«БУХГАЛТЕРІЯ: БЮДЖЕТ»:
Замовник перебуває на території можливих бойових дій. Чи може він укладати прямі договори закупівель, зважаючи на цю обставину?
|
Відповідно до пп. 2 п. 13 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 р. № 1178 (далі — Особливості № 1178), придбання замовниками:
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Згідно з абз. 3 п. 1 постанови КМУ від 06.12.2022 р. № 1364 до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій. Такий перелік оновлюється в разі потреби, але не рідше ніж двічі на місяць (абз. 15 п. 1 постанови № 1364). У ньому також визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Виходячи з вищенаведеного Мінекономіки вважає, що замовник може підтверджувати підставу для застосування пп. 2 п. 13 Особливостей № 1178, за наявності якої замовник укладає договір про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або е-каталогу, зокрема в разі, якщо замовник перебуває в підрозд. 2 «Території активних бойових дій» розд. І «Території, на яких ведуться (велися) бойові дії» відповідного переліку та бойові дії на даній території не завершені на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення. Про це міністерство зазначило у відповіді на запит № 1265/2022 на офіційному веб-сайті в розділі «Консультації з питань публічних закупівель». Додатково такі підстави, на думку Мінекономіки, можуть бути підтверджені як внутрішніми документами (наприклад, наказом, розпорядженням, доповідною/службовою запискою, протоколом тощо), так і зовнішніми документами (наприклад, листом військової адміністрації, або військового командування, або компетентних органів влади, установ, підприємств, організацій тощо). Таким чином, якщо замовник перебуває саме в зоні активних бойових дій згідно з переліком, затвердженим Мінреінтеграції, то він може скористатись своїм правом на виняток і укладання прямого договору, ухваливши відповідне рішення. Водночас, зважаючи на безпекову ситуацію та власні ризики, він може ухвалити і протилежне рішення — проводити закупівлю в електронній системі закупівель. Людмила Линник, юрист газети |