А

Автономізований ПДВ

Автономізація лікувальних установ змінила не лише порядок надання первинної медичної допомоги. У керівників таких установ постало безліч запитань, з якими вони раніше і не стикалися. А невідомість, як правило, викликає чутки і породжує страхи. Іноді безглузді, але дуже живучі. Приводом для написання цього матеріалу стала хвиля занепокоєння, яка пройшла в соцмережах і була викликана розмноженим листом ДФСУ від 13.07.2017 р. № 15201/6/999915030215.

(Лист ДФСУ від 13.07.2017 р. № 15201/6/999915030215)

02 листопада, 2018

Cтаттю взято з газети  "Медична бухгалтерія"№ 9 

Олег Юдін, 
адвокат, член комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України

Про що повідали податківці? У зазначеному листі, спрямованому на адресу асоціації «АМО», ДФСУ роз’яснила, що в разі досягнення медустановою за останні 12 календарних місяців обсягу операцій з постачання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розд. V ПКУ1, в розмірі 1000000,00 грн їй необхідно зареєструватися платником ПДВ.

Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Зопалу цю новину сприйняли так, що після реєстрації платником ПДВ заклади охорони здоров’я повинні будуть віддавати державі 20 % з обігу (базова ставка ПДВ).

Ну що ж, розберімося спокійно, що насправді роз’яснила ДФСУ і чи доведеться після реєстрації платником ПДВ втрачати 20 % від валових надходжень на рахунок підприємства.

Кого торкнеться обов’язкова реєстрація? На перший погляд, «мільйон гривень» звучить вражаюче. Проте, якщо взяти базову ставку, за якою НСЗУ платитиме за одного «середнього» пацієнта, що підписав декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу (370,00 грн на рік), то виходить, що цю суму покривають 2703 пацієнти (1000000,00 грн : 370,00 грн/пацієнта).

Як бачимо, два лікарі з неповним завантаженням уже дадуть за рік надходжень понад один мільйон гривень. Говорячи про обов’язок у цьому випадку зареєструватися платником ПДВ, ДФСУ нічого не перекрутила.

ЦИТАТА. «У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої – третьої групи».

(п. 181.1 ПКУ)

Єдине, що прямо не визначено в ПКУ, — це те, чи необхідно, обчислюючи мільйонний обсяг, враховувати операції, які згідно з нормами ПКУ звільнені від оподаткування ПДВ. Саме цей нюанс і хвилює медустанови, оскільки левову частку їх діяльності становлять саме звільнені операції з надання послуг з охорони здоров’я (п.п. 197.1.5 ПКУ). У цьому питанні позиція податківців склалася вже давно: обсяг звільнених операцій враховувати потрібно. Цей висновок вони вчергове виклали в листі. Про це писали і ми в матеріалі «Реєстрація платником ПДВ: що статися має, те станеться» // «Медична бухгалтерія», № 3/2018, с. 37.

Як бачимо, від бажання закладу охорони здоров’я тут мало що залежить: перевищив межу 1000000 грн за останні 12 місяців, значить, зобов’язаний зареєструватися. Отож питання реєстрації платником ПДВ, а отже, і вивчення усіх нюансів податкового обліку рано чи пізно торкнеться усіх.

Чи доведеться платити ПДВ? Тепер перейдемо до найцікавішого. Реєстрація закладу охорони здоров’я платником ПДВ ще не означає, що 20 % від сум, які надходять як оплата від НСЗУ, йтимуть на сплату ПДВ.

Насправді все трохи інакше. Аби розібратися що до чого, пропонуємо звернутися до п.п. 197.1.5 ПКУ, на який, до речі, посилаються і податківці у своєму листі. Згідно з цим підпунктом звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з охорони здоров’я медичними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, крім послуг, перелічених у підпунктах «а» – «о».

Отже, первинна медична допомога, яку надають установи охорони здоров’я, звільнена від оподаткування ПДВ. Тобто податкових зобов’язань за такими операціями виникати не буде.

Проте хочемо звернути особливу увагу на очевидний недолік п.п. 197.1.5 ПКУ. У ньому йдеться про те, що звільняються від сплати ПДВ тільки операції, які здійснюють заклади охорони здоров’я, а ними у нас вважаються лише юридичні особи.

Так, у ст. 3 Закону № 28012 встановлено, що заклад охорони здоров’я — це юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на підставі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 р. № 2801-XII.

Виходить, що ця пільга не поширюється на ФОП, що здійснюють медичну практику. Таке викривлення явно дискримінаційне. Але довести в суді, що пільга стосується і ФОП, буде дуже непросто. Філософувати наші судді не люблять. Тобто для ФОП, що уклали угоди з НСЗУ, у разі перевищення встановленої межі в 1000000 грн існує ризик сплачувати назад до бюджету 20 % від щойно отриманих із цього бюджету грошей.

Підіб’ємо підсумки Проаналізувавши лист ДФСУ, а також відповідні норми ПКУ, можна зробити такі висновки:

  • заклад охорони здоров’я в разі досягнення за останні 12 календарних місяців обсягу реалізованих товарів/послуг в один мільйон гривень зобов’язаний зареєструватися платником ПДВ;
  • обчислюючи мільйонний обсяг, необхідно враховувати також операції, які звільнені від оподаткування ПДВ;
  • оскільки операції з надання медичної допомоги належать до звільнених від оподаткування, кошти, що надійшли від НСЗУ, не витрачатимуться на сплату ПДВ.

Календар
19.11.18

ПДВ за IІІ квартал 2018 року

Податок на прибуток підприємства за IІІ квартал 2018 року

Частину чистого прибутку (доходу) за IІІ квартал 2018 року

Екологічний податок за IІІ квартал 2018 року

Рентна плата залежно від наявного об’єкта оподаткування за IІІ квартал 2018 року

Збір за місця для паркування транспортних засобів за IІІ квартал 2018 року

Турзбір за ІІI квартал 2018 року

Вверх
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку