Робочий час тренерів-викладачів та його облік: відповідає Мінмолодьспорту
(коментар до листа Мінмолодьспорту від 12.02.2014 р. № 5.5/1159; документ див. с. 8)
Тренери-викладачі — окрема категорія працівників бюджетної сфери, регулювання робочого часу яких має свою специфіку. Але проблема в тому, що цьому питанню в законодавстві приділено дуже мало уваги.
Власне про робочий час тренерів-викладачів можна дізнатися тільки з наказу Мінсім’їмолодьспорту «Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту» від 23.09.2005 р. № 2097 (далі — наказ № 2097). Однак на більшість запитань, що виникають у процесі трудових відносин з тренерами-викладачами, цей документ відповідей не дає. Тому час від часу за роз’ясненнями доводиться звертатися до профільного міністерства. Деякі з таких роз’яснень наведені у листі, що коментується.Подробиці — нижче.
Скільки може працювати тренер-викладач, якщо він сумісник? У першій частині листа, щокоментується, Мінмолодьспорту відповіло на такі запитання: «Чи дійсно щодо тренерів-викладачів, які працюють за сумісництвом, може застосовуватися виключно погодинна оплата праці? І при цьому загальна тривалість їх роботи протягом місяця не може перевищувати обсягу навчально-тренувальної роботи на 0,5 ставки, тобто 12 годин на тиждень?».
Насамперед звернемося до п. 6 додатка 6 до наказу № 2097. Згідно з цим пунктом зарплата тренера-викладача може встановлюватися за однією з форм оплати праці:
- або за кількістю годин навчально-тренувальної роботи на тиждень (погодинна оплата праці);
- або відповідно до розмірів нормативів за підготовку одного вихованця (учня-спортсмена), який входить до складу національної збірної команди.
Яку саме форму встановити тренеру-викладачу, вирішує керівник спортзакладу, залежно від умов навчально-тренувального процесу та за згодою самого тренера-викладача.
При погодинній формі оплати праці зарплату розраховують за алгоритмом, наведеним у п. 6.1 додатка 6 донаказу № 2097. При розрахунку зарплати за нормативами — згідно з п. 6.2 додатка 6 до наказу № 2097і тарифікаційним списком (додаток 20 до цього наказу).
При цьому в п. 6.2 додатка 6 до наказу № 2097 уточнюється: дотримуючись нормативів за підготовку одного вихованця (учня-спортсмена), розраховують зарплату штатним тренерам-викладачам. Таке уточнення, на думку Мінмолодьспотру, означає таке: цю форму оплати праці застосовують виключно до основних працівників. А якщо тренер-викладач працює за сумісництвом, то йому здійснюють тільки погодинну оплату праці.
Звичайно, тут можна було б згадати, що сумісники — такі ж штатні співробітники, як і основні працівники. Вони входять до штатної чисельності працівників закладу, обіймають штатні посади, які затверджені в штатному розписі.Але якщо розробник наказу № 2097 саме так розшифровує значення «штатний», сперечатися не будемо.
Отже, виходить, що стосовно тренерів-викладачів, які працюють за сумісництвом, може застосовуватисявиключно погодинна оплата праці.
Крім того, фахівці Міністерства нагадали: тривалість праці працівників бюджетних установ за сумісництвом обмежена. Так, вона не повинна перевищувати чотирьох годин на день, повного робочого дня у вихідний і половини місячної норми робочого часу за місяць. Причому ці правила мають виконуватися одночасно. Про це сказано в постанові КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 р. № 245 (далі — постанова № 245).
Але скільки ж має працювати тренер-викладач, якщо він сумісник? Проблема в тому, що конкретна тривалість робочого часу на тиждень (а отже, й на місяць) для тренерів-викладачів законодавством не встановлена.
Основу їх робочого часу складає навчально-тренувальна робота. Норма годин навчально-тренувальної роботи тренерів-викладачів на ставку (оклад) визначена п. 2 додатка 6 до наказу № 2097. Зокрема, у звичайних навчальних закладах спортивного профілю вона становить 24 академічні години на тиждень (4 академічні години на день при 6-денному режимі роботи). Крім того, протягом робочого часу, який не конкретизовано за кількістю годин, тренер-викладач веде й іншу роботу (підготовку до занять, участь у засіданнях тренерської ради і в змаганнях), яка додатковій оплаті не підлягає (п. 2 додатка 6 до наказу № 2097).
Тому не зовсім зрозуміло, що брати за основу, визначаючи половину місячної норми робочого часу за місяць тренеру-викладачу з метою дотримання вимог постанови № 245. Мінмолодьспорту вважає, що в цьому питанні потрібно виходити з обсягу навчально-тренувальної роботи. Так, загальна тривалість роботи за сумісництвом тренера-викладача протягом місяця не може перевищувати обсягу навчально-тренувальної роботи в розмірі на 0,5 ставки, що становить 12 годин на тиждень (половина від 24 годин).
Якщо тижневу норму тренер-викладач виконує за три дні Друга частина листа, що коментується, — це відповідь на таке запитання: «Якщо тренер-викладач виконує встановлене навантаження (24 години на тиждень) за три дні, то така робота не вважається роботою на умовах неповного робочого часу (тижня)?».
Підкреслимо: право визначати обсяг навчально-тренувальної роботи надано керівнику спортзакладу залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності відповідних кадрів та інших конкретних умов, що склалися в закладі. Керівник несе відповідальність за реальність встановленого кожному тренеру-викладачу фактичного обсягу зазначеної роботи і за її виконання (п. 6.3 додатка 6 до наказу № 2097).
Тому цілком може скластися ситуація, коли навчально-тренувальні заняття тренеру-викладачу будуть розподілені лише на три дні тижня. В інші дні занять не буде зовсім.
Як зазначило Мінмолодьспорту, якщо тренер-викладач виконує встановлене навантаження (24 години на тиждень) за три дні, то така робота не вважається роботою на умовах неповного робочого часу (тижня),оскільки він виконує норму годин на ставку.
Додамо: на порядок розрахунку зарплати тренера-викладача це не вплине. Як відомо, обсяг навчально-тренувальної роботи встановлюють на рік при тарифікації на початку навчального року. При цьому місячна зарплата виплачується щомісяця незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року (п. 7 додатка 6 до наказу № 2097).
При цьому дні тижня, в яких немає занять, також вважаються робочими. У ці дні тренер-викладач може виконувати іншу роботу, передбачену посадовими обов’язками.
Журнал обліку роботи навчальної групи: рекомендації щодо складання та ведення Останнє запитання, яке розглянуло Мінмолодьспорту, на наш погляд, найбільш цікаве. Присвячено воно веденню такого документа, як журнал обліку робочого часу тренера-викладача.
Згідно з п. 33 Положення про дитячо-юнацькі спортивні школі, затвердженого постановою КМУ від 05.11.2008 р. № 993, тренери-викладачі зобов’язані, зокрема, вести документацію з питань виконання посадових обов’язків(журнали, плани роботи тощо).
Так, Перелік документів, які повинна мати дитячо-юнацька спортивна школа, затверджений наказом Мінсім’їмолодьспорту від 13.05.2009 р. № 1591, передбачає, що для організації навчально-тренувальної та спортивної роботи в спортзакладі повинен вестися журнал роботи кожної навчальної групи.
Але ось про те, що має містити цей документ, досі в законодавстві не було жодного слова. Але тепер цю прогалину заповнить лист, що коментується. У ньому фахівці Мінмолодьспорту констатували, що дійсно встановленої форми журналу немає, але разом з цим навели основні розділи, які, на їхню думку, повинен містити такий документ.
Чим корисний такий журнал? Справа в тому, що він має значення при обліку робочого часу тренера-викладача.
Як правило, для контролю та обліку навчально-тренувальної роботи тренер-викладач здає журнал заступнику директора з навчальної роботи. Запис заступника директора з навчальної роботи в журналі здійснюється щомісяця і є підставою для заповнення табеля обліку використання робочого часу.
ДОКУМЕНТ, ЩО КОМЕНТУЄТЬСЯ
МІНІСТЕРСТВО МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Лист від 12 лютого 2014 року № 5.5/1159
Щодо оплати праці тренерів
Розглянувши <…> звернення <…> повідомляємо.
1. Здійснення оплати праці тренера-викладача, який працює за сумісництвом.
Умовами оплати плати праці, затвердженими наказом Мінсім’ямолодьспорту від 23 вересня 2005 року № 2097 «Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ, закладів та організацій галузі фізичної культури і спорту», зареєстрованим у Мін’юсті 20 жовтня 2005 року за № 1236/11516 (далі — наказ № 2097), визначено дві форми оплати праці:
а) за кількістю годин навчально-тренувальної роботи на тиждень;
б) розмірами нормативів за підготовку одного вихованця, (учня-спортсмена).
Згідно із пунктом 6.2 додатка 6 наказу № 2097 місячна заробітна плата, виходячи з нормативів, установлюється тільки штатним тренерам-викладачам.
Тобто умови оплати праці тренерам-сумісникам установлюються за погодинною формою оплати праці згідно зі схемою тарифних розрядів посад тренерів-викладачів (додаток 6 та додаток 20 до наказу № 2097).
Згідно з пунктом 2 додатка 6 наказу № 2097 місячні ставки заробітної плати тренерів-викладачів встановлюються за 24 академічні години безпосередньо навчально-тренувальної роботи на тиждень (4 академічні години на день при 6 денному режимі робити).
Згідно з пунктом 7 додатка 6 до наказу № 2097 місячна заробітна плата встановлюється при тарифікації тренерів-викладачів щорічно на початку навчального року і виплачується щомісяця незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року.
Місячну заробітну плату при погодинній оплаті праці тренерів-викладачів, у тому числі тих, хто працює за сумісництвом, нараховують згідно з тарифікацією (додаток 20 наказу № 2097) на фактичний обсяг навчально-тренувальної роботи за тиждень (фактичне навантаження на тиждень — наприклад 12, 18, 20, 24, 36, 48 годин) шляхом множення ставки заробітної плати з урахуванням підвищень, доплат і надбавок, тощо і діленням цього добутку на встановлену норму годин (24 години на тиждень).
Водночас слід зазначити, що на осіб, які працюють за сумісництвом, розповсюджуються вимоги, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 3 квітня 1993 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій». Зокрема, загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом року не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.
Отже, враховуючи, що норма годин на одну тарифну ставку тренера-викладача спортивної школи складає 24 академічні години на тиждень, тренер-викладач, який працює за сумісництвом, може працювати з тижневим навантаженням не більше 12 годин.
2. Тренер-викладач здійснює навчально-тренувальну роботу згідно з нормами навчально-тренувальної роботи на етапах підготовки, затверджених Порядком наповнюваності груп відділень з видів спорту і тижневого режиму навчально-тренувальної роботи дитячо-юнацьких спортивних шкіл, затвердженим наказом Мінсім’їмолодьспорту від 18 травня 2009 року № 1624, зареєстрованим в Мін’юсті 25 серпня 2009 року за № 797/16813.
Режим роботи тренера-викладача визначається розкладом занять, виходячи із загального обсягу навчально-тренувальної роботи на тиждень, і така робота не вважається роботою на умовах неповного робочого дня, оскільки тренером-викладачем виконується навчально-тренувальна робота згідно з нормами і загальним обсягом тижневого навантаження.
3. Єдиної встановленої форми журналу обліку робочого часу тренера- викладача немає. Разом з тим журнал є документом обліку, який ведеться тренером-викладачем на кожну групу і дозволяє систематизувати виконання планів тренувань шляхом кількісного обліку виконаного навантаження, інших показників. В журналі повинні відображатися облік відвідування вихованцями тренувальних занять та обсяги навантаження — тривалість годин, у тому числі за розділами підготовки тощо. Для цього відображаються поточний облік виконаного тренувального навантаження по дням місяця і сумарний за місяць (на 12 місяців). Окремим розділом у журналі може бути план річного циклу підготовки (включає розділи навчальної програми: теорія (години), практика (години)) для кожної групи, з якою проводить навчально-тренувальну роботу тренер-викладач.
Журнал складається з основних розділів:
1. Розклад занять;
2. Загальні відомості на вихованців;
3. Річний план роботи на навчальний рік;
4. Облік відвідування тренувальних занять та обсяги навантаження;
5. Облік спортивних результатів;
6. Облік спортивних заходів;
7. Реєстрація травм і захворювань спортсменів;
8. Підсумки роботи за навчальний рік
9. Відмітка про перевірку навчально-тренувального заняття.
Графа для відображення запланованого проведення занять не потрібна.
Графи «план» та «виконання» відносяться до документа як «індивідуальний план підготовки спортсмена», де враховуються основні показники тренувального процесу і здійснюється аналіз його виконання. Такі плани ведуться на кожного спортсмена, який тренується на етапах (групах) підготовки до вищих досягнень та спеціальної базової підготовки.
Заступник Міністра В. СИСЮК