Статті

«

«ЗАРПЛАТА ТА КАДРОВА СПРАВА»:
Заповнення коду категорії застрахованої особи у Д1 для працівника з інвалідністю при нарахуванні ЄСВ за ставкою 22 % — нюанси для резидентів Дія Сіті

02 листопада, 2023

Вікторія Змієнко,
 
головний редактор газети «Зарплата та кадрова справа»

У коментованому листі ПФУ роз’яснив, що для працівників з інвалідністю, які працюють на підприємствах, передбачено використання коду категорії застрахованої особи «2». Цей код зазначають у графі 08 додатка Д1 до Податкового розрахунку. Якщо у графі 08 Д1 відображено код категорії застрахованої особи «2» і при цьому ЄСВ нараховано та вказано 22 %, у квитанції № 2 формується попередження, проте відомості завантажуються до реєстру.

А коли взагалі можливо, щоб у додатку Д1 до Податкового розрахунку при нарахуванні ЄСВ за ставкою 22 % вказувався код категорії застрахованої особи як для особи з інвалідністю?

Здебільшого — це помилкове заповнення звіту. Однак сьогоднішнє роз’яснення не про помилковість заповнення звіту, а про заповнення коду категорії застрахованої особи у Д1 для працівника з інвалідністю при нарахуванні ЄСВ за ставкою 22 % резидентом Дія Сіті. Річ у тім, що такі роботодавці нараховують ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску, у тому числі за осіб з інвалідністю (ч. 14 1 ст. 8 Закону про ЄСВ). При цьому податківці вважають, що в такому випадку слід застосовувати розмір ставки ЄСВ для осіб з інвалідністю не 8,41 % до МЗП, а 22 %! Це зазначено у роз’ясненні в категорії 201.04.01 ЗІР (див. газету «Зарплата та кадрова справа», № 17/ 2023, с. 14).

А як же заповнювати на таких працівників звіт, зокрема, додаток Д1? Логічно, що потрібно вказувати, що працівник все-таки є особою з інвалідністю, хоча ставку ЄСВ щодо нього застосовують «неінвалідну». Чому це важливо? Бо і резиденти Дія Сіті мають виконувати норматив осіб з інвалідністю. А отже, у звіті потрібно ідентифікувати таких працівників саме як осіб з інвалідністю і враховувати їх у показнику рядка 102 заголовної частини Податкового розрахунку.

От і виникає запитання: якщо нараховується ставка ЄСВ 22 %, то який код проставляти у графі 08? ПФУ вказує, що він при опрацюванні Податкового розрахунку керується Законом про ЄСВ та Порядком № 4. При цьому для працюючих осіб з інвалідністю на підприємствах, в установах і організаціях передбачено використання коду категорії застрахованих осіб «2». Зазначений код необхідно вказати у графі 08 «Код категорії ЗО». Тож виходить, що і резиденти Дія Сіті повинні для осіб з інвалідністю зазначати звичайний «інвалідний» код у графі 08 Д1. Якщо звіт прийнято, про що свідчить квитанція № 2, на попередження в ній можна не зважати.

Втім, було б добре, щоб для таких працівників був свій особливий код категорії застрахованої особи для графи 08 Д1, який би врахував і інвалідність працівника, і ставку 22 %.

Можливо, це колись і буде…

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку