Статті

«

«НОВИЙ БЮДЖЕТНИЙ ОБЛІК»:
Дорогоцінні метали: клопоту багато, а дохід малий

Будемо списувати техніку, яка містить дорогоцінні метали. Як показати це в обліку?

02 березня, 2024

Ольга Сусла, експертка газети

Організація обліку Від ліквідації основних засобів можуть бути оприбутковані товарно-матеріальні цінності (запчастини, будівельні матеріали, брухт тощо). Відповідно до п. 23 Порядку № 1314 усі вузли, деталі, матеріали й агрегати розібраного та демонтованого обладнання, придатні для ремонту іншого обладнання чи для подальшого використання, а також матеріали, отримані в результаті списання майна, оприбутковують із відображенням на рахунках бухгалтерського обліку запасів.

Деякі об’єкти необоротних активів можуть містити дорогоцінні метали. Такими є золото, срібло, платина й метали платинової групи (паладій, іридій, родій, осмій, рутеній) в будь-якому вигляді та стані (сировина, сплави, напівфабрикати, промислові продукти, хімічні сполуки, вироби, відходи, брухт тощо).

До Інвентарної картки обліку об’єкта основних засобів під час оприбуткування вносять дані щодо наявності дорогоцінних металів.

ЦИТАТА. «Вилучені після демонтажу та розбирання майна вузли, деталі, матеріали та агрегати, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, підлягають здачі суб’єктам господарювання, які провадять діяльність із збирання та первинної обробки брухту і відходів дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння на підставі ліцензій, одержаних відповідно до вимог Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”».

(п. 25 Порядку № 1314)

Тож, перш ніж реалізувати брухт, слід зазирнути до техпаспорта щодо наявності дорогоцінних металів у складі об’єкта основного засобу. І якщо такі є, то звернутися до сервісного центру або спеціалізованого підприємства для отримання відповідного висновку. Коли установа багата на свого кваліфікованого спеціаліста, витрачатися не треба, адже таку роботу можна виконати власними силами.

Установи обліковують дорогоцінні метали, зокрема брухт із умістом дорогоцінних металів, згідно з Методрекомендаціями № 780. Згідно із цим документом організацію оперативного обліку дорогоцінних металів забезпечують керівник і головний бухгалтер (бухгалтер) установи, виконання вимог щодо оперативного обліку у структурних підрозділах забезпечують керівники цих підрозділів.

Якщо в установі виникають відходи з умістом дорогоцінних металів, то має бути розроблено внутрішній документ, який передбачає:

 • умови збирання брухту й відходів з умістом дорогоцінних металів за кожною матеріально відповідальною особою;
 • умови збирання та зберігання брухту й відходів з умістом дорогоцінних металів загалом по установі;
 • терміни вилучення відходів з умістом дорогоцінних металів з місць їх накопичення та терміни їх переробки в разі використання на виробництві дорогоцінних металів у сировині або матеріалів з їх умістом (п. 5.1 Методрекомендацій № 780).

Оприбуткування Бюджетні установи складають і подають до органів Казначейства довідку про надходження в натуральній формі (за КЕКВ 2210), яка засвідчить надходження активів в установу, які не придбавали. І лише на підставі цієї довідки буде внесено зміни до кошторису й не допущено викривлення звітних даних. Одночасно із зарахуванням на облік активів відображають дохід (п. 3.12 Типової кореспонденції). Оскільки дорогоцінні метали плануємо продати, то субрахунок беремо відповідний — 7211 «Дохід від реалізації активів».

У разі списання обладнання, що містить дорогоцінні метали й дорогоцінне каміння, комісія установи згідно з пп. 6 п. 13 Порядку № 1314 визначає кількість, вагу й контролює здачу на склад та оприбуткування на субрахунку 1518 або 1815 для подальшої реалізації суб’єкту господарювання, діяльність якого має бути ліцензованою.

ВАЖЛИВО! Без попереднього вилучення «дорогоцінностей» здавати в брухт прилади, техніку та апаратуру заборонено (п. 26 Порядку № 1314).

Для визначення вмісту дорогоцінних металів у брухті та відходах можна скористатися паспортами, формулярами, етикетками або іншими документами, що містять таку інформацію. Відомості про вміст дорогоцінних металів в об’єкті, який демонтують, зазначають у відповідному акті, який складає комісія установи.

Якщо уважно проглянути Акт списання основних засобів (часткової ліквідації), то окремою позицією в ньому виділено «наявність дорогоцінних металів». А от власне оприбуткування таких у складі брухту та відходів здійснюють на підставі Прибуткового ордера, типова форма якого затверджена наказом № 431. Прибутковий ордер складає матеріально відповідальна особа у двох примірниках у день надходження матеріальних цінностей на склад. Перший примірник залишається в матеріально відповідальної особи, другий передають до бухгалтерської служби. Графу «Номер паспорта» заповнюють під час оформлення господарських операцій щодо матеріальних цінностей, які містять дорогоцінні матеріали та каміння.

Реалізація Брухт і відходи, які містять дорогоцінні метали, передають спеціалізованим підприємствам на підставі договорів купівлі-продажу або на умовах давальницької сировини для виконання послуг переробки, укладених у письмовій формі (п. 5.4 Методрекомендацій № 780). У договорі має бути передбачено:

 • порядок і місце підготовки брухту та відходів до відбирання проб;
 • порядок і місце відбирання проб;
 • порядок і місце проведення аналізів;
 • порядок узгодження масової частки дорогоцінних металів у брухті та відходах;
 • можливість повернути власнику брухт і відходи в разі неузгодженого вмісту дорогоцінних металів;
 • терміни надання паспорта на передані брухт і відходи;
 • порядок і терміни розрахунків;
 • вартість перероблення брухту та відходів.

Якщо вперше відображали дохід за субрахунком 7211 під час оприбуткування, бо отримали активи від ліквідації основних засобів, то будемо робити це вдруге й під час реалізації. Доходи, що виникають, мають різну природу походження на двох етапах — оприбуткування та реалізації, хоча відображаємо їх на єдиному субрахунку 7211. Так, операція оприбуткування зумовлює виникнення доходу, який має закритися на витрати в момент продажу, тобто вибуття активів, а операція реалізації — виникнення доходу, який збільшить фінансовий результат.

Коли установа отримує кошти від реалізації дорогоцінних металів у складі брухту, вона повинна дотримуватися вимог БКУ, у п. 42 ч. 1 ст. 64 та п. 54 ч. 2 ст. 29 якого зазначено, що до доходів загального фонду державного (місцевого) бюджету належать:

 • 80 % коштів, отриманих установами за здане як брухт і відходи золото, платину, метали платинової групи, а також дорогоцінне каміння;
 • 50 % коштів, отриманих установами за здане як брухт і відходи срібло.

Решту коштів зараховують на спеціальний реєстраційний рахунок (четверта підгрупа першої групи) та використовують за установленими напрямами витрат. БКУ дозволяє використовувати їх на:

 • ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів та матеріальних цінностей, покриття витрат, пов’язаних з організацією збирання та транспортування відходів і брухту на приймальні пункти;
 • господарські потреби бюджетних установ, включаючи оплату комунальних послуг та енергоносіїв.

Та з огляду на те, що отримані суми досить невеликі, найкраще використати їх на господарські потреби, як-от придбання паперу, канцтоварів тощо.

Розглянемо на прикладі бухоблік оприбуткування та реалізації брухту срібла, перерахування в дохід бюджету частини коштів, отриманих від реалізації.

Приклад. У бюджетній установі (неплатник ПДВ) списують техніку, у складі якої міститься срібло. Установа передала деталі обладнання, що містять срібло, спеціалізованому підприємству. Спеціалізоване підприємство визначило вагу та вартість срібла, перерахувало на реєстраційний рахунок установи кошти в сумі 150,00 грн і надало необхідні підтвердні документи щодо виконаних робіт. 50 % отриманої суми установа перерахувала в дохід бюджету.

Бухоблік оприбуткування та реалізації брухту срібла

Зміст операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Меморіальний ордер

дебет

кредит

1. Оприбутковано брухт срібла

1815

6211

150,00

№ 6

2. Відображено дохід

2313

7211

150,00

№ 3 та № 14

3. Відображено касові видатки

6211

2313

150,00

№ 3 та № 6

4. Відображено вартість реалізованого брухту срібла

8211

1815

150,00

№ 13

5. Нараховано дохід від реалізації брухту срібла

2111

7211

150,00

№ 4 та № 14

6. Отримано кошти від реалізації

2313

2111

150,00

№ 3 та № 4

7. Нараховано заборгованість перед бюджетом (50 % отриманих від реалізації коштів)

7211

6312

75,00

№ 14

8. Перераховано в дохід бюджету кошти (50 %), отримані від реалізації брухту срібла

6312

2313

75,00

№ 3

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку