Статті

Д

Договір на «Прозорро» і рахунок за стандартом IBAN: як їх здружити?

Прочитали в минулому номері газети, що казначейство має змінити всі номери рахунків — і наш рахунок як КНП, і рахунки для сплати податків. У зв’язку з цим хвилюємось, як правильно вчинити з тендерними договорами, адже в усіх договорах, укладених у цьому році і чинних до 31 грудня, вказано поточні реквізити, а сплачувати кошти слід буде на нові рахунки. Чи не буде проблем із проплатами через казначейство та чи не порушимо ми законодавство про публічні закупівлі?

04 жовтня, 2019
Тема:

Стаття взята з газети "Медична Бухгалтерія" №19 2019р.

Тетяна Кондратенко, юрист газети

Ірина Басова, головний редактор газети

Рахунок IBAN Дійсно, з 5 серпня 2019 року в Україні запроваджено міжнародний номер банківського рахунку — IBAN (International Bank Account Number), тобто з цієї дати нові рахунки всім клієнтам банки відкривають відповідно до вимог стандарту IBAN, а чинні номери рахунків змінюють відповідно до вимог цього стандарту зі збереженням чинного номера аналітичного обліку. Така ж логіка стосується і головного банку бюджетників — Держказначейства. Впровадження IBAN передбачено п. 1 постанови № 162. Зауважимо, що Нацбанк передбачив і перехідний період: у період із 5 серпня до 31 жовтня 2019 року клієнти в документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити «Код банку» та «Рахунок» у будь-яких варіаціях, тобто вказувати як пару реквізитів (номер рахунку платника/отримувача та код банку платника/отримувача), так і номер рахунку платника/отримувача за стандартом IBAN. А ось із 1 листопада 2019 року всі безготівкові розрахунки будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.

Цілком логічні запитання постали в наших читачів: «А що ж робити з укладеними договорами?», «Як правильно повідомити постачальників?» та «На який рахунок сплачувати після 1 листопада?» Розберемо ці та інші тонкощі детально.

Додаткова угода У разі зміни реквізитів сторін, внесених до договору, укладеного на закупівлю товарів, робіт чи послуг, сторони договору мають повідомити одна одну про нові обставини. Обов’язок такого повідомлення, як правило, прописують у самому тексті договору, наприклад, у такому вигляді: «Зміна назви або інших реквізитів будь-якої зі Сторін не є підставою для припинення договору. Сторона, назва чи реквізити якої змінилися, зобов’язана повідомити іншу Сторону у строк, що не перевищує 5 робочих днів з дати такої зміни».

Зазвичай сторони договору повідомляють одна одну про зміну реквізитів письмово, листом. Результатом такого повідомлення, як правило, стає додаткова угода до договору, що міститиме нові реквізити сторін, у тому числі й номер поточного рахунку за новим стандартом.

Хоча в юридичній практиці є досить зважений підхід до укладення додаткової угоди залежно від того, змінюються істотні умови договору чи ні. Варіанти можуть бути такими:

  • якщо змінений реквізит (номер рахунку) прописано в «тілі» договору (див. рис. 1), слід обов’язково скласти додаткову угоду і викласти вказаний пункт договору в актуальній редакції. Однак таке буває нечасто. Здебільшого банківські реквізити вказують у кінці документа, у місці проставлення печатки (див. наступний пункт);
  • якщо змінений реквізит (номер рахунку) наведено лише в розділі договору «Реквізити сторін» (див. рис. 2), то достатньо письмового повідомлення іншої сторони без внесення змін до договору.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Передусім необхідно звернутися до змісту самого договору. Якщо в ньому чітко передбачено порядок надання, зміни реквізитів банківського рахунку, значить, така зміна відбувається відповідно до умов договору!

Оприлюднення змін Одночасно законодавством про публічні закупівлі передбачено оприлюднення додаткових угод до укладених договорів на порталі «Прозорро». Так, відповідно до абз. 9 п. 1 ст. 10 Закону № 922 замовник зобов’язаний протягом трьох днів з дня внесення змін самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднити на вебпорталі «Прозорро» повідомлення про внесення змін до договору. І тут також є прив’язка до істотних умов.

З огляду на зміст п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 922 договір про закупівлю укладають між замовником та учасником за результатами проведення однієї з процедур закупівель, передбачених ст. 12 Закону № 922. Тому форма повідомлення про внесення змін до договору, яка затверджена наказом № 490, передбачає зазначення випадків для внесення змін до істотних умов договору згідно з ч. 4 ст. 36 Закону № 922.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю в розумінні Закону № 922 оприлюднює замовник відповідно до ст. 10 цього Закону саме в разі внесення змін до істотних умов такого договору!

Де взяти номер IBAN? Із 5 серпня 2019 року КНП може отримати в казначействі (або у банку, в якому відкрито рахунок) інформацію про зміну чинного рахунку за стандартом IBAN, аби проінформувати своїх контрагентів та зазначати в розрахункових документах. Зміна номера рахунку за стандартом IBAN не призводить до зміни положень договору (договору банківського рахунку/розрахунково-касового обслуговування/банківського вкладу тощо).

Календар бухгал­тера
25.10.19

Звіт про обсяги реалізованих послуг (форма № 1-послуги (квартальна)) за ІІІ квартал 2019 року

Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі (форма № 1-опт (квартальна)) за ІІІ

Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі (форма № 3–торг (квартальна)) за ІІІ квартал 2019

Фінзвітність за ІІІ квартал 2019 року до органів статистики

28.10.19

ЄСВ із зарплати (доходу) за вересень 2019 року (гірничими підприємствами)

29.10.19

Транспортний податок за ІІІ квартал 2019 року

Податок на нерухоме майно за ІІІ квартал 2019 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку