Статті

Т

Туристичні вказівники: хто замовляє, той і платить?

Поряд із нашим краєзнавчим музеєм розташоване історичне місце, а туристичний вказівник є лише біля в’їзду до великого міста. Аби зробити цей об’єкт більш привабливим для туристів, необхідно додатково встановити ще хоча б два щити. Хто має їх замовити, оплатити та зарахувати на баланс?

Cтаттю взято з газети  "Новий бюджетний облік"№7

Павло Зозуля, експерт газети

Почнемо з «верху». Держава проголошує туризм одним із пріоритетних напрямів розвитку економіки — так йдеться у ст. 6 Закону про туризм. А одним із напрямів державної політики у цій сфері є спрямування бюджетних коштів на розробку і реалізацію програм розвитку туризму. І повноваження представницьких органів місцевого самоврядування щодо цього напряму розписано в п. 3 ст. 8 Закону про туризм, серед них є фінансове забезпечення місцевих програм розвитку туризму.

Підтвердженням того, що держава піклується про сферу туризму, є запровадження Стратегії. Серед основних завдань Стратегії є здійснення комплексу заходів з підтримки розвитку туристичної індустрії та об’єднання зусиль органів місцевого самоврядування та органів державної влади з представниками туристичного бізнесу для популяризації країни. Зокрема, на виконання Стратегії, розробляють бюджетну програму, на базі якої складають місцеві/регіональні програми розвитку туризму.

Місцеві програми З метою рекламування об’єктів культурно-історичної спадщини та полегшення пошуку туристичного об’єкта місцеві органи влади розробляють відповідну програму, одним із пунктів якої є встановлення вказівників до музеїв, пам’ятників, історичних місць тощо як елементів навігації.

З огляду на те, що до повноважень сільських, селищних та міських рад входить затвердження місцевих програм з благоустрою (ст. 10 Закону про благоустрій та ст. 30 Закону про місцеве самоврядування), саме на ці органи покладено обов’язок облаштовувати території загального користування (ст. 13 Закону про благоустрій).

Обласні програми розвитку культури та туризму, ініціаторами розроблення яких є обласні державні адміністрації, потребують фінансування заходів, які спрямовані на виконання таких програм. Фінансування здійснюють за рахунок обласного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством. З адміністрацією орган місцевого самоврядування співпрацює як фінансовий орган. Комунальне підприємство, яке входить до мережі головного розпорядника бюджетних коштів відповідного місцевого бюджету як одержувач таких коштів за відповідною програмою, також може виступати платником і балансоутримувачем. Придбання та встановлення туристичних вказівників можливе і за небюджетні кошти, наприклад, за кошти благодійників.

Міжнародні програми Установлювати вказівники можна за співфінансуванням із міжнародними організаціями за відповідними програмами. Наприклад, міжнародна програма «CHOICE — Культурна спадщина: можливості підвищення громадянської активності» за фінансування ЄС, Асоціації агенцій місцевої демократії — ALDA передбачає співпрацю з місцевими органами влади та місцевого самоврядування, громадськими організаціями щодо сприяння розвитку сфери туризму. Візьмемо хоча б місто Броди, де було встановлено такі вказівники в межах проєкту «Громада та полікультурна спадщина міста Броди: потенціал, взаємодія, перспектива», де участь у фінансуванні взяла Бродівська міська рада.

Звернення Підставою для розгляду питання щодо встановлення туристичних вказівок (щитів) та інформаційних стендів на черговому засіданні сесії виконкому ради можуть бути навіть подані електронні петиції (ст. 5 Закону про звернення громадян) або звернення громадських організацій, депутатів тощо. У разі позитивного рішення призначають відповідальних щодо визначення кількості туристичних вказівників, розроблення їх макетів та складання кошторису витрат. На підставі кошторисних розрахунків вносять зміни до місцевого бюджету і власне у визначені строки розпочинають реалізацію проєкту, яку здійснюють у кілька кроків.

Першим кроком слід визначити місця розташування та провести погоджувальні роботи з автодорожніми службами, які дають дозвіл на встановлення таких вказівників (за потреби).

Другим кроком є розроблення макета, яке зазвичай здійснюють або ініціатори, або відповідні відділи органів державних адміністрацій чи місцевого самоврядування.

Третій крок — замовлення та придбання. На цьому етапі замовник співпрацює з підрядною організацією, яка займається виготовленням туристичних вказівників. Готовий вказівник зараховують на баланс органу місцевого самоврядування як необоротний актив залежно від вартості: на субрахунок 1113 «Малоцінні необоротні матеріальні активи», якщо його первісна вартість не перевищує 6 000 грн, або на субрахунок 1016 «Інструменти, прилади, інвентар» чи 1018 «Інші основні засоби» — якщо більше від граничної суми.

Останнім кроком буде встановлення активу, тобто введення його в експлуатацію. У майбутньому орган місцевого самоврядування може передати об’єкт обліку на баланс місцевого комунального підприємства, яке входить до його мережі.

А тепер розглянемо, якими бухобліковими операціями супроводжується придбання туристичних вказівок.

Приклад. Будянська селищна рада на виконання програми «Розвиток сфери культури та туризму у селищі Буди» виділила кошти зі спеціального фонду бюджету в розмірі 22000,00 грн для придбання 2 вказівників до історичних місць. Вказівники встановлені бригадою з благоустрою.

Облік придбання туристичних вказівників

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Меморіальний ордер

дебет

кредит

1. Виділено асигнування для придбання туристичних вказівників

2313

7111

22000,00

№ 3 та № 14

2. Оприбутковано туристичні вказівники

1311

6211

22000,00

№ 6

3. Перераховано кошти постачальнику

6211

2313

22000,00

№ 3 та № 6

4. Вилучено з доходу звітного періоду асигнування в сумі витрат на придбання туристичних вказівників

7111

5411

22000,00

№ 14

5. Встановлено туристичні вказівники

1018

1311

22000,00

№ 17

6. Відображено зміни в капіталі

5411

5111

22000,00

№ 17

Календар бухгал­тера
20.01.20

Податкову декларацію з ПДВ за грудень 2019 року (платниками, у яких податковий період дорівнює кален

Заяву про обрання квартального податкового періоду з ПДВ у 2020 році (для платників, у яких в 2019 р

Податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки де

Декларацію з акцизного податку за грудень 2019 року

Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України (додаток 41 до Податкової

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку