Статті

«

«ПРОФЕСІЙНИЙ БУХГАЛТЕР»:
Майно знищено обстрілами: чи нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ?

mail Складську будівлю разом із залишками нереалізованого товару знищено ворожими обстрілами.
Підприємство провело інвентаризацію, здійснило списання знищених активів з балансу, але не планує звертатися до Торгово-промислової палати (ТПП) за сертифікатом, який підтверджує настання обставин непереборної сили.
Чи маємо ми нарахувати ПЗ з ПДВ?

05 вересня, 2022

У таких випадках платники ПДВ зазвичай переймаються положеннями п. 198.5 ПКУ, які давно тримають їх у тонусі. Річ у тому, що податківці досить широко трактують формулювання п.п. «г» п. 198.5 ПКУ. Нагадаємо, що зазначений підпункт наказує нараховувати «компенсувальні» ПЗ за товарами, послугами, необоротними активами, придбаними / виготовленими з ПДВ, у разі якщо вони призначаються для їх використання або починають використовуватися в операціях, що не є господарською діяльністю платника податків. Ось так контролери майже будь-яке списання активів розглядають як їх використання у негосподарській діяльності платника ПДВ. А отже, платник постає перед питанням нарахування «компенсувальних» ПЗ.

Але війна змістила акценти. Так, відповідно до п. 321 підрозд. 2 розд. XX ПКУ тимчасово, протягом дії воєнного, надзвичайного стану, не вважаються використаними платником податку в не оподаткованих ПДВ операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, товари, придбані в оподатковуваних ПДВ операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили в період дії воєнного, надзвичайного стану.

ВАЖЛИВО! До наведених у цьому пункті операцій норми п. 198.5 ПКУ не застосовуються.

Отже, знищені залишки товару цілком «вписуються» в зазначену норму.

Що стосується складського приміщення, то ПКУ щодо ліквідації основних засобів містить постійні норми, визначені у п.п. 14.1.191 та п. 189.9 цього Кодексу. З них випливає, що коли ліквідація ОЗ відбулася за самостійним рішенням платника податків, то така операція розглядається як постачання за звичайними цінами (але не меншими від балансової вартості ОЗ на момент ліквідації) та відповідно оподатковується ПДВ. Але це правило не поширюється на випадки, коли ОЗ ліквідуються, зокрема, у зв’язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства.

ДО ВІДОМА. Не розглядаються як постачання ОЗ також інші випадки їх ліквідації без згоди платника податків (викрадення, знищення, розібрання або перетворення, внаслідок чого необоротний актив не може використовуватися за первісним призначенням). Детально про це див. у матеріалі «Ліквідація основних засобів у контексті оподаткування» // «ПБ», № 33–34/2021, с. 16.

До того ж зауважимо, що в п.п. «г» п. 198.5 ПКУ прямо зазначено, що його положення не поширюються на випадки, передбачені п. 189.9 ПКУ. Отже, «компенсувальні» ПЗ тут також не загрожують.

Залишається єдине питання: які документи потрібно мати на підтвердження того, що знищення майна відбулося внаслідок дії обставин непереборної сили? У консультації з категорії 101.15 ЗІР податківці зазначили, що платнику податку доцільно:

  • провести інвентаризацію (само собою, її слід оформити документально);
  • звернутися до органів ДСНС, які мають скласти акт пошкодження майна із зазначенням причини;
  • звернутися до місцевих органів влади, які можуть додатково підтвердити факт знищення товарів;
  • здійснити всі можливі заходи з фіксації факту пошкодження майна (фото- / відеозйомка).

Але поміж тим п. 1 ст. 14 Закону № 671 1передбачає, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчують ТПП України та уповноважені нею регіональні ТПП, які видають сертифікат про такі обставини протягом 7 днів із дня звернення суб’єкта господарської діяльності. Про наявність сертифіката ТПП щодо документального підтвердження знищення або зруйнування ОЗ йдеться й в УПК № 673 2.

Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 р. № 671/97-ВР.
Узагальнююча податкова консультація щодо документального підтвердження знищення або зруйнування основних виробничих або невиробничих засобів, затверджена наказом МФУ «Про затвердження узагальнюючих податкових консультацій з деяких питань оподаткування податком на додану вартість» від 03.08.2018 р. № 673.

При цьому зауважимо, що ТПП України листом від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1 засвідчила військову агресію російської федерації проти України як форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та підтвердила, що зазначені обставини з 24.02.2022 р. до їх офіційного завершення є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб.

Отже, на наш погляд, цього загального листа ТПП України вкупі з іншими документами, які підтверджують причини знищення або руйнування майна платника податку, має бути цілком достатньо для того, щоб не нараховувати ПЗ з ПДВ. Тож гадаємо, що не обов’язково отримувати ще й індивідуальний сертифікат ТПП.

Але водночас зазначимо, що саме на наявності у платника податку сертифіката ТПП наполягали податківці в листі ДПС України від 05.05.2022 р. № 3781/7/99-00-04-01-03-07, коли розглядали питання врахування у складі витрат платника податку втрат від псування або знищення його майна внаслідок настання форс-мажорних обставин. Загального листа ТПП від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1 їм здалося замало. У матеріалі «Майно зіпсовано війною: настанови податківців щодо формування витрат» // «ПБ», № 18/2022, с. 5 ми аргументовано доводили, що таку позицію податківців висмоктано з пальця.

Але ж, здається, контролери й самі нарешті збагнули, що перегнули палицю, адже в консультації з категорії 101.15 ЗІР, про яку ми згадували вище, вже ані слова немає про обов’язкову наявність сертифіката ТПП для документального підтвердження знищення (втрати) товарів внаслідок дії обставин непереборної сили в період дії воєнного, надзвичайного стану. Натомість податківці просто констатують ось що:

ЦИТАТА. «Дію обставин непереборної сили засвідчує Торгово-промислова палата України (далі — ТПП України). Листом ТПП України від 28.02.2022 р. № 2024/02.0-7.1 підтверджено, що введення військового стану в Україні з 24.02.2022 до його офіційного закінчення є обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами)».

Світлана Куртенок, провідна експертка, ACCA DipIFR

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку