Статті

«

«ПРАКТИКА МСФЗ»:
«Захист інтересів своїх членів — ключове завдання будь-якої професійної організації…»

Кожен тримає свій фронт. Не виняток і бухгалтери.
В Україні на захисті професійних інтересів спільноти стоїть ФПБАУ. Не оминула війна й цю організацію.
Як саме організація протидіє російській агресії, дізнайтеся в матеріалі.

Валентина Легка, виконавча директорка ФПБАУ, МВА
 
Сергій Рогозний, директор ТОВ «МІК «СТАРТ», аудитор, консультант з МСФЗ,
член Ради та керівник Комітету з фінансів та бюджету ФПБАУ
 

ФПБАУ є членом Міжнародної федерації бухгалтерів (IFAC) та Міжнародної федерації професійних франкомовних бухгалтерів (FIDEF), співпрацює з іншими поважними організаціями, такими як АССА. Як використали свій вплив у цій сфері для боротьби з рф на бухгалтерському фронті?

В. Л.: ФПБАУ є професійною громадською організацією, що об’єднує бухгалтерів, аудиторів, викладачів зазначених професій та дотичних до обліку й аудиту спеціальностей. Але передусім наші члени є громадянами України, які люблять свою землю. Багато хто з наших членів з перших днів відстоює на фронтах нашу свободу та право на життя. Всі решта просто зобов’язані докладати максимальних зусиль, щоб найефективніше наближати нашу Перемогу.

Перевагою нашої організації є її членство у провідних міжнародних професійних організаціях. Тому першим нашим кроком було звернення до керівництва Міжнародної федерації бухгалтерів з інформацією про широкомасштабне вторгнення російської армії на територію України, про бомбардування наших міст і сіл. Цим же листом ми закликали цю поважну міжнародну організацію засудити рішення керівництва росії напасти на Україну.

Наступним зверненням на початку березня ми просили IFAC призупинити членство єдиного російського представника в ній — професійної асоціації «Содружество», а належний до сплати річний членський внесок за 2022 рік використати на гуманітарні цілі.

Своєю чергою, керівництво IFAC запевнило нас у підтримці та погодилося на наші гуманітарні ініціативи. Також із перших днів ми отримували десятки офіційних і неофіційних листів підтримки від закордонних партнерських професійних організацій.

Чи є перші реакції на запити та листи ФПБАУ щодо участі рф у міжнародних професійних організаціях?

В. Л.: Рішення про виключення представника росії з організації за нашим першим зверненням ухвалено не було. Як пояснили, питання виключення із числа членів IFAC — поза компетенцією керівництва організації. Однак ми не полишаємо надії, що таке рішення ухвалять. Хоча треба зазначити, що на щорічному засіданні Головної ради в листопаді ц. р. у промові Президента IFAC пролунало засудження російської агресії проти України.

Але інші міжнародні організації, зокрема спортивні та культурні, змогли позбутися російської участі. Може, бухгалтери з аудиторами більш консервативні?

С. Р.: Я так не думаю. Справжні бухгалтери та аудитори ухвалюють рішення миттєво. Чого варті рішення чотирьох найбільших аудиторських мереж, які на 11-й день від початку агресії практично одночасно заявили про закриття представництв у росії. Для них це багатомільйонні збитки та мільярдне падіння виручки. Слідом за ними про відмови від співпраці з країною-окупантом та її сумнозвісним союзником білоруссю заявили аудиторські мережі другого ешелону: BDO, Грант Торнтон та інші. Але не всі. Тому в середині березня ми надіслали близько 15 листів тим українським компаніям, які є членами міжнародних аудиторських мереж і які на той час не заявили про припинення діяльності в росії та білорусі. Такі ж листи надсилались у їхні головні офіси. В результаті до літа 2022 року всі аудиторські мережі відмовилися від своїх російських представництв або заявили про вихід.

В. Л.: Хочу доповнити, що була ще одна дуже успішна ініціатива. У квітні активні члени ФПБАУ підготували звернення до Мінфіну та НКЦПФР запровадити обов’язкове розкриття у звітності за МСФЗ та звіті з управління всіх підприємств інформації про будь-які операції та відносини таких підприємств із резидентами росії та білорусі. Подібне звернення було підготовлено й до Міжнародної федерації бухгалтерів, Ради з міжнародних стандартів аудиту та надання впевненості, Ради з міжнародних етичних стандартів для бухгалтерів та низки інших міжнародних організацій, що глобально регулюють облікову та аудиторську діяльність.

У результаті вимогу розкривати інформацію про відносини з країною-агресором було запроваджено для всіх лістингових компаній США. Наші урядовці пішли ще далі, заборонивши будь-які операції з російським бізнесом. А Рада з етики в жовтні 2022 року видала роз’яснення «Український конфлікт: ключові міркування з етики та незалежності», визнавши неетичним продовження ділових відносин із особами, які зареєстровані в росії або контролюються росіянами.

Ви робите, безумовно, важливі речі для всієї України. І при цьому уникаєте зайвої публічності щодо них. Разом із тим, ваші щорічні заходи, як IFRS-форум, усесвітній день професійної етики, відомі всій професійній спільноті. В чому була особливість проведення таких заходів у 2022 році?

В. Л.: Просуванням міжнародних стандартів фінансової звітності, міжнародних стандартів аудиту та всього передового досвіду в царині обліку, звітування та аудиту ФПБАУ займається з 1996 року, тобто із самого початку свого існування. Й організація всеукраїнських IFRS-форумів — одна з форм популяризації найкращих практик звітування. Цьогорічний 4-денний захід називався «На шляху до Перемоги та сталого розвитку» і включав також секції з аудиту, диджиталізації, якісної освіти. Традиційно його проводили в партнерстві з Аудиторською палатою України в переддень святкування Дня бухгалтера та аудитора. Ключовою його особливістю, крім запальної назви, було те, що його учасники донатили кошти на автомобіль для наших колег, що захищають нашу незалежність на фронті, та на діагностичне обладнання для дитячої лікарні.

Ну а Етичний форум, що проходив у жовтні, фокусувався на етичних аспектах співпраці з російським бізнесом. Сергій Анатолійович із перших днів війни говорив про необхідність припинити бізнес із росією та тиску на міжнародні корпорації, які мали бізнес у росії, але не планували його закривати.

С. Р.: Саме так. Коли я дізнався, що банк, у якому я обслуговувався понад 15 років і в якому були відкриті всі рахунки нашої компанії, не робить жодної заяви щодо засудження війни та припинення співпраці з країною-агресором, ми спільно з головною бухгалтеркою Оленою Дядюн написали відповідні запити до центрального офісу банку. А не отримавши відповіді та побачивши у ЗМІ, що виходити з росії банк не планує та продовжує сплачувати податки на фінансування війни проти України, ми перевелися до іншого банку. Так само й ФПБАУ рішенням Ради закрила рахунок у тому самому банку. Відповідно, моя доповідь на етичному форумі мала на меті показати, як співпраця з російським бізнесом порушує 4 засадничі принципи професійної етики (чесність, об’єктивність, професійна поведінка та компетентність), прикриваючись 5-м принципом — конфіденційності.

Чи є подальші плани щодо взаємодії з міжнародними організаціями на тлі війни рф проти України?

С. Р.: Ми постійно стежимо за розвитком ситуації в Україні та світі та по кілька разів на місяць обговорюємо свої плани.

В. Л.: Варто зазначити, що за підсумками етичного форуму ми знову зверталися до керівництва IFAC та її членів з понад 130 країн із закликом до бухгалтерів та аудиторів з усього світу відмовитися від співпраці з країною-окупантом. Адже санкції матимуть належний ефект, коли бухгалтери та аудитори ретельно аналізуватимуть контрагентів, з якими співпрацює їхній бізнес чи їхній клієнт (якщо йдеться про аудиторів), а також природу господарських операцій з ними.

Яким чином здійснюється підтримка українських бухгалтерів ФПБАУ під час війни?

В. Л.: Захист інтересів своїх членів — ключове завдання будь-якої професійної організації. Найболючіша тема для бухгалтерів — податки. І в цьому плані уряд із перших днів війни ініціював зміни до податкового законодавства, надавши низку податкових пільг, розширивши можливість застосування українським бізнесом єдиного податку та звільнивши від оподаткування ПДВ й акцизним збором витрат і втрат, пов’язаних із війною та захистом нашої країни.

Разом із тим, почастішали ситуації з блокування податкових накладних, а після обстрілів енергетичної інфраструктури та вимушеного придбання й застосування генераторів у підприємств з’явилися нові виклики. Адже для зберігання з подальшим використанням бензину та дизельного пального чинне законодавство вимагає наявності ліцензії, сплати акцизного податку та екологічних зборів. Тож від ФПБАУ були звернення до профільного комітету Верховної Ради. Судячи з останніх заяв керівника комітету Данила Гетьманцева, наші звернення не залишилися поза увагою.

С. Р.: Ми також не забуваємо про аудиторів. Із самого початку аудиторської реформи у 2017 році представники ФПБАУ опрацьовували новий аудиторський законопроєкт. Представники організації є в Раді нагляду та Комісії з атестації новоствореного наглядового органу ОСНАД, у Раді Аудиторської палати. З 1 січня 2023 року також очікуємо на низку змін у системі регулювання аудиторської діяльності, які серед іншого нададуть професійним організаціям більше поле для участі в регулюванні аудиту, а значить, і захисті її членів. Це взагалі окрема цікава та варта уваги тема, що зачіпає інтереси не лише аудиторів, а й усіх підприємств, звітність яких підлягає обов’язковому аудиту.

Як ФПБАУ планує брати участь у післявоєнній відбудові України?

В. Л.: Одне з ключових завдань ФПБАУ полягає в підтримці постійного професійного розвитку бухгалтерів та аудиторів, щоб їхня компетенція відповідала міжнародним стандартам і була завжди на рівні сучасних вимог. Тому з 2021 року ФПБАУ організувала підготовчі курси для кандидатів в аудитори для здобуття кваліфікації аудитора. Ми щиро вітаємо наших слухачів, які успішно склали кваліфікаційний іспит 4 жовтня ц. р., а також пишаємося тим, що слухачка нашого курсу склала кваліфікаційний іспит із найвищим балом в Україні. Крім того, ми оновили програми сертифікації CPAUkraine, згідно з рекомендаціями міжнародних стандартів освіти IFAC, з обов’язковим підтвердженням знань Кодексу професійної етики та цифрової грамотності.

Незважаючи на перешкоди, які завдає війна, наші фахівці регулярно виступають на професійних заходах із доповідями з питань оцінки завданої війною шкоди та пошуку можливостей її відшкодування. Ми намагаємося провести всі заплановані заходи: IFRS-форум «На шляху до Перемоги та сталого розвитку» в липні ц. р., відзначення глобального Дня етики в жовтні, конференція «ISQM 2022: міжнародні стандарти з управління якістю» спільно з АПУ 14–15 грудня та Калейдоскоп «Про головне» 19 грудня з оглядом важливих питань МСФЗ, аудиту та оподаткування. Впевнені, що всі, хто проходить навчання, сертифікацію, є професійним ядром у заходах, пов’язаних із відновленням України після нашої Перемоги.

С. Р.: Весь світ очікує нашої Перемоги і тримає кошти на фінансування великих проєктів з відбудови економіки та всієї інфраструктури України. Але ефективність і цільовий характер використання коштів будуть контролюватися дуже суворо. Тому високий професійний рівень наших членів — бухгалтерів та аудиторів — запорука стійкого та стабільного зростання економіки України й добробуту наших громадян у найближчі роки.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку