«БУХГАЛТЕРІЯ: БЮДЖЕТ»:
Чи можна збільшити обсяг закупівлі в разі внесення змін відповідно до п.п. 7 п. 19 Особливостей № 1178?
Чи може замовник згідно з п.п. 7 п. 19 Особливостей № 1178 вносити зміни і збільшувати суму та об’єм закупівлі за договором, укладеним за результатами проведення відкритих торгів з особливостями, в разі зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед»?
Людмила Линник,
юрист газети «Бухгалтерія: бюджет»
Відповідно до п. 19 Особливостей № 11781 істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пп. 10 і 13 (крім п.п. 13 п. 13) цих Особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків визначених цим пунктом. Такі випадки визначено у п.п. 1–8 п. 19 Особливостей № 1178.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! І як зазначає Мінекономіки у відповіді на запит № 201/2023 на офіційному сайті в розділі «Консультації з питань закупівель», збільшення суми договору про закупівлю після його підписання можливе у випадку, передбаченому п.п. 7 п. 19 Особливостей № 1178, — можливе, але без зміни обсягу закупівлі.
Погоджуємось з огляду на таке. Відповідно до абз. 1 п. 14 Особливостей № 1178 замовник здійснює закупівлю на підставі наявної потреби або в разі планової потреби наступного року (планових потреб наступних періодів). Заплановану закупівлю незалежно від її вартості включають до річного плану закупівель відповідно до ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII. Тож замовник формує потребу у відповідному обсязі та відштовхується від неї, плануючи суму закупівлі. Потреба є чи не основним критерієм закупівлі. Водночас відповідно до абз. 3 п. 15 Особливостей № 1178 якщо у замовника виникла додаткова потреба (яку замовник не міг передбачити на момент здійснення закупівлі за тотожним предметом) у здійсненні закупівлі за предметом закупівлі, закупівля за яким ним вже була здійснена у поточному році, очікувана вартість такого предмета закупівлі не додається до очікуваної вартості тотожного предмета (тотожних предметів), закупівля якого була здійснена, а замовник обирає вид закупівлі такого предмета закупівлі з урахуванням вартісних меж, визначених Особливостями. Тож, п. 19 Особливостей № 1178 передбачено підстави і можливості для внесення змін до договору, а п. 15 врегульовано питання додаткової потреби замовника, якщо така виникає. Отже, це різні речі в розумінні закупівельного законодавства. Маючи коливання ціни, замовник вносить зміни до договору, маючи нову потребу — вносить її до річного плану та проводить нову закупівлю.