Статті

«

«ПРОФЕСІЙНИЙ БУХГАЛТЕР»:
Податок на прибуток vs спрощенка під 2 %: перехідне звітування

Матеріал присвячено платникам податку на прибуток підприємств, які спокусилися «особливою» спрощенкою за ставкою 2 %, однак невдовзі вирішили повернулися до загальної системи оподаткування.
Розберемося на прикладах, як ці «стрибки» вплинуть на звітний період з податку на прибуток.

Законодавчі аспекти переходу платників податку на прибуток на «особливу» спрощенку та назад на загальну систему оподаткування регламентовано пп. 9.11 та 9.12 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ. Зокрема, встановлено:

1. Платники податку на прибуток підприємств (зокрема «малодохідники» 1), які вирішили перейти на «особливу» спрощенку або відмовилися від її використання, подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі — Декларація з ПНП) за той період (періоди) протягом календарного року, в якому (яких) платник був платником податку на прибуток підприємств.

Платники податку, чий річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний період, не перевищує 40 млн грн.

2. Платник, який протягом календарного року перейшов на «особливу» спрощенку, в разі відновлення ним цього ж року сплати податку на прибуток підприємств складає та подає Декларацію з ПНП наростаючим підсумком з початку такого календарного року.

Подивимося, як ці положення працюватимуть в реальних ситуаціях.

Ситуація 1. Платник податку на прибуток з 01.05.2022 р. перейшов на «особливу» спрощенку, а з 01.06.2022 р. відмовився від неї та повернувся на загальну систему оподаткування.

Саме такий випадок, коли перехід на «особливу» спрощенку та назад відбувається протягом одного кварталу, податківці розглядають у категорії 102.20.01 ЗІР та зазначають, що платник має звітувати з податку на прибуток у такий спосіб:

1. Подати Декларацію з ПНП за півріччя 2022 року, в якій врахувати наростаючим підсумком результати діяльності починаючи з 01 січня звітного року по дату переходу на єдиний податок (тобто за період 01.01.2022 р. – 30.04.2022 р.).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Це стосується всіх платників податку на прибуток: і тих, чий дохід за 2021 рік перевищив 40 млн грн, а отже, в 2022 році вони звітують поквартально, і «малодохідників», які за звичайних умов мали б у 2022 році звітувати лише за підсумками року.

У складі такої Декларації з ПНП потрібно подати фінансову звітність, складену за результатами діяльності за цей період (тобто в ситуації, що розглядається, — за період 01.01.2022 р. – 30.04.2022 р.).

ДО ВІДОМА. Фінансова звітність за такій нестандартний звітний період не цікава органам статистики, а отже, має бути подана лише податківцям. Звітність, яку подають тільки до ДПС України, формується за форматами з першою літерою «J».

2. Після повернення на загальну систему оподаткування:

  • якщо платник є «малодохідником» та використовує у 2022 році річний звітний період, він подає Декларацію з ПНП за підсумками звітного періоду 2022 року;
  • якщо платник застосовує у 2022 році квартальний звітний період, то після повернення на загальну систему оподаткування з 01.06.2022 р. такий платник подає Декларацію з ПНП за підсумками 9 місяців 2022 року та за 2022 рік. Зверніть увагу: хоча червень належить до ІІ кварталу, податківці не вимагають виправляти раніше подану Декларацію з ПНП за півріччя 2022 року, щоб долучити туди відповідні червневі показники.

ЦЕ ЦІКАВО. У Роз’ясненнях від 07.04.2022 р., а саме у питанні № 27, податківці розглядають «особливих» єдинників, які повертатимуться до загальної системи оподаткування в середині року, як новостворених платників податку на прибуток. А це означає, що відповідно до п.п. «а» п. 137.5 ПКУ звітним податковим періодом з податку на прибуток для них мав би бути рік, який починається з дати переходу (повернення) на загальну систему та завершується 31 грудня такого року. Проте, схоже, сьогодні думка контролерів змінилася, і вони хочуть, щоб квартальники продовжували поквартальне звітування.

Ситуація 2. Платник податку на прибуток перейшов на «особливу» спрощенку з 01.04.2022 р., а повернувся на загальну систему оподаткування з 01.06.2022 р.

Звісно, що у зв’язку з переходом на сплату ЄП платник вже мав відзвітувати з податку на прибуток за підсумками І кварталу 2022 року. А далі, за поточною логікою податківців, від «малодохідника» вони чекатимуть річну Декларацію з ПНП, а от від платника, який у 2022 році застосовує квартальний звітний період, напевно зажадають повний комплект Декларацій з ПНП: за півріччя 2022 року, 9 місяців 2022 року та за 2022 рік.

Ситуація 3. Платник податку на прибуток з 01.04.2022 р. перейшов на «особливу» спрощенку, а з 01.07.2022 р. повернувся на загальну систему оподаткування, тобто увесь ІІ квартал він перебував на спрощеній системі оподаткування.

Одразу зазначимо, що за таких обставин ми не бачимо потреби для платника податку — квартальника звітувати з податку на прибуток за підсумками півріччя 2022 року, адже за І квартал він напевно відзвітував, а в ІІ кварталі жодного дня не перебував у статусі платника податку на прибуток. Тож, на нашу думку, після відновлення сплати податку на прибуток з 01.07.2022 р. достатньо буде подати Декларації з ПНП за 9 місяців 2022 року та за 2022 рік.

Ну і, як вже зрозуміло, якщо йдеться про «малодохідника», то після повернення на загальну систему оподаткування він має відзвітувати лише за підсумками 2022 року.

Також увагу слід звернути на особливості складання Декларації з ПНП наростаючим підсумком з початку звітного року після повернення «особливого» спрощенця на загальну систему оподаткування. Тут положення п.п. 9.12 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ висуває такі вимоги:

► Вимога 1. Результати діяльності за періоди перебування на «особливій» спрощенці не враховуються під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, зазначеного в п.п. 134.1.1 ПКУ 3. Інакше кажучи, під час заповнення ряд. «02» Декларації з ПНП суму фінансового результату за період перебування платника на «особливій» спрощенці слід виключити з фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності платника за відповідний звітний період.

З урахуванням положень підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ для платників податку на прибуток, які перейшли зі спрощеної системи оподаткування на загальну.

ПОРАДА. Щоб запобігти задвоєнню суми податку на прибуток у ряд. 19 Декларації з ПНП, слід пам’ятати про «спадкоємність» відповідних показників декларацій впродовж звітного року. Тобто якщо і перехід на «особливу» спрощенку, і повернення на загальну систему оподаткування відбулися протягом одного року, то в ряд. 18 Декларації з ПНП, яку подають за перший звітний період після повернення до сплати податку на прибуток, слід зазначити показник ряд. 17 Декларації з ПНП, що була подана за період з початку звітного року до дати переходу на «особливу» спрощенку.

► Вимога 2. Обсяг річного доходу обчислюється (а отже, і відображається в ряд. 01 Декларації з ПНП) за весь звітний рік, у тому числі з урахуванням доходів, отриманих за періоди такого року, в яких такий платник податку перебував на «особливій» спрощенці. Увага: цей показник буде орієнтиром під час визначення потреби в обов’язковому застосуванні коригувань фінансового результату (п.п. 134.1.1 ПКУ), базового звітного періоду на наступний рік (п. 137.5 ПКУ), а також в разі визнання господарських операцій контрольованими (п.п. 39.2.1.7 ПКУ).

Нагадаємо також, що положення п.п. 9.12 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ гарантують платникам податку на прибуток, які тимчасово перейшли на застосування «особливої» спрощенки, збереження певних показників, зокрема: від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років; неврахованих сум авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів, тощо. Всим цим багатством можна скористатися після повернення на загальну систему оподаткування. Додатково про це, а також про інші перехідні нюанси дивіться в матеріалі «Єдиний податок за ставкою два відсотки: удосконалення» // «ПБ», № 15/2022, с. 18.

Світлана Куртенок, провідна експертка, ACCA DipIFR

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку