Статті

Ц

Центральні закупівельні організації — чекайте на великі зміни

Станом на квітень 2019 року згідно з даними bi.prozorro.org в Україні працює понад 30 тисяч державних замовників, з яких понад 3 тисячі — це підприємства, установи та організації медичної сфери. Якщо вважати, що 1 замовник має принаймні 1 тендерний комітет з п’яти осіб, то для проведення публічних закупівель в Україні залучено 150 тисяч працівників, з яких 15 тисяч — фахівці медичної галузі. Це надзвичайно великий ресурс, який насправді використовують не дуже ефективно. Аби оптимізувати процес закупівель ЗОЗ, зараз є спроби впровадити центральну закупівельну організацію. Що це і як працюватиме, зараз будемо розбиратися.

06 травня, 2019

Які передумови?

У професійному сленгу державних замовників словосполучення «ефективно закупити» звучить не так часто, як вислів «освоїти бюджетні кошти». Більшість працівників, що входять до складу тендерного комітету, не отримує винагороди за додаткове навантаження, пов’язане із закупівлями, дуже часто вони не мають необхідних знань, компетенції й інколи навіть часу, щоби проводити закупівлі ефективно.

Багато років МЕРТ обговорює реалізацію концепції ЦЗО. Вперше цей термін з’явився в Законі про публічні закупівлі, і його визначення не змінилося досі.

ЦИТАТА. «Централізовані закупівельні організації — юридичні особи, що визначаються Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування як замовники, які організовують і проводять процедури закупівель та закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до цього Закону. Централізовані закупівельні організації набувають усіх прав та обов’язків замовників, що визначені цим Законом, та несуть відповідальність згідно із законами України. Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій встановлюються Кабінетом Міністрів України».

(п. 36 ч. 1 ст. 1 Закону про публічні закупівлі)

Проте Особливості ЦЗО набули чинності тільки 15.03.2019 р. Докладний коментар до цього документа читайте в наступному номері газети «Медична бухгалтерія».

Що зміниться для 150 тисяч працівників у сфері публічних закупівель?

Особливості ЦЗО передбачають так звану добровільно-обов’язкову модель використання ЦЗО. Кабінет Міністрів визначає державні, а органи місцевого самоврядування — комунальні підприємства або установи, що є набувачами статусу ЦЗО, а також перелік замовників та/або перелік товарів і послуг, які обов’язково слід закуповувати за допомогою ЦЗО. Водночас для тих замовників, які не зобов’язані використовувати послуги ЦЗО, є можливість отримувати такі послуги за ініціативою самого замовника. При цьому в разі обов’язкового використання послуг ЦЗО такі послуги є безоплатними, добровільне залучення ЦЗО до закупівель може оплачуватись, гранична вартість послуг визначена Особливостями ЦЗО та становить від 0,5 % до 3 % залежно від очікуваної вартості предмета закупівлі.

Тобто нормативна база передбачає створення ЦЗО на центральному та регіональних рівнях з обов’язковим та добровільним характером залучення до закупівель. Наразі такий підхід є дуже гарною новиною для замовників, оскільки створення багатьох ЦЗО буде спонукати розвиток конкуренції між ними, а це означає, що ЦЗО будуть боротися за своїх клієнтів-замовників, розвиваючи власну компетенцію та розбудовуючи інструменти підвищення ефективності закупівель (таких, наприклад, як електронні каталоги).

На сьогодні іде процес підготовки пакета документів для набуття статусу ЦЗО двома організаціями:

  • ДУ «Професійні закупівлі» — ініціатором створення цієї ЦЗО є МЕРТ, основна діяльність націлена на закупівлі офісного устаткування й обладнання та послуг з організації роботи офісу для органів виконавчої влади. ДУ «Професійні закупівлі» вже 2 роки працює як ЦЗО в пілотному режимі, тож їх напрацювання можна знайти на prozorro.gov.ua;
  • ДП «Медичні закупівлі України» — ініціатором створення цієї ЦЗО є МОЗ, основна діяльність сфокусована на закупівлях за кошти державного бюджету. Це ДП було створене лише в жовтні 2018 року, воно поки формує свою стратегію розвитку, але вже зараз зрозуміло, що діяльність ЦЗО не буде обов’язковою для регіональних замовників.

Проте є велика ймовірність, що найближчим часом з’являться ЦЗО на рівні областей або міст із відповідними рішеннями органу місцевого самоврядування щодо обов’язковості або добровільності їх використання. Тож роботи в тендерних комітетів має стати менше.

Якою процедурою ЦЗО закуповуватиме?

Відповідно до Закону про публічні закупівлі ЦЗО можуть здійснювати закупівлі в інтересах інших замовників за допомогою рамкових угод. Порядок укладання та виконання таких угод затверджений наказом № 1372. На цей момент в Україні реалізовано так звану модель закритої рамкової угоди, стисло цю процедуру можна описати таким чином:

  • ЦЗО збирає потребу з різних замовників, формує тендерну документацію та оголошує на загальну агреговану потребу тендер;
  • тендерна процедура дуже схожа на відкриті торги, з тою різницею, що за результатами відбору ЦЗО має обрати не менше трьох постачальників, що відповідають вимогам документації;
  • замовники, що згодилися скористатися послугами ЦЗО, підписують із постачальниками рамкову угоду за результатами відбору;
  • протягом дії рамкової угоди (максимальний строк — до 4 років) замовники в межах попередньо оголошеної потреби можуть робити міні-відбори серед постачальників, що увійшли в рамку договору (із залученням ЦЗО до проведення міні-відбору). Кожен міні-відбір (тривалість міні-відбору — 5 робочих днів) передбачає проведення електронного аукціону;
  • за результатами міні-відбору замовник укладає договір із переможцем відбору, у межах якого постачальник постачає товар або послуги, а замовник виконує оплату. Роль ЦЗО на цьому етапі — консультаційна підтримка замовників та загальне керування процесом, щоб усі учасники (і замовники, і постачальники) виконували свої зобов’язання.

За рахунок об’єднання потреб багатьох замовників ЦЗО може досягти кращих цін та забезпечити ефективне проведення процедур. Майже всі регуляторні ризики, що стосуються процесу проведення процедури закупівлі, в такому випадку будуть перекладені на ЦЗО, що звільняє замовників від необхідності винаймати окремих спеціалізованих юристів або експертів у галузі закупівель.

Чого чекати в майбутньому?

МЕРТ у цьому році планує запропонувати Верховній Раді ухвалити нову редакцію Закону про публічні закупівлі. Однією з ключових змін, що стосуються ЦЗО, є введення нового терміна.

ЦИТАТА. «Електронний каталог — систематизована база актуальних пропозицій, яка формується та супроводжується централізованими закупівельними організаціями в електронній системі закупівель та використовується замовником з метою відбору постачальника товару (товарів), вартість якого (яких) є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому частини першої статті 2 цього Закону. Структура, порядок формування та використання електронних каталогів визначається Кабінетом Міністрів України».

(проект змін до Закону про публічні закупівлі)

Фактично електронний каталог — це аналог звичайного електронного магазину, де подано пропозиції багатьох постачальників, а покупці можуть швидко і зручно замовити собі товари, які їм потрібні. ЦЗО мають наповнювати каталоги пропозиціями та контролювати, щоб усі учасники процесу (і замовники, і постачальники) дотримувалися загальних правил використання каталогів. На цьому етапі каталоги будуть працювати лише для допорогових закупівель, але МЕРТ у разі успішного запуску планує включити до Закону про публічні закупівлі так звану відкриту рамкову угоду, що є аналогом каталогу для понадпорогових закупівель.

На кінець квітня – початок травня ДП «Прозорро» планує запуск пілотного каталогу, який буде поширюватиметься на місто Київ та Київську область. У пілоті беруть участь 4 майданчики (zakupki.prom.ua, dzo.com.ua, smarttender.biz, e-tender.ua), і до нього можуть приєднатися будь-які замовники Києва та області. У процесі пілотування стоїть завдання перевірити низку гіпотез та правильно спланувати масштабування каталогу на всю Україну.

ЦЗО мають полегшити життя звичайних замовників, стати драйвером розвитку системи публічних закупівель та вивести закупівельну функцію на рівень професії з чіткими критеріями ефективності та якості. Для багатьох замовників настане нарешті полегшення, і, наприклад, лікарі замість того, щоб займатися тендерами, будуть більше часу приділяти своїй основній діяльності.

Але ЦЗО буде впливати на результати закупівель не тільки своїх клієнтів. Ціни в електронних каталогах стануть орієнтиром для всіх державних замовників, і якщо, наприклад, папір у каталозі буде коштувати умовно 80 грн, то важко буде пояснити, чому замовник купує той самий папір поза каталогом дорожче.

 

Використані документи

Закон про публічні закупівлі — Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

Порядок № 1372 — Порядок укладання і виконання рамкових угод, затверджений наказом МЕРТ від 15.09.2017 р. № 1372.

Особливості ЦЗО — Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій, затверджені постановою КМУ від 27.12.2018 р. № 1216.

Календар бухгал­тера

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку