Статті

«

«БУХГАЛТЕРІЯ: БЮДЖЕТ»:
Встановлення надбавки за володіння англійською мовою: кому й коли?

(коментар до постанови КМУ «Про затвердження Порядку встановлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб» від 07.03.2025 № 257)

03 квітня, 2025

Алла Головко, експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Передмова 27.06.2024 набрав чинності (за винятком деяких положень) Закон про застосування англійської мови1, метою якого є сприяння забезпеченню застосування англійської мови як однієї з мов міжнародного спілкування на всій території України у публічних сферах суспільного життя, визначених цим Законом.

Закон України «Про застосування англійської мови в Україні» від 04.06.2024 № 3760-IX.

Зокрема, в ч. 1 ст. 3 цього Закону встановлена вимога щодо обов’язковості володіння англійською мовою для осіб, які претендують на обіймання певних посад, визначених цією нормою. Втім, додатково перелік певних працівників, щодо яких знання англійської мови для обіймання посади є обов’язковим, повинен затвердити Кабмін. Зазначимо, що майже для всіх категорії працівників такі переліки затверджено (див. таблицю нижче).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Але головне в іншому. Зазначена вимога набирає чинності не відразу, а через певний проміжок часу після закінчення військового стану, що передбачено ч. 1 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про застосування англійської мови. Детальніше — в таблиці.

Хто має володіти англійською мовою для обіймання посади

Працівники, які мають володіти англійською мовою

Коли набирає чинності вимога про володіння англійською мовою для обіймання посади

1) державної служби категорії «А»

Через 2 роки з дня припинення воєнного стану

2) державної служби категорій «Б» і «В», перелік яких встановлюється КМУ. Такий перелік затверджено постановою КМУ від 14.01.2025 № 34

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

3) голови місцевих державних адміністрацій, їх перші заступники та заступники

Через 2 роки з дня припинення воєнного стану

4) військовослужбовці офіцерського, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, перелік яких встановлюється КМУ.

Такий перелік затверджено постановою КМУ від 27.12.2024 № 1522

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

5) поліцейські середнього і вищого складу Національної поліції України, посад начальницького складу інших правоохоронних органів, посад начальницького складу служби цивільного захисту, перелік яких встановлюється КМУ.

Такий перелік затверджено постановою від 24.2024 № 1488

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

6) прокурори

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

7) у податкових і митних органах, перелік яких встановлюється КМУ.

Такий перелік затверджено постановою КМУ від 07.03.2025 № 266

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

8) керівники, члени виконавчого органу, члени наглядової ради (ради директорів) та інші посадові особи державних підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 % акцій (часток) належать державі

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

9) керівники державних наукових установ

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

10) керівники закладів вищої освіти

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

11) у сфері освіти й науки, перелік яких встановлюється КМУ.

Такого переліку ще не затверджено, він поки перебуває на стадії проєкту (https://mon.gov.ua/news/mon-proponuie-dlia-hromadskoho-obhovorennia-proiekt-postanovy-kmu-pro-zatverdzhennia-pereliku-posad)

Через 4 роки з дня припинення воєнного стану

Як бачимо, вимога про обов’язкове володіння англійською мовою для обіймання посади запрацює ще не скоро. Але, звісно, тим, хто планує в той час претендувати на обіймання зазначених вище посад, треба готуватися і вчити англійську мову.

ДО ВІДОМА. Як бачимо, в ч. 1 ст. 3 Закону про застосування англійської мови немає вимоги про обов’язковість володіння англійською мовою для осіб, які претендують на обіймання посад в органах місцевого самоврядування (ОМС).

Втім, у ч. 2 ст. 3 Закону про застосування англійської мови передбачено, що вимога щодо володіння англійською або іншою іноземною мовою може встановлюватися суб’єктом призначення до осіб, які претендують на обіймання посад в ОМС (крім виборних посад), основні посадові обов’язки яких передбачають виконання функцій з міжнародного співробітництва. Отже, така вимога може бути встановлена локально в ОМС. Ця норма набуде чинності 27.06.2026.

Надбавка Як «компенсацію» ч. 6 ст. 4 Закону про застосування англійської мови передбачено таке: особам, які обіймають посади, зазначені вище в таблиці, за володіння англійською мовою на рівні не нижче B2 за шкалою рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR) встановлюється надбавка в розмірі 10 % посадового окладу в порядку, визначеному Кабміном.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Частиною 1 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про застосування англійської мови встановлено, що норми ч. 6 ст. 4 цього Закону набирають чинності з дня припинення воєнного стану й діють протягом 4 років.

Отже, як тільки закінчиться воєнний стан, особи, які вже обіймають відповідні посади і володіють англійською мовою на рівні не нижче B2 за шкалою рекомендацій Ради Європи з мовної освіти (CEFR), отримають право на надбавку.

На виконання ч. 6 ст. 4 Закону про застосування англійської мови коментованою постановою затверджено Порядок встановлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб (далі — Порядок № 257). Далі вкажемо на важливі моменти цього документа.

1. Кому. Тут орієнтуємося на ч. 1 ст. 3 Закону про застосування англійської мови й відповідні переліки, затверджені КМУ.

2. Підтвердження. Надбавка встановлюється за умови наявності документів, що засвідчують рівень володіння англійською мовою, у тому числі сертифікатів міжнародного зразка, перелік яких ще повинен встановити Кабмін.

3. Інші виплати. Як відомо, деякі з перелічених категорій працівників за умовами оплати праці мають право надбавку за знання та використання іноземних мов. Це, наприклад, посадові особи ОМС (детальніше див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 8/2024, с. 22), працівники з оплатою за ЄТС (освіта й наука, що передбачено п.п. «г» п.п. 2 п. 3 постанови № 12982).

Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Тому Порядком № 257 передбачено таке: якщо умовами оплати праці, визначеними окремими постановами КМУ, передбачено встановлення надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови (включаючи англійську мову) у розмірах, більших ніж визначено Порядком № 257 (а це 10 %), зазначена надбавка встановлюється на умовах і в розмірах, визначених такими постановами КМУ.

А от держслужбовці, голови місцевих держадміністрацій тощо взагалі не мали права на таку надбавку, отже, як тільки закінчиться воєнний стан, вони отримають право на неї.

4. Терміни. Звісно, оскільки норма ч. 6 ст. 4 Закону про застосування англійської мови набирає чинності з дня припинення воєнного стану й діє протягом 4 років, то і в п. 3 коментованої постанови передбачено, що вона набирає чинності одночасно з набранням чинності ч. 6 ст. 4 Закону про застосування англійської мови й діє протягом чотирьох років.

Отже, встановити надбавку можна не раніше закінчення воєнного стану й виплачувати її треба не довше чотирьох років.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку