Статті

В

Відпустка на день-другий: чи можна дробити щорічну відпустку

Чи можуть працівники брати основну щорічну відпустку на 1–5 днів?

17 грудня, 2018

Cтаттю взято з газети  "Бухгалтерія: бюджет"№ 47
 
Вікторія Змієнко, головний редактор газети «Зарплата та кадрова справа»

Так, але за певної умови.

Правила поділу Норми про поділ щорічної відпустки на частини містяться у ч. 1 та 2 ст. 12 Закону про відпустки1.

Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР.

ЦИТАТА. «Щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

Невикористану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка».

(ч. 1 та 2 ст. 12 Закону про відпустки)

Отже, поділити щорічні відпустки на частини можна. Головна умова — одна частина відпустки має бути не менше 14 календарних днів. Також у Законі про відпустки не сказано, що частина у 14 днів має бути надана в першу чергу. Тож якщо відпустка складає 24 календарні дні, то можуть бути різні варіанти її використання, наприклад, такі:

варіант 1: 5 днів +2 дні + 14 днів + 1 день + 2 дні;

варіант 2: 14 днів + 10 днів;

варіант 310 днів + 14 днів;

варіант 4: 5 днів + 14 днів + 5 днів тощо.

Таку можливість неодноразово підтверджувало і Мінсоцполітики у своїх листах: див., наприклад, листи від 12.06.2018 р. № 1006/0/101-18 (для ОМС), від 07.12.2017 р. № 23966/0/2-17/28 (для держслужбовців; див. газету «Бухгалтерія: бюджет», № 14/ 2018, с. 26), від 19.09.2017 р. № 2416/0/101-17 (для держслужбовців), від 08.11.2017 р. № 2720/0/101-17/214 (для педпрацівників).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Законодавством не передбачені умови щодо надання невикористаної частини відпустки з дня тижня, що настає за днем закінчення попередньої використаної її частини (лист Мінпраці від 26.02.2008 р. № 87/13/84-08).

Також зверніть увагу, що, на думку Мінсоцполітики, нормою ст. 12 Закону про відпустки передбачено можливість поділу щорічної відпустки на частини, а не обов’язок роботодавця поділити її на частини, як того бажає працівник. Тому з метою недопущення втрат робочого часу роботодавець може й не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник. При цьому роботодавець може запропонувати свої умови поділу щорічної відпустки або не поділити її взагалі (див. лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13).

Працюючий лайфхак для тих, хто бажає підтягти «хвости» по відпустках: надання відпустки по 2–3 дні, щоб вони захоплювали вихідні. При цьому і працівник не в програші, бо фактично отримує оплачувані вихідні. При такому використанні не є порушенням початок відпустки з вихідного дня, або закінчення її у вихідний день.

Матеріальна допомога У випадку поділу щорічної відпустки на частини матеріальна допомога може виплачуватися працівникові при наданні однієї (будь-якої) частини щорічної відпустки за заявою працівника незалежно від кількості днів такої відпустки2.

Див. листи Мінсоцполітики від 11.09.2013 р. № 10212/0/14-13/13, від 12.06.2018 р. № 1006/0/101-18, від 07.12.2017 р. № 23966/0/2-17/28, від 19.09.2017 р. № 2416/0/101-17.

Не підлягають поділу відпустки, що не є щорічними:

  • додаткова відпустка «на дітей» (див. лист Мінсоцполітики від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15 // «Бухгалтерія: бюджет», № 27/ 2016, с. 13)3;
  • «бойова» відпустка (ст. 162 Закону про відпустки);
  • «чорнобильська» відпустка;
  • відпустка для підготовки та участі в змаганнях (ст. 161 Закону про відпустки).
Виняток: коли працівник має право на додаткову відпустку «на дітей» за двома підставами, він може використати зазначену відпустку, наприклад, спочатку за однією підставою тривалістю 10 календарних днів, а через деякий час — за іншою підставою тривалістю 7 календарних днів. (див. лист Мінсоцполітики від 05.07.2013 р. № 290/13/116-13).

Відповідальність Порушення вказаних норм загрожує штрафом4. Самостійно виправитися неможливо і у разі виявлення його інспектором праці штрафу не уникнути.

На установу у розмірі 1 МЗП (абз. 8 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 р.), а на посадових осіб — від 510,00 до 1700,00 грн (від 1700,00 до 5100,00 грн) відповідно до ч. 1 (ч. 2) ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Календар бухгал­тера
Завтра

Податкова декларація з ПДВ за червень 2019 року

Податкова декларація з плати за землю за червень 2019 року

Декларація з акцизного податку за червень 2019 року

Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку