«БУХГАЛТЕРІЯ: БЮДЖЕТ»:
Новий закон про службу в ОМС: що очікує чинних посадових осіб?
Як відомо, 2 травня 2023 року ВРУ нарешті визначилась із майбутнім служби в органах місцевого самоврядування та ухвалила Закон № 30771, який оновить підхід до визначення посад в ОМС, прийняття на службу та її проходження. Однак він набирає чинності через шість місяців із дня його опублікування (опубліковано 18.08.2023), але не раніше ніж через шість місяців із дня припинення воєнного стану. А воєнний стан триває, тож зрозуміло, що через шість місяців із дня опублікування цього вже точно не сталося. Лишається орієнтуватись на припинення воєнного стану (мабуть, омріяний день кожного українця). Загальний огляд Закону № 3077 ми робили в газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 34/2023, с. 9, а зараз, як і обіцяли, окреслимо основні «перехідні» моменти, пов’язані з трудовими відносинами та оплатою праці.
Людмила Линник, консультант газети «Бухгалтерія: бюджет», юрист
Виборні посади
Посади Одразу зазначимо, що введення в дію Закону № 3077 — це також не кінцева точка переходу служби в ОМС на новий лад. Принаймні особи, які обіймають виборні посади, на які вони прийняті за старими правилами, завершать свою каденцію за цими правилами. Відповідні вимоги закріплено в розд. XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3077.
Згідно з абз. 3 п. 4 розд. XII Закону № 3077 посадові особи місцевого самоврядування, які на день набрання чинності Законом № 3077 обіймають виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах або обираються чи затверджуються відповідною радою, набувають статусу виборних посадових осіб місцевого самоврядування з дня набрання чинності цим Законом.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Керуючий справами виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, який наразі належить до категорії виборних посад, на які особу затверджують рішенням ради, з набуттям чинності Законом № 3077 більше до виборних посад не належатиме. Це буде службовець ОМС, який приймається на роботу за результатами конкурсу відповідним сільським, селищним, міським головою. Відповідні зміни внесено й до Закону про МС2, у тому числі до п. 10 ч. 4 ст. 42 та ст. 53 (детальніше див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 34/2023, с. 9).
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
Однак відповідно до п. 5 розд. XII Закону № 3077 з набранням чинності цим Законом керуючі справами (секретарі) виконавчих комітетів сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі створення) рад, затверджені на посади відповідними радами, набувають повноважень керуючих справами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських, районних у місті (у разі створення) рад. Такі керуючі справами до закінчення строку їхніх повноважень є виборними посадовими особами, на яких поширюються особливості проходження служби та її припинення, встановлені для заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови.
Отже, виборні посадові особи автоматично набудуть статусу виборних, у тому числі й секретарі виконкому, та допрацюють свою каденцію.
Повторно складати присягу таким посадовцям не потрібно. Присягу за Законом № 3077 вони складатимуть лише в разі переходу до ОМС інших громад. Сільські, селищні, міські голови присягу за новим Законом мають складати також у разі їх переобрання на цю посаду.
Оплата праці Відповідно до ч. 3 ст. 86 Закону № 3077 зарплата виборної посадової особи складається з:
- основної зарплати (посадового окладу);
- додаткової зарплати (надбавки за вислугу років, премії);
- інших грошових виплат (допомоги до щорічної основної відпустки, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших заохочувальних і компенсаційних виплат).
При цьому розміри посадових окладів виборних посадових осіб визначаються відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті (у разі створення), районною, обласною радою з урахуванням місцевих умов та можливостей відповідних місцевих бюджетів з огляду на те, що:
1) мінімальний розмір посадового окладу виборної посадової особи не може бути меншим за максимальний розмір посадового окладу службовця місцевого самоврядування (далі — службовець МС), який обіймає посаду категорії I, крім розміру посадового окладу старости;
2) мінімальний розмір посадового окладу старости не може бути меншим за максимальний розмір посадового окладу службовця МС, який обіймає посаду категорії III;
3) максимальний розмір посадового окладу виборної посадової особи не може більш як у шість разів перевищувати мінімальний розмір посадового окладу службовця МС, який обіймає посаду категорії III.
Отже, посадовий оклад виборних посадовців залежить від посадових окладів службовців МС (нагадаємо, що за новим законом так будуть іменуватися посадові особи ОМС, тобто колишні спеціалісти тощо). Для формування і затвердження радою і того, й іншого потрібен час. Тож на перехідний період в Законі № 3077 також передбачено врегулювання оплатного питання. Зокрема, відповідно до п. 9 розд. XII «Закону № 3077 до затвердження схеми посадових окладів службовців МС, визначення розмірів надбавок за ранги службовців МС та посадових окладів виборних посадових осіб відповідно до цього Закону для зазначених працівників зберігаються умови оплати праці, що діяли до дня набрання чинності цим Законом.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Рангів, як і, відповідно, надбавок за ранги, для виборних посад Законом № 3077 не передбачено.
Тож поки що не ясно, чи з урахуванням цієї надбавки або ж без неї має бути збережено умови оплати праці виборних посадовців, або ж це буде просто збереження заробітку без розшифрування його складових. Сподіваємося, що ближче до набуття Законом № 3077 чинності з’являться відповідні роз’яснення профільних міністерств, комітетів ВРУ і служб, як це було під час оновлення держслужбового законодавства.
Стаж служби Стаж служби в ОМС за періоди роботи (служби) до дня набрання чинності Законом № 3077 обчислюється в порядку та на умовах, встановлених чинним на той час законодавством (п. 11 розд. XII Закону № 3077).
Нагадаємо, що відповідно до норм ст. 22 Закону про службу в ОМС3 до стажу служби в ОМС зараховуються:
1) періоди роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону. Класифікацію посад ОМС із зазначенням назв та категорій наведено в ст. 14 Закону про службу в ОМС. Нагадаємо, що дія зазначеного Закону поширюється виключно на посадових осіб ОМС і не застосовується до службовців та робітників. Отже, якщо працівник обіймав посаду, визначену ст. 14 Закону про службу в ОМС, жодних питань не виникає — увесь період роботи на таких посадах зараховують до стажу служби в ОМС, що дає право на надбавку за вислугу років;
2) періоди роботи на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу держслужби. Зазначимо, що до 01.05.2016 стаж держслужби обчислювали відповідно до Порядку № 2834, але з набранням чинності 01.05.2016 новим Законом про держслужбу5 цей Порядок втратив чинність. Тому стаж держслужби за періоди роботи (служби): до 01.05.2016 обчислюють відповідно до старого Порядку № 283 (п. 8 розд. ХІ Закону про держслужбу); з 01.05.2016 — відповідно до нового Порядку № 2296, який ухвалено на виконання Закону про держслужбу.
Це свого часу підкреслило НАДС у листі від 10.08.2017 № 7031/13-17 (див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 23/2019, с. 31). Тепер цю норму закріплено в законодавстві.
Крім того, відповідно до п. 12 розд. XII Закону № 3077 виборні посадові особи, які на день набрання чинності цим Законом є посадовими особами місцевого самоврядування та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад в ОМС, визначених ст. 14 Закону про службу в ОМС та актами КМУ, та до відповідних категорій посад держслужби на день набрання чинності Законом про держслужбу, матимуть право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 старого Закону № 37237 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад держслужбовців.
Відпустки За виборними посадовими особами, які відповідно до ст. 21 Закону про службу в ОМС набули право на отримання щорічних додаткових відпусток більшої тривалості, ніж передбачено ч. 1 ст. 55 Закону № 3077, така тривалість додаткових відпусток зберігається після набрання чинності цим Законом (п. 10 розд. XII Закону № 3077).
З посадової особи — у службовці МС
Набуття статусу Відповідно до абз. 2 п. 4 розд. XII Закону № 3077 посадові особи місцевого самоврядування, які на день набрання чинності Законом № 3077 обіймають посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті, районної, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством, набувають статусу службовців МС із дня набрання чинності цим Законом, крім керуючих справами виконавчих комітетів міських, селищних, міських рад (див. розділ вище).
Службовці МС, які склали Присягу посадових осіб місцевого самоврядування до набрання чинності Законом № 3077, складають Присягу згідно з цим Законом у разі вступу на службу в ОМС, які представляють інші територіальні громади.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Отже, власне Закон № 3077 не є підставою для оновлення Присяги працівника, який лишається працювати в цьому ОМС.
Відповідно до п. 14 розд. XII Закону № 3077 особам, яким присвоєно ранги посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Закону про службу в ОМС, ранги згідно з цим Законом присвоюють:
- на день набрання чинності цим Законом — службовцям МС (тобто працюючим посадовим особам);
- на день призначення на посаду службовця МС — іншим особам (тобто тим, хто вступить на службу вже після набрання чинності Законом № 3077).
Ранги присвоюють службовцям МС у такому порядку:
1) якщо на день набрання чинності Законом № 3077 службовець МС (тобто посадова особа, крім виборних) обіймає посаду, що належить до більш високої категорії посад згідно з Законом № 3077, йому присвоюють ранг у межах такої категорії посад службовців МС з урахуванням його стажу служби на такій посаді, необхідного для присвоєння чергового рангу відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 36 Закону № 3077;
2) якщо до дня набрання чинності Законом № 3077 службовець МС обіймав виборну посаду, йому присвоюють ранг відповідно до абз. 4 ч. 5 ст. 36 Закону № 3077. Тобто в межах категорії I з урахуванням стажу служби на посаді виборної посадової особи (крім стажу служби на посаді старости), необхідного для присвоєння чергового рангу відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 36 Закону № 3077;
3) в інших випадках службовцю МС присвоюють ранг у межах категорії посад, до якої належить його посада в ОМС, з урахуванням його стажу служби на посадах такої категорії, необхідного для присвоєння чергового рангу відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 36 Закону № 3077.
У разі якщо посада службовця МС належить до категорії посад, у межах якої передбачено присвоєння нижчого рангу, ніж присвоєний службовцю місцевого самоврядування згідно із цим Законом № 3077, за таким службовцем зберігається раніше присвоєний ранг.
Особам, яким присвоєно ранги державних службовців відповідно до Закону № 3723, при призначенні на посади службовців МС присвоюються ранги на рівні рангів держслужбовців відповідно до Закону про держслужбу, яким згідно із законодавством про державну службу відповідають їхні ранги, крім випадків, якщо згідно з Законом № 3077 відповідні посади передбачають присвоєння більш високого рангу службовця МС.
У зв’язку з цим у кадрової служби з’явиться чимало роботи, адже працівників необхідно попередити про нові умови праці та здійснити відповідні записи у трудових книжках та особових справах.
Про те, як це має відбуватись покроково, ми обов’язково підготуємо окремий матеріал ближче до впровадження Закону № 3077 в дію.
Політична неупередженість Доведеться почекати й із застосуванням норм про політичну неупередженість службовців МС та обмежень, пов’язаних із нею.
Зокрема, за правилом ч. 1 ст. 12 Закону № 3077 службовець МС повинен неупереджено виконувати розпорядження (накази), доручення керівника незалежно від партійної належності керівника та своїх політичних переконань. Частиною 2 зазначеної статті визначено низку обмежень для службовців МС.
Зокрема, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 12 Закону № 3077 службовець МС не має права бути депутатом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі створення), районної, обласної ради, якщо він працює в апараті (виконавчому апараті) цієї ради або в її виконавчому органі. Аналогічну заборону встановлена для керуючих справами ч. 3 ст. 12 Закону № 3077. Однак згідно з приписами пп. 6, 7 розд. XII Закону № 3077 ця норма не поширюється на службовців МС, які до дня набрання чинності цим Законом набули статусу депутатів відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних рад, до закінчення або дострокового припинення їхніх повноважень як депутатів таких рад.
А от службовець МС, який згідно з Законом № 3077 не може бути членом політичної партії, у разі наявності такого членства зобов’язаний протягом 20 календарних днів із дня набрання чинності цим Законом припинити або зупинити своє членство в політичній партії.
Оплата праці Як і у випадку з виборними посадовими особами, до затвердження схеми посадових окладів службовців МС, визначення розмірів надбавок за ранги службовців МС та для зазначених працівників зберігаються умови оплати праці, що діяли до дня набрання чинності Законом № 3077.
Стаж служби Стаж служби в ОМС також розраховуватиметься аналогічно до виборних посадовців: за періоди роботи (служби) до дня набрання чинності Законом № 3077 обчислюється у порядку та на умовах, встановлених чинним на той час законодавством, після набрання Законом № 3077 чинності — відповідно до його вимог.
Службовці МС, які на день набрання чинності Законом № 3077 є посадовими особами місцевого самоврядування та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад в органах місцевого самоврядування, визначених ст. 14 Закону про службу в ОМС та актами КМУ, та до відповідних категорій посад держслужби на день набрання чинності Законом про держслужбу, також матимуть право на призначення держслужбової пенсії.
Відпустки За службовцями МС, які відповідно до ст. 21 Закону про службу в ОМС набули право на щорічні додаткові відпустки більшої тривалості, ніж передбачено ч. 1 ст. 55 Закону № 3077, така тривалість додаткових відпусток зберігається після набрання чинності цим Законом.