«ПРОФЕСІЙНИЙ БУХГАЛТЕР»Зміна строку корисного використання основних засобів: пояснення від ДПС
(коментар до ІПК ДПСУ від 01.04.2025 № 1728/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК)
У господарській практиці трапляються ситуації, коли компанія змінює строк корисного використання (експлуатації) основного засобу, наприклад через пошкодження, модернізацію або нову оцінку технічного стану активу. Постає запитання: як правильно враховувати таку зміну в податковому обліку?
ДПС в ІПК, що коментується, окреслила власний підхід до ситуації. Поглянемо.
Яка логіка податківців
У запиті йшлося про будівлі та споруди, для яких відповідно до пп. 138.3.3 ПКУ встановлено мінімальний строк 20 і 15 років відповідно.
При цьому:
- якщо строк у бухобліку менший, ніж мінімальний, податкову амортизацію розраховують за мінімальним строком;
- якщо строк у бухобліку дорівнює або перевищує мінімальний, податкова амортизація базується на строку з бухгалтерського обліку.
Тож загалом ДПС дотримувалася такої логіки:
- Строк корисного використання в бухгалтерському обліку базовий для податкового обліку, але тільки якщо він не менший за мінімально допустимий строк, установлений ПКУ.
- Якщо новий строк у бухобліку довший за мінімальний — у податковому обліку беремо новий строк.
- Якщо новий строк у бухобліку коротший за мінімальний — у податковому обліку все одно використовуємо мінімальний строк.
За цією логікою розберемо приклади, наведені в ІПК, що коментується.
Приклад 1.
Будівля постраждала після обстрілу ереф, новий строк у бухобліку — 10 років.
У податковому обліку все одно треба застосовувати мінімальний строк 20 років. Тобто, попри перегляд у бухгалтерському обліку, податкова амортизація не зміниться.
Приклад 2.
За будівлею зменшено строк корисного використання до 10 років. Ця будівля від обстрілу не постраждала.
Тут та сама ситуація, що в прикладі 1: у податковому обліку залишається мінімум 20 років.
Приклад 3. Строк експлуатації за будівлею збільшено з 15 до 25 років.
У податковому обліку застосовуємо новий строк — 25 років.
Цікаво, що раніше податківці дотримувалися абсолютно іншої логіки. Так, в ІПК ДФСУ від 11.06.2018 № 2563/6/99-99-15-02-02-15/ІПК податківці заявляли: у ПКУ не передбачено зміни строку корисного використання об’єктів ОЗ у податковому обліку в разі зміни термінів корисного використання таких об’єктів у бухобліку внаслідок їх поліпшення.
І стара позиція мала певні суперечності.
По-перше, розраховують податкову амортизацію об’єктів ОЗ відповідно до НПСБО або МСФЗ (тобто за бухгалтерськими правилами, а за ними є можливість переглядати строк корисного використання) з урахуванням обмежень, установлених пп. 14.1.138 і пп. 138.3.2–138.3.4 ПКУ.
По-друге, мінімально допустимі податкові строки амортизації ОЗ мають застосовуватися таким чином: якщо бухгалтерський строк менший від податкового, то слід застосовувати мінімальний податковий з пп. 138.3.3 ПКУ. Якщо ж навпаки, то для розрахунку податкової амортизації беремо строк із бухобліку, позаяк він більший.
Жодна із цих норм не забороняє збільшити строк корисного використання об’єкта ОЗ в разі його перегляду в бухобліку. Ба більше, якщо в результаті поліпшення ОЗ строк його експлуатації збільшився, бухгалтер змушений керуватися більшим строком.
Аналогічно і в дзеркальній ситуації: у разі зменшення строку використання об’єкта цей строк зменшується й для цілей податкової амортизації. Головне, щоб зменшений строк (з урахуванням строку використання до перегляду) не був менший за мінімально допустимі податкові терміни.
Зважаючи на мінливість позиції ДПС, зацікавленим радили б також отримати власну ІПК.
Замість висновків
Зміна строку експлуатації ОЗ у податковому обліку можлива, але тут усе одно треба орієнтуватися на мінімально допустимі строки. Крім цього, не зайвим буде отримати власну ІПК.
Податковий строк експлуатації після перегляду в бухобліку
Умови |
Умовне позначення |
Строк для податкової амортизації |
Новий строк у бухобліку менший за мінімально допустимий |
БО < ПО |
Мінімальний строк за ПКУ |
Новий строк у бухобліку дорівнює мінімальному |
БО = ПО |
Бухгалтерський строк |
Новий строк у бухобліку більший за мінімальний |
БО > ПО |
Бухгалтерський строк (оновлений) |
С. Дроботенко, експертка з фінзвітності