Статті

«

«ЗАРПЛАТА ТА КАДРОВА СПРАВА»:
Індексація-2023: то все ж таки платити чи не платити… за попередні періоди?

Просимо висвітлити актуальний стан речей: чи слід платити індексацію, якщо право на неї виникло у працівника ще до грудня 2022 року? Що відомо станом натепер?

26 лютого, 2023

Яна Ярошенко, провідний експерт газети «Зарплата та кадрова справа»

Нагадаємо, що відповідно до ч. 3 Прикінцевих положень Закону про держбюджет-20231 зупинено на 2023 рік дію Закону про індексацію2Через лаконічність норми і брак роз’яснень на практиці виникає багато запитань.

Закон України «Про державний бюджет на 2023 рік» від 03.11.2022 р. № 2710-IX.
Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. № 1282-XII.

З того, що більш-менш зрозуміло:

1) обчислювати індекс споживчих цін (далі — ІСЦ) наростаючим підсумком для визначення права на індексацію у 2023 році чи визначення суми індексації не потрібно незалежно від того, який був «базовий» місяць;

2) для тих працівників, які до 2023 року не мали права на індексацію, у 2023 році воно і не з’явиться, хоч би як там змінювався ІСЦ.

Щодо індексації, право на яку виникло у працівника до 2023 року, в газеті «Зарплата та кадрова справа», № 2/2023, с. 19, ми розглянули два можливі варіанти:

  • перший — індексацію (поточну або ж поточну + постійну), право на яку виникло до 2023 року, не нараховуємо і не платимо. Але ми підкреслювали, що при такому варіанті ми фактично забираємо у працівника частину доходу;
  • другий — зафіксувати розмір індексації на рівні грудня 2022 року і протягом 2023 року виплачувати такі суми. Так, індексація протягом 2023 року не збільшуватиметься. Однак призупинення дії Закону про індексацію можна розцінювати як призупинення обчислення ІСЦ для визначення поточної індексації (тобто поточна індексація вже рости не буде), а набуті до 2023 року суми індексації не можуть бути скасовані.

Ну то й що ж робити? Зауважимо, що найбільш болючим є це питання для бюджетної сфери. Адже за рішення «зафіксувати індексацію й платити її у «твердій» сумі весь рік» комерційних роботодавців ніхто не покарає (максимум — буде незадоволений керівник/власник). А у бюджетників з цим суворіше. Зауважимо, що наші колеги з редакції «Бухгалтерія: бюджет» ще з листопада 2022 року опікуються цим питанням. Наразі відповідь надало тільки Мінекономіки, тоді як Мінсоцполітики, Мінфін та Мін’юст відмовчуються (Мін’юст переслав запит до Мінфіну… напевне ще з відповіддю не визначилися). Ми чекаємо на роз’яснювальне тріо, щоб поставити крапку в цьому питанні. Але! Трошки завісу відкриємо. Зокрема, Мінекономіки у своєму листі зазначає таке:

ЦИТАТА. «<…> Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Враховуючи зазначене, вважаємо, що протягом 2023 року за працівником зберігається сума індексації заробітної плати та грошового забезпечення, яка виникла за період до січня 2023 року (до зупинення дії Закону). <…>»

Отже, Мінекономіки теж (бо і ми все-таки до цього схиляємося) за збереження індексації, яка виникла до 2023 року. Виглядатиме все так.

Приклад. Оклад працівника підвищено в липні 2022 року.

Липень 2022 року — базовий місяць. Право на індексацію для базового липня 2022 року виникло вперше в грудні 2022 року3. За умови повністю відпрацьованої норми робочого часу повна сума індексації становила 150,30 грн. В січні 2023 року видано наказ, відповідно до якого для базових місяців, право на індексацію по яких виникло до січня 2023 року, сума нарахованої поточної індексації протягом 2023 року зафіксована в розмірі, чинному в грудні 2022 року.

Див. газету «Зарплата та кадрова справа», № 21/2022, с. 31.

Відповідно, сума нарахованої індексації в січні та лютому 2023 року становить 150,30 грн.

Тішить, що наш погляд на ситуацію збігається з Мінекономіки. Але для 100 %-ої впевненості чекаємо ще на відповіді інших міністерств.

А поки наша порада, зокрема, бюджетникам: не нараховувати і не виплачувати індексацію з 2023 року. Це, до речі, стосується і стипендії, а також інших доходів, що підлягають індексації. В разі чого, потім зробимо донарахування індексації. Штрафу за це не буде.

Комерційні роботодавці можуть поки робити так само, або ж за рішенням керівника:

  • зафіксувати розмір індексації на рівні грудня 2022 року і протягом 2023 року виплачувати такі суми;
  • виплачувати додаткові стимулюючі виплати в розмірі індексації станом на грудень 2022 року, наприклад, премії або ж інші виплати, що мають індивідуальний характер.

ВАЖЛИВО! Щодо нарахованих до 2023 року сум жодне заморожування не передбачене. Отже, якщо ви нарахували (або мали нарахувати, але не зробили) індексацію до січня 2023 року, то такі суми слід виплачувати (донарахувати та виплатити) в загальному порядку.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку