Статті

«

«БУХГАЛТЕРІЯ: БЮДЖЕТ»:
Педагог вже використав 24 к. дн.: що робити в канікулярний період?

З початку воєнного стану педагогічний працівник закладу освіти вже використав 24 календарні дні щорічної основної відпустки. Зараз починаються літні канікули. Як оформити та оплатити цей період?

20 червня, 2022
Тема: Освіта

Наталія Алєйнікова, к. е. н., експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»

Відповідно до ст. 12 Закону № 21361 в період дії воєнного стану педагогічні працівники поки що можуть фактично використати тільки 24 к. дн. щорічної основної відпустки. Решту зароблених днів відпустки — після припинення дії воєнного стану.

Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 р. № 2136-IX.

ДО ВІДОМА. Втім, всі давно чекають на ухвалення законопроєкту № 72512, яким право обмежувати кількість днів фактичного використання щорічної основної відпустки буде надане керівнику. Звісно, керівники закладів освіти не зацікавлені в обмеженні тривалості відпусток педагогічних працівників, адже в період канікул роботи для педагогів немає.

Решта відпустки Тож щойно зазначені зміни наберуть чинності (а це обіцяють вже скоро), педагогам можна буде надати всі зароблені ними дні щорічної основної відпустки. Тобто в ситуації, наведеній читачем, першим варіантом буде надати решту відпустки.

Інші відпустки Якщо педагог має право на інші відпустки, наприклад щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день (ст. 8 Закону про відпустки3), відпустку «на дітей» (ст. 19 Закону про відпустки), «чорнобильську» відпустку (п. 3 ч. 3 ст. 30 Закону № 7964) тощо, то він може використати їх без обмежень.

Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ.

Робота Якщо ж інших відпусток немає, то педагогічний працівник може виходити на роботу і виконувати іншу методичну, організаційно-педагогічну роботу, передбачену посадовою інструкцією, — готуватися до наступного навчального року, писати плани тощо. Це питання врегульоване п. 71 Інструкції № 1025.

Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.1993 р. № 102.

ЦИТАТА. «За час роботи в період канікул оплата праці педагогічних працівників та осіб з числа керівного, адміністративно-господарського та навчально-допоміжного персоналу, яким дозволяється вести викладацьку роботу або заняття з гуртківцями в тій же установі, провадиться з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул».

(ч. 1 п. 71 Інструкції № 102)

Отже, якщо в період канікул у педагога є інша організаційно-педагогічна робота і він її фактично виконує, то за цей період йому виплачують зарплату відповідно до тарифікації, яка діяла до виходу у відпустку. Так само відбувається, якщо педагог має змогу виконувати таку роботу дистанційно, — йому також виплачують зарплату за тарифікацією.

Простій А що робити, якщо всю методичну, організаційно-педагогічну роботу, передбачену посадовою інструкцією, педагогічний працівник виконає? Тоді в разі відсутності роботи педагогу можна запровадити простій.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 34 КЗпП6 простій — це призупинення роботи, спричинене відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, незворотною силою або іншими обставинами. Згідно зі ст. 113 КЗпП та постановою від 07.03.2022 р. № 221 простій оплачують у будь-якому розмірі, але не нижчому від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду (посадового окладу). Також відповідно до п. 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021–2025 роки (Галузеву угоду зареєстровано Мінекономіки 18.06.2021 р. за № 12) сторони рекомендують керівникам установ та закладів освіти забезпечити оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їх вини в розмірі середньої зарплати. Крім того, треба дивитися колективний договір установи — які гарантії він визначає щодо оплати простою і щоб простій оплачувався в розмірі, не нижчому від таких гарантій. Тому якщо в закладі освіти оголошено простій, то його оплачують відповідно до умов зазначених нормативних актів та колективного договору, у тому числі для тих працівників, які виїхали в інший регіон або в іншу країну.

Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 р.

ДО ВІДОМА. Зазначеної в запитанні читача ситуації можна було уникнути, адже згідно з абз. 3 п. 2 Порядку № 3467 надання відпусток педагогічним та науково-педагогічним працівникам закладів освіти передбачено в період літніх канікул. Тільки в разі санаторно-курортного лікування щорічна основна відпустка або її частина може надаватися протягом навчального року (абз. 3 п. 2 Порядку № 346). Наразі зміни щодо цього питання не вносились, а отже, формально надати відпустку педагогам можна тільки в період літніх канікул. І надання її в інший період є порушенням цієї норми.

Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затверджений постановою КМУ від 14.04.1997 р. № 346.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку