Статті

«

«ПРОФЕСІЙНИЙ БУХГАЛТЕР»:
Помилково нарахований «самоштраф»: чи є можливість виправитися?

mail У серпні 2023 року підприємство подало уточнюючу декларацію з податку на прибуток (далі — декларація з ПНП) за 2021 рік.
У зв’язку з тим, що за результатами виправлення помилки відбулося збільшення суми податкового зобов’язання, ми нарахували собі штраф у розмірі 3 % від суми недоплати (ряд. 33 уточнюючої декларації з ПНП), а також пеню (ряд. 32 уточнюючої декларації з ПНП).
Тепер ми дізналися, що начебто штраф та пеню можна було не нараховувати.
Чи це дійсно так? І якщо так, то чи можна тепер самостійно скасувати ці суми?

Штраф та пеня: бути чи не бути? Не новина, що виправлення помилок, які містяться в раніше поданій платником податків податковій декларації, слід здійснювати відповідно до правил, наведених у ст. 50 ПКУ. Одним із таких правил є те, що в разі збільшення податкових зобов’язань застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 50.1 ПКУ, та пеня відповідно до п.п. 129.1.3 ПКУ. Оскільки підприємство вирішило виправляти помилку шляхом подання уточнюючої декларації з ПНП, то, відповідно, самостійно нараховані суми штрафу та пені були відображені ним у ряд. 32 та 33 такої уточнюючої декларації.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Однак у випадку, наведеному в запитанні, самоштраф та пеню нараховувати було не потрібно.

Річ у тому, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків i зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у п. 69 пiдрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Як ми вже розповідали в матеріалі «Воєнні податкові послаблення: римейк» // «ПБ» № 29/2023, с. 5, після змін, що відбулись у ПКУ згідно із Законом № 3219 1, одночасно діють дві «воєнні» норми щодо особливостей здійснення самостійного виправлення помилок у податковій звітності:

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX.
  • абз. 14 п. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачає, що в разі самостійного виправлення платником податків 2 помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ та пені;
  • п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ визначає, що тимчасово, на період з 01.08.2023 до припинення або скасування воєнного стану, в разі самостійного виправлення платником податків помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ПКУ, та пені.
З дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ.

Отже, в п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не йдеться про те, що його норми стосуються самовиправлень у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану. Тож ми дійшли висновку, що коли самовиправлення здійснюється в період з 01.08.2023 до припинення або скасування воєнного стану, то самоштраф та пеню нараховувати не потрібно, в тому числі якщо помилки виправляють у податковій звітності за довоєнні періоди.

Нещодавно нашу думку підтвердили і податківці в категорії 102.20.02 ЗІР.

ЦИТАТА. «Таким чином, починаючи з 27 травня 2022 року при поданні уточнюючих декларацій з податку на прибуток за звітні (податкові) періоди, які охоплюють періоди дії воєнного стану, платник податків звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 ПКУ, та пені на підставі п.п. 69.1 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ .
Водночас, з урахуванням п.п. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ , тимчасово, на період з 01.08.2023 до припинення або скасування воєнного стану на території України, у разі самостійного виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених ст. 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання за будь-який звітний період, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 ПКУ, та пені».
(витяг із консультації з категорії 102.20.02 ЗІР)

Отже, хоча помилка була допущена в декларації з ПНП за довоєнний звітний період (2021 рік), але оскільки виправлення такої помилки відбулось у серпні 2023 року, то самоштраф від суми недоплати, а також пеню нараховувати було не потрібно на підставі положень п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Скасувати чи залишити? Тепер перейдемо до наступного запитання: чи можна самостійно скасувати зайво нараховані суми штрафу та пені?

ВАЖЛИВО! Одразу зазначимо, що податківці проти. Їхня позиція щодо цього питання вже декілька років є непохитною: виправлення суми штрафних санкцій та пені в декларації з ПНП не передбачено! Її вони вкотре висловили й у вищезгаданій консультації з ЗІР.

Проте, чесно кажучи, нам така категоричність фіскалів не до вподоби, адже у ст. 50 ПКУ сказано про самостійне виправлення платником податків виявлених ним помилок, що містяться в раніше поданій податковій декларації. І про жодні обмеження щодо виправлення помилок, допущених у розрахунку суми штрафу та/або пені, не йдеться. З огляду на це можна зробити висновок, що ПКУ не містить перешкод для виправлення помилок такого роду.

Інша річ, що сама форма декларації з ПНП, а точніше алгоритм її заповнення, не передбачає такої можливості. До цього, напевно, й апелюють податківці.

Водночас якраз для таких випадків і передбачено положення п. 46.4 ПКУ. Так, якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації збільшує або зменшує його податкові зобов’язання всупереч нормам ПКУ, він має право зазначити про цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації, а в разі потреби — подати разом із такою декларацією доповнення за довільною формою. Таке доповнення вважатиметься невід’ємною частиною декларації.

У випадку, наведеному в запитанні, самостійно скасувати зайво нараховані суми штрафу та пені технічно можна в такий спосіб: подати ще одну уточнюючу декларацію з ПНП за 2021 рік, в якій:

  • в основній частині (ряд. 01–28) відобразити правильні показники, тобто продублювати показники, які вже були задекларовані при попередньому самовиправленні;
  • ряд. 29, 30, 31 розділу «Виправлення помилок» не заповнювати;
  • у ряд. 32 та 33 розділу «Виправлення помилок» зазначити відповідні суми зайво нарахованих штрафу та пені зі знаком «–».

Попереджаємо, що податківцям навряд чи сподобаються такі нестандартні виправлення, тож у доповненні до уточнюючої декларації з ПНП слід пояснити свої мотиви. Водночас не забудьте поставити відмітку про факт подання доповнення у спеціально відведеному місці в декларації з ПНП.

Отже, ми запропонували варіант дій, але в будь-якому разі тільки платнику вирішувати, чи варто вступати в імовірні суперечки з контролерами.

Світлана Куртенок, провідна експертка, ACCA DipIFR

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку