Статті

«

«ПРОФЕСІЙНИЙ БУХГАЛТЕР»:
Розблокована податкова накладна в обліку покупця

mail У грудні 2024 року постачальник склав на адресу нашого підприємства податкову накладну, яку своєчасно відправив на реєстрацію до ЄРПН, проте вона була заблокована. Рішення про реєстрацію податкової накладної податківці прийняли 14.04.2025.
Чи можемо ми зараз відобразити податковий кредит за цією податковою накладною шляхом подання уточнюючого розрахунку до декларації з ПДВ за березень 2025 року?

11 травня, 2025
Тема: ПДВ

Відповідно до п. 198.6 ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів / послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування.

Згідно з п. 19 Порядку № 1246 1ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, реєструють у день настання однієї з таких подій:

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246.

  • прийняття в установленому порядку і набрання чинності рішенням про реєстрацію ПН/РК;
  • набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію ПН/РК (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
  • неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК.

Отже, зазначене положення досить чітко вказує на дату, яку слід вважати датою реєстрації ПН в ЄРПН. Тож, на нашу думку, у випадку, що його розглядаємо, датою реєстрації ПН треба вважати дату прийняття відповідного Рішення (14.04.2025). З огляду на це вважаємо, що право на податковий кредит у підприємства — покупця з’явилося лише у квітні 2025 року. Тож і скористатися таким правом можна, відобразивши відповідні суми ПК у декларації з ПДВ за квітень 2025 року.

Водночас податківці у консультації з категорії 101.18 ЗІР викладають таке бачення:

ЦИТАТА. «Після прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної реєструється в ЄРПН тією датою, за якою податкова накладна/розрахунок коригування до податкової накладної було надіслано до ДПС з метою реєстрації в ЄРПН, що зафіксовано у квитанції».
(витяг із консультації в категорії 101.18 ЗІР)

Тобто податківці реєструють ПН в ЄРНП фактично заднім числом, хоча обґрунтованих підстав, на які вони при цьому спираються, не наводять.

Крім цього, в іншій консультації з категорії 101.13 ЗІР податківці зазначають таке:

ЦИТАТА. «У разі прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець може включити до податкового кредиту суми ПДВ, зазначені у такій податковій накладній, після її реєстрації в ЄРПН:

  • у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної — у звітному (податковому) періоді, в якому її складено, або будь-якому наступному звітному періоді в межах 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної;
  • у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН — у звітному (податковому) періоді, в якому її зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати її складання.

З метою визначення податкового періоду, у якому платник податку має право включити суми ПДВ до податкового кредиту на підставі зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної, платник податку використовуючи інформацію, що міститься у електронному кабінеті платника податку, може встановити факт та дату реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної».
(витяг із консультації в категорії 101.13 ЗІР)

Зауважимо, що питання, на яке податківці відповідали, звучить так: «У якому звітному періоді покупець має право включити суму ПДВ до складу податкового кредиту, якщо рішення про реєстрацію податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено, прийнято до граничного терміну подання декларації з ПДВ?».

Тож незважаючи на те, що реєстрація ПН фактично відбувається заднім числом, можливість уточнення декларацій з ПДВ за попередні звітні періоди податківці не розглядають.

Отже, безпечно сформувати податковий кредит можна лише в поточній декларації з ПДВ. Тобто у випадку, що його розглядаємо, — у декларації за квітень 2025 року.

Уточнювати показники декларацій за попередні звітні періоди, зокрема за березень 2025 року, вважаємо щонайменше ризикованим.

Світлана Куртенок, провідна експертка, ACCA DipIFR

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку