Статті

«

«ПРАКТИКА МСФЗ»:
«Ми принципова компанія щодо прозорості й офіційності оплати праці…»

Деякі наші читачі розглядають зміну вектора професійного розвитку. Інші ж тільки починають свій шлях як спеціаліста з бухгалтерського обліку.
Один із можливих варіантів професійного зростання — робота у сфері консалтингу.
Про те, як почувається нині ринок праці та які вимоги висуває роботодавець до кандидатів, поговорили з керівницею компанії White Consulting Іриною Літвінчук.

Ірина Літвінчук, АССА DipIFR, керівниця компанії White Consulting

 

Чи легко у воєнний час закривати вакансії?

І. Л.: Передусім важливо розуміти, що добір висококваліфікованих кадрів завжди було завданням із зірочкою. Такі спеціалісти постійно були в дефіциті. А воєнний час лише додатково ускладнив його.

На сьогодні значно збільшився відсоток відгуків на вакансію. Наприклад, коли навесні цього року ми шукали інспектора з кадрів для одного з наших аутсорсингових проєктів, у відповідь на вакансію отримали понад 80 резюме за три тижні. Подібний фідбек був і на вакансію бухгалтера-консультанта. Але кількість отриманих резюме — узагалі не показник. До співбесіди доходить лише половина, а тестове завдання виконують одиниці.

До речі, коли я телефонувала всім кандидатам, то в мене склалося враження, що багато хто просто надсилає своє резюме всім підряд, не читаючи вакансії. І дуже смішно, коли телефонуєш і кажеш: «Добрий день! Я керівниця консалтингової компанії, телефоную щодо вашого резюме…», — а відповідають: «А, консалтингова? Ні, не цікавить». Але резюме нам надійшло ж… Та це таке, робочі казуси…

Мабуть, спеціалісти з добору персоналу можуть розказати значно яскравіші історії, але я, як керівниця, намагаюся самостійно поспілкуватись і відразу чесно розповісти про вакансію та про спектр роботи. Ще донедавна сама працювала за наймом і чітко знаю, коли шукаєш одне, а тобі під гарним соусом подають інше. Вважаю, це нечесно, бо навіть якщо в такому разі ти погоджуєшся на вакансію, то за місяць-два реально видно, куди ти прийшов і що насправді там не так, як обіцяли. Тому я за чесність — у вакансіях і пропозиціях.

Як би ви оцінили стан ринку праці у сфері обліку та фінансів на цей час?

І. Л.: Складно відповісти. Але спробую саме з позиції консалтингового бізнесу.

Круті спеціалісти, на яких раніше полювали і яких багато компаній намагалося захантити до себе, тепер стараються триматися за поточне місце. Що не дивно, оскільки людям потрібно хоч у чомусь мати стабільність і впевненість у завтрашньому дні. Нові пропозиції їм ніби й цікаві, але погоджуються серйозно їх розглянути лише одиниці й тільки у випадках, коли ціна питання досить суттєва. Якщо різниця в зарплаті менш ніж 10–20 %, такі пропозиції навіть не розглядають. До речі, деякі з таких спеціалістів почали просто працювати на себе, і тепер «затягнути» їх у свій бізнес іще складніше.

Крім того, чимало спеціалістів, які мали непогані знання англійської та сертифікати (той же DipIFR) або й навички складання звітності за МСФЗ, знайшли роботу за кордоном. Лише серед моїх клієнтів так уже рік працюють у Європі шість головбухів. І чи будуть вони повертатися в Україну, питання досить риторичне.

До речі, цікавий феномен, який ми помітили серед наших клієнтів: ті бухгалтери, які в Україні постійно вчилися, отримували різні сертифікації, слухали вебінари тощо, змогли досить швидко знайти роботу за фахом за кордоном. Навіть без досвіду ведення обліку в тій самій Польщі чи Німеччині.

Тому на ринку праці лишається не так багато спеціалістів — готових спеціалістів, з якими можна починати роботу вже зараз.

Водночас на сьогодні справді є дуже багато резюме на посаду бухгалтера. Хтось шукає дуже активно, хтось просто моніторить вакансії щодо цікавих пропозицій. Але яка частка з них готова зі знайомого місця бухгалтера, де розумієш і знаєш обсяг роботи, іти на місце консультанта? Скажу чесно, дуже мала.

Консалтинговий бізнес — це про постійне тримання руки на пульсі, про гасіння пожеж клієнта і вміння бути завжди готовим вирішити непрості завдання. Ніхто не звертається до консультантів з банальними питаннями, і, будемо відверті, ми не обираємо, за які завдання братися, а за які ні. Тобто сьогодні — питання щодо позики, завтра — щодо конструктивних дивідендів, а через тиждень — продаж через РРО підакцизної продукції. Крім того, паралельно — списання пального, нарахування резерву відпускних та аналіз договору інвестування будівництва.

Тому маємо ситуацію, коли спеціалістів, які гарно знають бухгалтерські проводки, стандарти звітності, Податковий кодекс, багато. Але тих, хто вміє це пояснити й донести іншим, хто, що важливо, хоче покопатись у дуже складних завданнях і кому подобається цей шалений темп, одиниці.

Які вимоги висувають до кандидатів?

І. Л.: Ми, як компанія, що активно росте, шукаємо консультанта завжди. У нас дуже різні клієнти й різні завдання. Це і фармкомпанії, і будівельні, і виробничі. Тепер уже працюємо з ІТ, торговцями, медичними центрами. Цього року додалися ще й неприбуткові організації. Тобто питання всі дуже різнопланові та із зірочками.

Спочатку ми шукали готового консультанта, який закривав би ці всі завдання. Так, щоб дати питання в роботу й за кілька днів отримати відповідь. Тепер я розумію, що знайти таку людину майже неможливо (або ця людина вже працює на себе, або мені просто нерентабельно найняти її).

Ми кардинально змінили підхід. Ми шукаємо майбутніх консультантів і готові всього їх навчити. Нам неважливо, який попередній досвід, де людина проживає чи скільки їй років.

Але ми обов’язково спрацюємося, якщо в потенційного кандидата буде бажання швидко вчитись і будуть хоча б базові знання з обліку й оподаткування. Я завжди розповідаю приклад, коли в липні минулого року мені зателефонувала дівчинка й запитала, чи візьмемо ми її на роботу: вона ще студентка й досвіду взагалі не має. Я відповіла, що візьмемо, якщо вона готова швидко вчитись. Ось минув рік, і тепер вона вже самостійно веде окремі ділянки обліку.

Щоб дібрати таких кандидатів, я надсилаю дуже нетипове тестове завдання. Це не банальні тести з простими питаннями. Це опис господарської операції з проханням змоделювати ситуацію. До того ж це реальне питання від нашого клієнта. Даю таке завдання не для того, щоб запитати те, що можна легко в гуглі знайти. Мені важливо побачити:

а) чи не боїться людина складних завдань, і
б)
як людина мислить та обґрунтовує свою думку.

Важливо тут не правильно / неправильно. Важливо, чи здадуться перед цим завданням, чи ні. Повторюся: ми не обираємо, на які питання клієнтів відповідати. Це можуть бути і прості питання, і дуже складні, неординарні. Важливо, щоб, отримавши такі складні завдання, людина не здалась і змогла знайти вихід для клієнта.

Якийсь час ми не отримували жодного фідбеку щодо цього завдання від потенційних кандидатів. У мене вже була паніка, що я навіть написала спеціальний допис у соціальних мережах. Неочікувано, але дуже багато бухгалтерів написало мені в особистих повідомленнях із пропозицією спробувати виконати це завдання. Але відповідь надіслали лише чотири людини з більш ніж 30.

Ще один важливий момент — це ставлення до роботи. Наша ідея полягає в тому, щоб робити більше, ніж нас просять. Щоби писати відповіді з позиції отримувача, а не надавача. Щоб це була практична відповідь, а не формальна. Тому наявність у кандидата як мінімум емпатії — це вже великий плюс.

І наступне запитання дзеркальне. А що отримає кандидат на посаді?

І. Л.: Це, мабуть, найцікавіше запитання, тому відповідь дам стисло.

На посаді консультанта з податків та обліку у White Consulting кандидат отримає:

  1. Можливість на власний вибір працювати дистанційно або в офісі. Нам важливий результат роботи, а не відсиджені години в офісі. Тому можна працювати з дому, можна відпрошуватися, можна працювати за індивідуальним графіком тощо. Головне — робота має бути виконана якісно та вчасно.
  2. Повністю офіційну заробітну плату плюс відсоток від виконаних додаткових проєктів. Ми принципова компанія щодо прозорості й офіційності оплати праці. Коли я створювала White Consulting, мені було важливо донести та пропагувати ідею чесності сплати податків. Відповідно, як керівниці, мені важливо виконувати свої обіцянки, зокрема щодо оплати праці, перед працівниками. Тому я не можу обіцяти мегависокі зарплати й не платити їм. Якщо ми домовляємося про конкретну ставку, ми її гарантовано оплачуємо. Водночас я чудово розумію, що можливість заробити додатково дуже мотивує. Ми даємо таку можливість. Тобто в нас є додаткові проєкти з написання облікових політик, положень, проведення податкових діагностик тощо. Якщо консультант хоче додатково взяти це на себе (повністю чи частково), ми доплатимо відсоток вартості проєкту. Насправді в нас досить розгалужена система бонусів, тому додатково заробити можна завжди. Аби було бажання.
  3. Навчання. Це, мабуть, найважливіше, окрім зарплати, що ми гарантуємо. Як керівниця й консультантка з багаторічним досвідом, я готова всього навчити, поділитися лайфгаками й підходами. У нас є щомісячні зідзвони, де ми розбираємо цікаві кейси. Наші працівники мають необмежений доступ до всіх заходів, які організовує чи проводить White Consulting (зокрема, до лекцій у Школі податкового менеджера). Крім того, працівники мають пройти додаткове професійне навчання, яке ми оплатимо (це і курси з Excel, і курс фінансового менеджера, управлінський облік тощо). Якщо працівник бажає зростати професійно, ми готові в цьому допомогти (зокрема, фінансово).
  4. Додаткові соціальні гарантії: додаткові відпустки, медичну страховку тощо.
  5. Виїзні зустрічі. Цього року нашу корпоративну зустріч до дня народження компанії ми проводили в Яремче. 2021 року проводили виїзний семінар у Єгипті.
  6. Цікаві проєкти. Це я можу гарантувати. У нас є кілька напрямів роботи: класичний консалтинг, розроблення документів і положень, податковий аудит, аутсорсинг і онлайн-заходи. Кожне завдання — це занурення у специфіку діяльності клієнта, це можливість знайти хороше рішення або допомогти відстояти свою правоту. За кілька років роботи з такими компаніями можна отримати колосальний досвід, кардинально змінити свій погляд на загалом бухгалтерську сферу. І ще один важливий момент: як соціально відповідальний бізнес, ми супроводжуємо низку проєктів, спрямованих на надання гуманітарної допомоги українцям, закупівлю дронів для ЗСУ тощо. Тому це ще й можливість долучитися до справ, які націлені на перемогу України у війні проти рф.
  7. Хороший колектив. Описані тут моменти щодо співпраці, щодо підтримки, щодо вимог — це не лише моя ідея чи моє бачення як керівниці. У White Consulting ми працюємо синхронно, і підтримка від колег, можливість порадитись, уточнити щось чи банально виговоритися дуже важливі.

Чи можете дати пораду шукачам? Як підкорити майбутнього роботодавця?

І. Л.: Передусім слід чітко розуміти, що ви очікуєте отримати від роботи й на що ви готові заради цього. Нині багато роботодавців ідуть на поступки в тих питаннях, у яких були непохитні раніше. Наприклад, щодо можливості працювати дистанційно або попроєктно. Але, звісно, очікують за це й віддачі від працівників. Тримати людину, яка відсиджує робочі години і вдає, що виконує роботу, у невеликих компаніях точно не будуть.

Однак є така не дуже популярна думка серед шукачів роботи, що роботодавець шукає універсальних працівників, які зможуть закривати будь-які питання. Я, як керівниця й паралельно консультантка, чудово розумію, що універсальних солдатів не буває. Але якщо людина не готова вчитись і легко здається в разі складних завдань, їй точно не варто йти в консалтинговий бізнес. Бо тут кожне питання від клієнта може бути новим і незнайомим.

Якщо ж бажаєте перейти в консалтинг, дуже раджу не боятися, що немає окремих знань чи досвіду. Повірте, роботодавці це чудово розуміють. Бо якщо ви чесно кажете, що із цим працювали, а з цим ні, але готові розібратися максимально швидко, це однозначно буде плюс. Я готова вкладати час і фінанси в таких працівників, бо ми тоді ростимемо разом.

Звісно, різні компанії — різні вимоги. Ми у White Consulting як сім’я: разом навчаємося, разом радіємо за спільні перемоги, разом хвилюємося за проблеми клієнта. І, що важливо, разом працюємо на результат, підтримуючи й надихаючи одне одного. І ми з радістю приймемо в нашу сім’ю нових консультантів, які будуть такими ж фанатами своєї справи, що й ми.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку