Статті

У

УСЗН перераховує соцдопомогу дитині-сироті: 20 % — на руки, 80 % — навчальному закладу. А хто відобразить у формі № 1ДФ?

У нашому професійному ліцеї навчається дитина, якій призначена державна соціальна допомога як особі, що є дитиною, яка втратила годувальника. Управління соціального захисту населення, яке призначає таку допомогу, перераховує 20 % цієї допомоги безпосередньо дитині, а решту 80 % — профліцею. Ці кошти спрямовуються профліцеєм на поліпшення умов проживання дитини. Хто в цьому випадку є податковим агентом та зобов’язаний відобразити виплату у формі № 1ДФ?

Cтаттю взято з газети  "Бухгалтерія: бюджет"№19

 

Василь Петренко, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Про яку виплату йдеться?

Для відповіді на запитання передусім звернемося до витоків виниклої проблеми — порядку призначення й виплати державної соціальної допомоги.

Так, згідно із Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» від 18.05.2004 р№ 1727-IV (далі — Закон № 1727) громадяни України, які є дітьми померлого годувальника, мають право на державну соціальну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Така соціальна допомога призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі — органи соціального захисту населення) відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою КМУ від 02.04.2005 р. № 261 (далі — Порядок № 261).

Згідно з абз. 5 п. 12 Порядку № 261 дітям померлого годувальника, які навчаються за денною формою навчання в загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладах, державна соціальна допомога призначається до закінчення ними навчальних закладів, але не більш як до досягнення 23 років, а дітям-сиротам — до досягнення 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Але! Згідно зі ст. 10 Закону № 1727 особам, які перебувають на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі), виплачується 20 % призначеного розміру державної соціальної допомоги.

А різниця між розміром призначеної державної соціальної допомоги та 20 % (тобто 80 %) перераховується органом соціального захисту населення установі (закладу), де перебуває особа. Відповідні кошти:

  • зараховуються на банківські рахунки цих установ (закладів). Регулюється це питання Порядком № 2691;
  • і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них зазначених осіб. Перелік товарів, робіт і послуг, на закупівлю яких спрямовуються зазначені кошти, визначено Переліком № 1502.
Перелік товарів, робіт та послуг, на закупівлю яких спрямовуються кошти, що підлягають перерахуванню Пенсійним фондом України та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад установам, де особи перебувають на повному державному утриманні, затверджений наказом Мінсоцполітики від 20.03.2012 р. № 150.
Порядок перерахування органами Пенсійного фонду України або структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад коштів установам (закладам), у яких особи перебувають на повному державному утриманні, та їх використання, затверджений постановою КМУ від 04.03.2004 р. № 269.

Таким чином, саме орган соціального захисту населення призначає та нараховує державну соціальну допомогу в розмірі 100 %, з яких:

  • 20 % виплачує на руки дитині-сироті;
  • 80 % перераховує профліцею, який витрачає ці кошти виключно на поліпшення умов проживання дитини-сироти.

Розуміння цього факту має важливе значення під час відповіді на запитання читача.

Державна соціальна допомога: чи обкладається ПДФО?

Спершу зазначимо таке. Незалежно від того, що сума державної соціальної допомоги ділиться на частини і тільки 20 % від неї фактично виплачується на руки дитині, вся її сума (всі 100 %) є доходом такої дитини.

Втім, законодавець потурбувався, аби з таких доходів податок на доходи фізосіб (ПДФО) не утримувався. Так, сума державної соціальної допомоги не включається до оподатковуваного доходу на підставі п.п. 165.1.1 ПКУ3.

Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

ЦИТАТА. «165.1. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи:

165.1.1. сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, <...>, які отримує платник податку з бюджетів <...> згідно із законом <...>».

(витяг з п.п. 165.1.1 ПКУ)

Тому ПДФО і, відповідно, військовий збір із суми державної соціальної допомоги, що виплачується дітям, які втратили годувальника, не утримується. Проте це не означає, що така виплата обійде ф. № 1ДФ. Відобразити її в такому звіті слід обов’язково. А от хто саме це має робити, ми з’ясуємо далі.

Кому відображати у ф. № 1ДФ?

Здавалося б, які можуть бути варіанти? Втім, відомо, що на практиці вдаються до різних способів. Наприклад, органи соціального захисту населення відображають у ф. № 1ДФ тільки 20 % державної соціальної допомоги, яку виплачують на руки дитині (керуються логікою: оскільки інші 80 % допомоги перераховуються на рахунок відповідного закладу, органи соціального захисту населення не є податковим агентом щодо таких сум).

Підкреслимо, що це неправильно. Для обґрунтування звернемося до норм ПКУ, а саме до визначення поняття «податковий агент».

ЦИТАТА. «14.1.180. податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб — юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), <...>, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм <...>».

(витяг з п.п. 14.1.180 ПКУ)

Таким чином, саме орган соціального захисту населення в цьому випадку відповідає визначенню податкового агента та зобов’язаний виконувати відповідні функції.

Як ми зазначили вище, орган соціального захисту населення нараховує всі 100 % державної соціальної допомоги, і вся її сума є доходом дитини.

Тому не можна говорити про те, що стосовно такої виплати може бути два податкові агенти.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відповідно, саме орган соціального захисту населення зобов’язаний відобразити 100 % суми соцдопомоги в розділі I форми № 1 ДФ з ознакою доходу «128» у графі 5, а також у розділі II звіту в складі загальної суми доходів, нарахованих фізичним особам.

Профліцей є тільки розпорядником коштів, що отримуються у вигляді 80 % соцдопомоги.

Тому у формі № 1ДФ такий навчальний заклад не зобов’язаний відображати інформацію про дитину-сироту.

Це підтверджують фахівці ДФСУ в усних консультаціях. Ми ж (для отримання офіційної відповіді) надіслали відповідний запит. Як тільки отримаємо відповідь, обов’язково вас поінформуємо.

Календар бухгал­тера
20.06.19

Податкова декларація з ПДВ за травень 2019 року платниками, у яких податковий період дорівнює календ

Декларація з акцизного податку за травень 2019 року

Звіт з ЄСВ за формою № Д4 за травень 2019 року

Податкова декларація з плати за землю за травень 2019 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку