Статті

С

Складові зарплати держслужбовців, що підлягають обов’язковій виплаті

Які складові заробітної плати держслужбовців належать до тих, які підлягають обов’язковій виплаті?

21 листопада, 2013

Статтю взято з газети "Бухгалтерія: бюджет"  № 3/2013

 

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-XII (далі — Закон про держслужбу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Нині умови оплати праці державних службовців визначаються за постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268 (далі — постанова № 268).

Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов’язків.

Відповідно до ст. 26 Законупро держслужбу ранги присвоюються державному службовцю при прийнятті на державну службу в межах відповідної категорії.

Надбавка за ранг установлюється відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Положення про ранги державних службовців затверджено постановою КМУ від 19.06.1996 р. № 658. Розміри надбавок за ранги державних службовців затверджені додатком 57 до постанови № 268.

Надбавка за вислугу років відповідно до ст. 33 Закону про держслужбу та згідно з п. п. 4 п. 3 постанови № 268виплачується державним службовцям щомісячно до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки — 10 %, понад 5 років — 15 %, понад 
10 років — 20 %, понад 25 років — 25 %, понад 
20 років — 30 %, понад 25 років — 40 %.

Крім того, постановою № 268 працівникам зазначених органів передбачено виплату:

  • надбавки за почесне звання «заслужений» у розмірі 5 % посадового окладу;
  • надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови: однієї європейської — у розмірі 10 %, однієї східної, угро-фінської або африканської — 15 %, двох і більше мов — 25 % посадового окладу;
  • доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності — у розмірі відповідно 5 і 10 %посадового окладу.

Доплата за науковий ступінь та надбавка за почесне звання до посадового окладу виплачуються, якщо діяльність працівників за профілем збігається з наявним науковим ступенем або почесним званням.

Отже, зазначені вище складові заробітної плати належать до тих, які підлягають обов’язковій виплаті.

Відповідно до п. 2 постанови № 268 керівникам відповідних органів надано право установлювати працівникам надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та вислугу років та преміювання та преміювати працівників лише в межах установленого фонду оплати праці.

Надбавки за високі досягнення у праці встановлюються залежно від конкретних завдань, що стоять перед відповідним органом, у разі сумлінного та якісного виконання працівником протягом певного періоду своїх посадових обов’язків, професіоналізму, компетентності, ініціативності та відсутності порушень виконавської і трудової дисципліни за наказом керівника.

Надбавка за виконання особливо важливої роботи встановлюється на чітко визначений термін, тобто на період виконання цієї роботи, з метою стимулювання прискорення її виконання та підвищення якості виконуваної роботи.

Надбавка скасовується або зменшується у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни. Скасування надбавок провадиться за наказом відповідного керівника з обов’язковим зазначенням конкретних обставин, які потягли скасування.

Конкретні умови призначення та скасування надбавки доцільно визначати у Положенні.

Преміювання працівників здійснюється у ме­жах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш ніж 10 % посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу залежно від наявних коштів на ці цілі.

Розмір премії конкретному працівнику визначається згідно з положенням про преміювання, що діє в даній установі, залежно від особистого вкладу працівника в кінцеві результати роботи. Преміювання працівників здійснюється за рішенням керівника відповідного органу на основі наказу.

Разом з тим право установлювати надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та преміювати працівників надано керівнику органу залежно від особистого вкладу в загальні результати роботи.

Зазначені виплати здійснюються диференційовано у межах фонду оплати праці за наявності коштів, після здійснення обов’язкових виплат.

Частиною 1 ст. 35 Закону про держслужбу передбачено надання державним службовцям щорічної відпустки з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Відповідно до пп. 3 п. 2 постанови № 268 керівникам органів виконавчої влади надано право у межах установленого фонду оплати праці надавати працівникам допомогу для оздоровлення в розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника, один раз на рік при наданні щорічної відпустки.

Це одна й та сама допомога, виплата якої у розмірі посадового окладу є обов’язкова при наданні щорічної відпустки, а за наявності коштів — у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Відповідно до пп. 3 п. 2 постанови № 268 керівникам відповідних органів у межах установленого фонду оплати праці надано право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у сумі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати.

Рішення про надання такої матеріальної допомоги приймається керівником відповідного органу, виходячи з обставин, викладених у заяві працівника.

Обставини, за якими надається зазначена матеріальна допомога та порядок її виплати доцільно визначати у Положенні, що діє в цій установі.

Працівникам органів виконавчої влади протягом року може надаватися одна матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, у розмірі, що не перевищує середньо­місячної заробітної плати працівника.

Календар бухгал­тера
Завтра

Звіт про використання КОРО та РК (форма № ЗВР-1) за березень 2021 року

Довідка про використані РК за березень 2021 року

Фінансова та бюджетна звітність розпорядників та одержувачів коштів державного і місцевого бюджету

19.04.21

ЄСВ «за себе» за І квартал 2021 року (ФОП)

20.04.21

Авансовий внесок з ЄП за квітень 2021 року (єдинники групи 2)

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку