Премія до Дня місцевого самоврядування: нюанси
Щорічно 7 грудня визначається професійне свято — День місцевого самоврядування, яке запроваджено Указом Президента України від 25.11.2000 р. № 1250/2000. В цій статті розберемо декілька важливих нюансів, пов’язаних з такою виплатою.
(лист Мінсоцполітики від 29.12.2017 р. № 3018/0/101-17)
Людмила Балла, експерт газети «Місцева рада»
День місцевого самоврядування — професійне свято
Статтею 73 КЗпП1 визначено перелік святкових та неробочих днів в Україні (на період воєнного стану її дію призупинено). День місцевого самоврядування (7 грудня) до них не належить. Це через те, що він є професійним святом, офіційно встановленим в Україні Указом Президента. Отже, 7 грудня — це звичайний робочий день за графіком установи.
А як заохочення працівникам, які мають відношення до цього професійного свята, можна виплатити премію. Усі питання щодо преміювання працівників ОМС вирішують самостійно, шляхом розроблення Положення про преміювання. Саме в Положенні необхідно передбачити надання премії до професійного свята — Дня місцевого самоврядування.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! В період воєнного стану не встановлено заборони на виплату премій до професійних свят. Тож у цьому питанні головне — наявність коштів.
Чи всі працівники ОМС мають право на «професійну» премію? Давайте розглянемо по категоріям.
«Професійна» премія: кому можна?
При вирішенні питання про можливість виплати працівникам, зокрема, «професійних» премій, слід дотримуватися положень нормативних документів, які визначають умови оплати праці тієї чи іншої категорії працівників.
Посадові особи та службовці Умови оплати праці керівних працівників, спеціалістів та службовців ОМС визначено постановою № 2682.
Зокрема, п.п. 2 п. 2 постанови № 268 керівнику органу надано право здійснювати преміювання зазначених працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Тож керівні працівники, спеціалісти та службовців ОМС мають право на отримання «професійної» премії, якщо це передбачено Положенням про преміювання, затвердженим у відповідному органі.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Право на премію до професійного свята мають також особи, які в період воєнного стану прийняті без конкурсу, адже вони є повноцінними посадовими особами, тільки працюють за строковим трудовим договором.
Робітники Йдеться про робітників, умови оплати праці яких визначено наказом № 6093 (водії автотранспортних засобів, прибиральники службових приміщень, сторожа, двірники тощо).
Підпунктом 2.3 наказу № 609 керівнику відповідного органу надано право визначати робітникам розмір премії залежно від їхнього вкладу в кінцеві результати роботи. Тобто йдеться про виробничі премії. Натомість про можливість виплати премій, не пов’язаних з результатами роботи, а саме премій до професійних свят та ювілейних дат (зокрема, до Дня місцевого самоврядування), в наказі № 609 не сказано. Це підтвердило Мінсоцполітики в листі від 28.12.2017 р. № 3000/0/101-17. Зі свого боку зазначимо, що суди дотримуються думки, що робітники (на той момент ще за наказом № 774) мають право на «святкові» премії (див. наприклад, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.07.2017 р. № 820/339/17).
ПОРАДА. Якщо маєте бажання преміювати робітників до Дня місцевого самоврядування, можна їм виплатити «виробничу» премію у більш високих розмірах. І це не буде порушенням наказу № 609. Річ у тім, що розмір «виробничої» премії робітників ОМС граничними розмірами не обмежується. А тому в Положенні про преміювання може бути передбачена можливість для цієї категорії працівників виплати премій напередодні професійного свята у межах фонду преміювання та економії фонду оплати праці у більшому розмірі. На цьому наголошує і Мінсоцполітики в листі від 28.12.2017 р. № 3000/0/101-17.
Джерела преміювання Преміювання здійснюють у межах затвердженого фонду оплати праці та за відсутності заборгованості з обов’язкових платежів. Тому премія (незалежно від того, це виробнича, «професійна» чи «святкова» премія) не може бути вказана в Положенні про преміювання як гарантована виплата. Краще обмежитися вказівкою лише на можливість отримання працівником премії.
Чи всім? З огляду на воєнний стан частина працівників ОМС залишилась працювати, а інша частина — ні (перебувають у відпустці без збереження зарплати, на простої , їх мобілізовано чи з ними призупинено дію трудового договору).
Тому можуть виникнути питання, чи можна виплатити премію до Дня місцевого самоврядування:
- тільки тим, хто працює, а тим, хто не працює — ні. Зауважимо: якщо у вашому Положенні про преміювання не вказано, що премія до Дня місцевого самоврядування виплачується всім, то остаточне рішення відносно цього питання приймає керівник органу;
- всім, навіть тим, хто перебуває у відпустці, простої тощо. Тут знову ж таки, якщо у вашому Положенні про преміювання не заборонено виплачувати премії до Дня місцевого самоврядування таким працівникам, то остаточне рішення приймає керівник органу.
Строки виплати
Оскільки День місцевого самоврядування припадає на початок грудня, виникає питання: чи можна виплатити премію в листопаді?
Скажемо одразу: чинним законодавством не встановлено, у який термін потрібно виплачувати премію до професійного свята: до чи після такої дати. За логікою, якщо виплата звучить як «премія до професійного свята...», то виплачувати її краще напередодні такої дати. Тож виплатити премію до Дня місцевого самоврядування в листопаді (при виплаті зарплати за листопад) цілком правомірно. Максимально допустимий розрив між днем виплати та датою самого свята законодавчо не регламентований. Однак ми радимо, щоб ця різниця була не більше місяця.
ВАЖЛИВО! Доцільно в Положенні про преміювання прописати хоча б орієнтовні терміни виплати премій до свят та пам’ятних, ювілейних і професійних дат. І вже на них орієнтуватися при виданні відповідного наказу.
Виплата «професійної» премії: нюанси
Умови Конкретні умови виплати премій (як професійних, так і інших) повинні бути прописані у Положенні про преміювання. Зокрема, доцільно визначити, хто має право на премію, строки виплати тощо.
Розмір Законодавчо граничними розмірами сума «професійної» премії не обмежується. Тут все залежить від фонду оплати праці. А конкретний розмір премії доцільно вказати у наказі про преміювання.
ДО ВІДОМА. Премію може бути визначено або у фіксованому розмірі (наприклад, 500,00 грн), або у відсотковому відношенні до посадового окладу (наприклад, 20 % посадового окладу).
Преміювання голови Відповідно до абз. 2 п. 6 постанови № 268 преміювання:
- голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників,
- сільських, селищних і міських голів
відбувається за рішенням відповідної ради.
Нормами законодавства не встановлена періодичність прийняття відповідного рішення ради (щомісяця або при затвердженні бюджету на рік). Цей момент доцільно визначати в локальному документі ОМС (див. лист Мінсоцполітики від 30.01.2015 р. № 85/13/84-15).
Місяць не відпрацьовано А як бути із нарахуванням «професійної» премії працівнику, який з різних причин не відпрацював повністю робочі дні у місяці виплати премії або зовсім його не відпрацював (хвороба, простій, відпустка без збереження заплати)? Зазначимо, що тут усе залежить від формулювань Положення про преміювання та наказу про виплату премії. Зокрема, якщо в наказі зазначено про виплату премії:
- у фіксованому розмірі (наприклад, 500,00 грн), то незалежно від кількості відпрацьованих днів її слід виплатити саме в такому розмірі;
- у відсотковому відношенні до посадового окладу, то тут ситуація дискусійна. Адже формально за цей місяць працівник отримає посадовий оклад пропорційно відпрацьованому часу, і всі виплати слід нарахувати на такий оклад, у тому числі премію. Щоб не трапилося, що працівник отримав меншу премію, бо хворів, був у відпустці тощо, пропонуємо у Положенні про преміювання зазначити, що премія до Дня місцевого самоврядування виплачується в повному розмірі незалежно від кількості відпрацьованих днів у місяці виплати премії.
Винесення догани Згідно зі ст. 151 КЗпП протягом строку дисциплінарного стягнення до працівника не застосовують заходи заохочення. Статтею 143 КЗпП встановлено, що відповідні заходи заохочення визначаються правилами внутрішнього трудового розпорядку або встановлюються у колдоговорі, іншому локальному акті роботодавця. Наприклад, заходом заохочення є премія до державних і професійних свят або ювілейних дат. Саме такі премії не виплачують протягом строку дисциплінарного стягнення.
Строк випробування Працівник, який перебуває на випробуванні, має такі ж права щодо оплати праці, як й інші. Просто для нього встановлено певний період часу, протягом якого роботодавець хоче визначити ступінь його кваліфікації. Законодавством обмежень щодо преміювання таких працівників до професійних свят не встановлено.
ВАЖЛИВО! Можливість (або неможливість) виплати премії до професійних свят протягом строку випробування необхідно передбачити в Положенні про преміювання. І вже на нього орієнтуватись при вирішенні питання щодо виплати премії.
Відпустка до 3-х років Виплата премії до професійного свята посадовим особам чи службовцям ОМС, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, законодавством не заборонена і вирішується кожним ОМС самостійно за наявності коштів на таку виплату (див. лист Мінсоцполітики від 29.12.2017 р. № 3018/0/101-17). Але краще з метою уникнення спірних питань передбачити можливість виплати такої премії в Положенні про преміювання.
Призупинено договір Якщо з працівником призупинено трудовий договір, він все одно залишається в трудових відносинах з відповідним органом. Так само як з відпусткою до 3 років, виплата премії до професійного свята посадовим особам чи службовцям ОМС, з якими призупинено дію трудового договору, законодавством не заборонена і вирішується кожним ОМС самостійно за наявності коштів на таку виплату.
ВАЖЛИВО! Під час нарахування виплат (в цьому випадку — премії до професійного свята), які є базою для нарахування ЄСВ, основним працівникам, що перебувають у відпустці до 3-х років (з якими призупинено дію трудового договору, або перебувають у відпустці без збереження зарплати, їх мобілізовано), їх потрібно порівнювати з мінімальною заробітною платою (МЗП). І за необхідності визначати додаткову базу та сплатити ЄСВ за такий місяць не менше ніж 1474,00 грн (6700,00 грн × 22 %). Якщо ж нарахування проводять суміснику або особі, якій встановлено інвалідність, то ЄСВ сплачується з фактично нарахованої суми.
Прийняття/звільнення У Положенні про преміювання слід обумовити порядок нарахування премій працівникам у місяці прийняття на роботу та в місяці звільнення. Обмежень щодо виплати премій у таких місяцях не встановлено, тому це питання ОМС вирішують самостійно.
Премія після звільнення Положення про преміювання може передбачати виплату премії після звільнення, якщо на момент звільнення з різних причин неможливо виплатити таку премію. Варто пам’ятати, що передбачити таку виплату у Положенні про преміювання обов’язково, інакше виплата премій особам, які не перебувають з ОМС у трудових відносинах, є порушенням.
ДО ВІДОМА. Премія до професійного свята є платою за невідпрацьований час. Отже, на таку премію, нараховану після дати звільнення, навіть і в місяці звільнення, ЄСВ нараховувати не потрібно. Оскільки така виплата не оподатковується ЄСВ, її не відображаємо у додатку 1 до Податкового розрахунку. Але вона оподатковується ПДФО та військовим збором, тому сума премії потрапить у розділ І додатка 4ДФ з ознакою «127».
Виплата «професійної» премії: на що впливає?
Порівняння з МЗП Вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру зарплати працівника для забезпечення її мінімального розміру, містить ч. 2 ст. 3 1 Закону про оплату праці5.
ЦИТАТА. «При обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються <...> премії до святкових і ювілейних дат».
(ч. 2 ст. 3 1 Закону про оплату праці)
Тобто в «чистому» вигляді «професійну» премію ч. 2 ст. 3 1 Закону про оплату праці не містить, та що ж мається на увазі під терміном «святкові і ювілейні дати»? Мінсоцполітики у листі від 02.11.2017 р. № 2688/10/101-17 // «Бухгалтерія: бюджет», № 45/2017, с. 9, визначило дати, які належать до святкових та ювілейних. На їх думку, до святкових дат слід відносити офіційно встановлені в Україні:
- святкові та неробочі дні;
- професійні свята;
- пам’ятні дні.
Щодо премії до Дня місцевого самоврядування, то сумнівів не виникає — це професійне свято офіційно затверджене Указом Президента України від 25.11.2000 р. № 1250/2000, тобто за логікою Мінсоцполітики, таку премію потрібно нарахувати «зверху» МЗП.
ПОРАДА. Щоб у питанні нарахування премій до професійних, святкових та ювілейних дат «зверху» МЗП не виникало питань, перелік таких дат потрібно визначити в Положенні про преміювання. Зазначені в цьому переліку премії слід нараховувати понад МЗП.
Середній заробіток Далі розглянемо, як виплата премії до Дня місцевого самоврядування позначиться на обчисленні середнього заробітку.
1. Відпускні (тощо). Підпункт «б» п. 4 Порядку № 1006 передбачає, що одноразові виплати (до них згідно з Інструкцією № 57 належить і «професійна» премія) не включаються до розрахунку при обчисленні середньої зарплати для виплати відпускних (матдопомоги, оплати відрядження, курсів підвищення кваліфікації тощо).
2. Лікарняні. Відповідно до п. 3 Порядку № 12668 до розрахунку середньоденної зарплати включаються виплати, на які нараховано ЄСВ, зокрема, і одноразові премії.
Індексація Відповідно до п. 5 Порядку № 10789 тільки підвищення посадового окладу робить місяць базовим. Отже, виплата премії до Дня місцевого самоврядування на порядок проведення індексації не впливає.
Оподаткування та звітність
ПДФО і ВЗ «Професійні» премії входять до складу зарплати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Тому на загальних підставах (згідно з п.п. 168.1.1 ст. 168 ПКУ10 та п.п. 1.2 п. 16 1 підрозд. 10 рoзд. XX ПKУ) у складі зарплати з них утримують ПДФО та військовий збір.
Заробітна плата разом із «професійною» премією потрапить до додатку 4ДФ з ознакою «101».
ЄСВ Тут все так само: на «професійну» премію у складі заплати за місяць нараховують ЄСВ та відображають в додатку 1.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! При формуванні звітів або проведенні розрахунків «професійну» премію відображаємо в тому місяці, в якому вона була фактично нарахована.