кроки повинна здійснити бюджетна установа у зв’язку з переходом на IBAN, ДКСУ відповіла, що банки самостійно (не за ініціативою клієнта) змінюють рахунки, а потім нові рахунки доводять до відома клієнтів. Але однією лише зміною номерів справа не обходиться. Виникають супутні додаткові нюанси. Про них і поговоримо.

Договори

У договорах, за якими передбачається проводити безготівкові розрахунки, має бути зазначена банківська інформація сторін (до цього часу наводили номер рахунку, назву, МФО банку). Тож при оновленні рахунків виникає запитання: чи потрібно вносити зміни до договорів?

ДКСУ в листі від 02.09.2019 р. № 16-04-04/14823 зазначає, що зміни потрібні, тільки коли в договорі безпосередньо зазначена така вимога. Тим самим Казначейство підтвердило наші роз’яснення, надані в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 33/2019, с. 4.

Додамо: якщо договором ніяк не врегульовано порядок зміни реквізитів сторін, то необхідно визначитись, наскільки це важливо.

З одного боку, до завершення перехідного періоду можна проводити оплату за старими реквізитами. Але з іншого — відсутність умов щодо зміни банківських реквізитів для контрагента, на користь якого перераховуються кошти, має певні ризики (затримка в отриманні коштів через неправильні реквізити, зарахування коштів неправильно, а внаслідок цього — можливі штрафні санкції). Зважаючи на особливу увагу до використання бюджетних коштів бюджетними установами, такі наслідки не бажані. Тож, мабуть, безпечніше укласти відповідну додаткову угоду до договору.

Але якщо банківські реквізити вказані в кінці договору (реквізити сторін), а оплата здійснюється згідно з виставленим іншою стороною рахунком, про що зазначено в договорі, потреби в додатковій угоді немає. Про зміну банківських реквізитів у такому випадку можна повідомити контрагента рекомендованим листом.

Зарплата

Якщо установа здійснює виплату зарплати за безготівковим розрахунком через банківські установи, то також виникає питання, чи потрібно оновлювати інформацію про рахунки працівників.

На жаль, ДКСУ в листі не прокоментувала, які кроки і в який момент потрібно зробити для того, щоб з’ясувати оновлені реквізити рахунків фізичних осіб — працівників установи. Натомість запевнила, що поки ще можна використовувати старі рахунки. Тож це питання залишається з’ясовувати в банку, через який установа здійснює виплату зарплати.

Наприклад, в деяких банках зарплатний проект передбачає, що установа перераховує банку на розподільчий рахунок загальну суму до виплати і надає відомість, де зазначено безпосередньо суми до виплати кожному працівнику. Тоді дізнаватися оновлені рахунки працівників взагалі не обов’язково.

Розрахункові документи

Комунальні установи Форми і порядок оформлення розрахункових документів для бюджетних установ, що фінансуються з місцевих бюджетів, наведені у додатку 26 до Порядку № 9382Наказом МФУ від 21.08.2019 р. № 352 (набирає чинності з 01.11.2019 р.) внесено зміни до Порядку № 938, зокрема:

Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затверджений наказом МФУ від 23.08.2012 р. № 938.
  • вилучено форму платіжного доручення;
  • вилучено реквізит «МФО» з форми виписки з рахунку;
  • додано уточнення особливостей формування платіжних доручень для бюджетних установ (оновлений абз. 2 п. 10.3 Порядку № 938). Реквізит «Призначення платежу» буде містити таку інформацію: код ТПКВКМБ, КЕКВ, економічну сутність платежу, номер і дату підтвердних та інших документів, на підставі яких здійснюються перерахування, з урахуванням вимог законодавства України, ПДВ або без ПДВ тощо.

Державні установи На сайті ДКСУ (www.treasury.gov.ua/ua) у рубриці «Для громадськості/Проекти нормативно-правових актів для обговорення з громадськістю» розміщено проект змін до Порядку № 14073. Ним, зокрема, передбачено також вилучення форми платіжного доручення, слів «Код банку», «МФО».

Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затверджений наказом МФУ від 24.12.2012 р. № 1407.

Як розцінювати такі зміни? Імовірно, установам доведеться користуватися тією ж формою платіжного доручення, що і підприємствам — визначеною Інструкцією № 224, а інші розрахункові документи буде приведено у відповідність до IBAN. До речі, НБУ планує оновити вимоги до заповнення реквізитів розрахункових документів, зокрема платіжного доручення, передбачені Інструкцією № 22. Ще з квітня на сайті НБУ розміщено проект змін до цього документазгідно з яким з 01.11.2019 р. у розрахункових документах, зокрема платіжному дорученні, має буде вилучено реквізит «Код банку».

Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22.

До набрання чинності змінами бухгалтер заповнює розрахункові документи за тими ж формами, якими користувалися і раніше. При цьому в перехідний період (05.08.2019–12.01.2020 рр.) можна обрати будь-який варіант під час заповнення платіжки (п. 6 постанови № 162):

  • по-старому: зазначити в графах «Код банку платника/отримувача/стягувача» код МФО відповідних банків та в графах «Рахунок платника/отримувача/стягувача» номери розрахункових рахунків у форматі, який використовувався раніше (не IBAN);
  • по-новому: вказати IBAN у графах «Рахунок платника/отримувача/стягувача», а в графах «Код банку платника/отримувача/стягувача» зазначити «0».

При цьому можна надати інформацію щодо однієї сторони (наприклад, платника) по-новому, а щодо іншої (наприклад, одержувача) — по-старому.

Наголошуємо, що для коректної роботи необхідно своєчасно оновлювати програмне забезпечення. Зокрема ДКСУ виклала оновлення для програмного забезпечення «Фіндокументи» на своєму сайті (www.treasury.gov.ua) в розділі «Електронні сервіси/Програмне забезпечення для завантаження/Програмний комплекс «Фіндокументи»/Оновлення» — OnovPaym_2019.5.zip.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! НБУ у листі від 09.09.2019 р. № 50-0006/46321 роз’яснив, що грошовими чековими книжками, заповненими до впровадження IBAN, можна користуватися і надалі до повного її використання. Поряд з цим банк з власної ініціативи може виправити реквізит «№ рахунку», зазначивши в ньому актуальну інформацію. А от на самому грошовому чеку потрібно буде зазначати IBAN. Якщо такий номер повністю не вміщатиметься у відведене для позначення номера рахунку в грошовому чеку місце, НБУ допускає зазначення його в кілька рядків.

Інші документи

Наказом МФУ від 21.08.2019 р. № 352 також приведено у відповідність текст Примірного договору про надання позики на покриття тимчасового касового розриву місцевого бюджету, затвердженого наказом МФУ від 22.06.2012 р. № 756, шляхом вилучення з нього слів «(код банку _____)».

Проектом, розміщеним на сайті ДКСУ (www.treasury.gov.ua/ua) у рубриці «Для громадськості/Проекти нормативно-правових актів для обговорення з громадськістю», передбачено також приведення у відповідність таких форм:

  • повідомлення про відкриття/закриття рахунків5;
  • Реєстр бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів6;
  • Реєстр бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів7;
  • виписка з рахунку8.
Додаток 3 до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом МФУ від 02.03.2012 р. № 309.
Додаток 2 до Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом МФУ від 02.03.2012 р. № 309.
Додаток 1 до Порядку реєстрації та обліку  бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом МФУ від 02.03.2012 р. № 309.
Додаток 10 до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом МФУ від 22.06.2012 р. № 758.

Податки, ЄСВ

Рахунки для обслуговування місцевих бюджетів, для зарахування ЄСВ також мають бути у форматі IBAN.

Інформація щодо реквізитів рахунків для сплати податків і зборів розміщена на субсайтах територіальних органів ДПСУ офіційного веб-порталу ДПСУ (www.tax.gov.ua) у рубриці «Бюджетні рахунки», а також на сайті ДКСУ у розділі новини за 26.09.2019 р.9.

Знайти реквізити рахунків за стандартом ІВАN для ЄСВ також можна на сайті ДПСУ (Головна Довідники, реєстри, переліки Реєстри Реєстр рахунків для сплати єдиного внеску (з 01.10.2019)10).

Діють ці рахунки з 01.10.2019 р.

Рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ, в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, а також депозитний рахунок ДПСУ для сплати авансових платежів (передоплати), що вносяться підприємствами до/або під час митного оформлення обіцяють оприлюднити 10.10.2019 р. І з цього ж дня вони будуть доступні для використання платниками. Дізнаватися їх також можна буде на сайті ДПСУ.

ВАЖЛИВО! Як ми вже зазначали, НБУ забезпечив, щоб до завершення поточного бюджетного періоду була можливість використовувати старі рахунки. Поряд з цим старі рахунки для сплати ЄСВ вже не працюють. А от щодо старих рахунків для податків і зборів такої інформації не було у загальному доступі. Тож чи можна перераховувати податки і збори на старі рахунки, радимо додатково уточнити у місцевих органів ДПСУ. Якщо ми матимемо достовірну інформацію з цього питання також обов’язково вас поінформуємо.

Календар бухгал­тера
25.10.19

Звіт про обсяги реалізованих послуг (форма № 1-послуги (квартальна)) за ІІІ квартал 2019 року

Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі (форма № 1-опт (квартальна)) за ІІІ

Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі (форма № 3–торг (квартальна)) за ІІІ квартал 2019

Фінзвітність за ІІІ квартал 2019 року до органів статистики

28.10.19

ЄСВ із зарплати (доходу) за вересень 2019 року (гірничими підприємствами)

29.10.19

Транспортний податок за ІІІ квартал 2019 року

Податок на нерухоме майно за ІІІ квартал 2019 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку