Статті

Н

Новорічні подарунки: як ОМС організувати привітання дітям

Орган місцевого самоврядування бажає привітати дітей громади з новорічними святами. Для цього закуповують солодощі та іграшки. За якими кодами бюджетної класифікації проводити розрахунки з постачальниками? Як правильно здійснити закупівлю і провести роздачу подарунків?

19 листопада, 2018

Cтаттю взято з газети  "Бухгалтерія: бюджет"№ 43
 
Любов КрутаОксана Верхоглядексперти газети «Бухгалтерія: бюджет»

Для того, щоб роздати дітям подарунки до Нового року, орган місцевого самоврядування (далі — ОМС) має передбачити видатки на придбання солодощів та іграшок у відповідній бюджетній програмі. Виконавцем такої програми може бути як сам ОМС, так і підпорядкований йому виконавчий орган, залежно від структури ОМС та їх повноважень. Розглянемо детально, за якими кодами бюджетної класифікації планувати заходи із врученням подарунків.

Бюджетна класифікація Придбання сувенірів та подарунків, зокрема новорічних, а також іграшок передбачено проводити і оплачувати за КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» (пп. 6, 13 п.п. 2.2.1 Інструкції № 3331).

Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затверджена наказом МФУ від 12.03.2012 р. № 333.

А от із солодощами не все так однозначно. Якщо в накладній зазначено придбання подарункових наборів, то у платіжному дорученні краще зазначати КЕКВ 2210. Навіть коли до їх складу входять кондитерські вироби чи інші продукти харчування. Якщо ж в документах йдеться про придбання цукерок, печива чи інших кондитерських виробів, то простіше буде узгодити проведення платежу в Казначействі, якщо обирати КЕКВ 2230 «Продукти харчування» (п.п. 1 п.п. 2.2.3 Інструкції № 333).

Хоча бюджетна класифікація передбачає можливість провести видатки на придбання подарунків, не все так просто, як здається на перший погляд. Справа в тому, що ані в Законі про місцеве самоврядування2, ані в БКУ3 не вдається знайти галузь діяльності ОМС або бюджетну функцію, до повноважень якої можна було б віднести забезпечення дітей подарунками до свята. То ж, як ми й сказали вище, ОМС залишається лише затвердити цільову бюджетну програму, одним із заходів якої передбачити організацію святкувань та вручення новорічних подарунків. В програмі та бюджетному паспорті потрібно вказати категорії дітей, їх кількість та суму, яку передбачається витратити на придбання подарунків.

Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР.

Якщо ОМС планує виділити кошти на подарунки вразливим групам населення, які потребують додаткової соціальної допомоги, то такі видатки можна віднести до програм у сфері соціального захисту. Виконавцем даної програми може бути апарат управління ОМС або відділ соціального захисту. В такому разі видатки передбачаються за кодом ТПКВКМБ/ТКВКБМС 3242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» (КФК 1090).

Якщо ж подарунки придбаваються для учнів освітніх закладів, то новорічні святкування та видатки на їх проведення потрібно передбачити у програмі підтримки дітей та молоді, прийнятій на місцевому рівні. Відповідно, виконавцем програми визначається апарат управління ОМС або відділ освіти у разі його створення. Такі програмні видатки проводяться за кодом ТПКВКМБ/ТКВКБМС 1162 «Інші програми та заходи у сфері освіти» (КФК 0990). Нагадаємо, що такі програми можуть фінансуватися з місцевих бюджетів усіх рівнів (ст. 91 БКУ).

Якщо ж таких програм на рівні ОМС не прийнято та вже не вистачає часу на проходження усіх необхідних процедур до новорічних свят, то можна включити організацію святкувань із врученням подарунків визначеним категоріям дітей (або дорослих) до головного планового документи громади — програми соціального економічного розвитку. Такі заходи відображають у відповідних розділах програми — «Соціальний захист» або «Охорона дитинства». Це й буде підставою для затвердження асигнувань за вказаним вище кодом ТПКВКМБ/ТКВКБМС 3242 або 1162. В такому випадку закупівлю новорічних подарунків планують за КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку».

Такі ж роз’яснення надавала фахівець Мінфіну у консультації «КЕКВ для новорічних привітань: іграшки, солодощі...» // «Бухгалтерія: бюджет», № 45/2017, с. 28.

Закупівлі Імовірніше за все, загальна вартість закупівлі подарунків становитиме менше 200 тис. грн. Тож відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 9224 процедуру публічних закупівель проводити не доведеться. Проте якщо вартість предмета закупівлі дорівнюватиме або перевищуватиме 50 тис. грн, треба буде оприлюднювати Звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до ст. 10 Закону № 922. І за будь-якої вартості предмета закупівлі необхідно потурбуватися, щоб Додаток до річного плану закупівель передбачав придбання таких подарунків.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII.

Допорогові закупівлі також можна проводити на електронних майданчиках. При цьому логіка з вибором коду предмета закупівлі буде така ж, як і при виборі КЕКВ:

  • 15840000-8 «Какао; шоколад та цукрові кондитерські вироби», якщо за документами ідеться про придбання саме солодощів;
  • 18530000-3 «Подарунки та нагороди» — для придбання подарункових наборів.

Але радимо в даному випадку не прив’язуватися до КЕКВ, а орієнтуватися на те, щоб ваше оголошення побачило якомога більше постачальників. Тобто, якщо вам потрібні саме солодощі, позначайте код 15840000-8. Адже навряд чи продавці харчових товарів будуть моніторити групу B «Послуги роздрібної торгівлі непродовольчими товарами», до якої і належить код 18530000-3.

Інформацію про укладений договір та його виконання не забудьте оприлюднити на порталі Є-Data до завершення 35 днів після кварталу, в якому його було укладено (п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1835). Решта інформації, яка підлягає оприлюдненню — отримані асигнування, проведені видатки, буде включена до Звіту про надходження та використання коштів загального фонду (форма № 2д, № 2м), що також завантажують на портал Є-Data.

Закон України «Про відкритість використання публічних коштів» від 11.02.2015 р. № 183-VIII.

Бухоблік Відображати в обліку бюджетні асигнування і витрати буде та установа, яку визначено виконавцем бюджетної програми. Така установа оприбутковує придбані подарунки на субрахунок 1815 «Активи для розподілу, передачі, продажу». Причому радимо зараховувати сюди всі предмети, які передбачено роздавати як подарунки, незалежно від того, солодощі це (продукти харчування), чи іграшки, чи інші предмети. Адже в будь-якому разі вони не будуть спожиті в установі, а отже, недоцільно їх зараховувати на рахунок виробничих запасів чи як малоцінні швидкозношувані предмети.

Видача подарунків є типовим прикладом необмінної операції, адже однозначно жодних «благ» від осіб, що отримали новорічні солодощі, установа не отримає. Отже, списувати з балансу подарунки слід записом Дт 8511 «Витрати за необмінними операціями» — Кт 1815 на підставі складеного у довільній формі акта списання, в якому буде засвідчене вручення подарунків у фактичній кількості.

Детальніше порядок обліку запасів, зокрема подарунків, див. у матеріалі «Бухоблікова шпаргалка по запасах: схеми і приклади» // «Бухгалтерія: бюджет», № 33/2018, с. 13 або у матеріалі «Робота Діда Мороза: закуповуємо і обліковуємо новорічні подарунки» // «Бухгалтерія: бюджет», № 45/2017, с. 25.

Оподаткування Якщо вартість подарунка у 2018 році не перевищує 930,75 грн з розрахунку на місяць (25 % мінзарплати), то такий дохід не оподатковують на підставі п.п. 165.1.39 та п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ6. Водночас суму такого доходу необхідно відобразити у формі № 1ДФ: у розділі І — з ознакою доходу «160», у розділі ІІ — у складі загальних сум. Для цього необхідно дізнатися про реєстраційний номер облікової картки платника податків (або серію та номер паспорта — для фізичних осіб, у яких є відповідна відмітка в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта). Детальніше про оподаткування див. роз’яснення фахівця ДФСУ у консультації «ОМС — "спонсор" 8 Березня і Великодня: шпаргалка з оподаткування» // «Бухгалтерія: бюджет», № 14/2018, с. 27.

Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Календар бухгал­тера
28.05.19

ЄСВ з зарплати (доходу) за квітень 2019 року (гірничими підприємствами)

30.05.19

ПДВ за квітень 2019 року

ПДФО з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень 2019 року

Авансовий внесок з турзбору за травень 2019 року

ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень 2019 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку