Статті

«

«ПРАКТИКА МСФЗ»:
Подання фінзвітності податківцям: чи є в усіх можливості?

(коментар до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX)

07 червня, 2022

А. Крамаренко, фінансовий радник

 

Цей Закон приніс багато цікавого в податковий облік суб’єктів господарювання. Розширений коментар у вільному доступі ви можете прочитати в матеріалі «А на податковому фронті чергові зміни…» // «Професійний бухгалтер», № 21/2022.

Ми ж зараз зосередимо увагу на поданні фінансової звітності податківцям разом з аудиторським висновком за 2021 рік. Тобто на вимогах п. 46.2 ПКУ:

«Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 цього Кодексу, для подання податкових декларацій (розрахунків)».

Зауважте, що пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ викладено в новій редакції Законом, що коментується. Відповідно до неї, якщо у платника податків немає можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо, зокрема, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п. 46.2 ПКУ, він звільняється від передбаченої ПКУ відповідальності з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Тобто якщо платник податків на сьогодні не може подати звітність, то він цілком законно може відстрочити цю подію та дочекатися закінчення воєнного стану.

А якщо така можливість є? Тут також діє відстрочення, але, на жаль, обов’язок щодо подання звітності разом з аудиторським висновком у нього не вписується. Подивимося, як звучить звільнення для спроможних платників (витяг із Закону, що коментується):

«Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану за умови <…> подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року».

Тож без штрафів можна подати пізніше звичайних строків (тобто до 20 липня) тільки ту звітність, граничний строк подання якої припав на період із 24.02.2022 по 27.05.2022 (дата набрання чинності коментованим Законом). А от звітність із граничним строком подання 10 червня пролітає як фанера над Парижем…

Зважаючи на те що річний аудит звітності за 2021 рік проходить в екстремальних умовах, багато хто не встигне виконати свій податковий обов’язок, передбачений п. 46.2 ПКУ.

Можливо, тоді слід говорити, що подати звітність немає можливості? Тут головну скрипку має грати Мінфін. Саме на нього Закон, що коментується, поклав обов’язок затвердити порядок підтвердження можливості чи неможливості платника податків виконати обов’язки, визначені в оновленому п. 69.1 ПКУ, та перелік документів. Проте станом на сьогодні віз і досі там.

Звісно, якщо підприємства мали змогу оприлюднити звітність, то проблеми немає. До речі, почекати з оприлюдненням фінзвітності та аудиторських висновків Мінфін дозволив ще в березні. Так, 11 березня 2022 року фахівці відомства оприлюднили інформаційне повідомлення (про його юридичну силу промовчимо), де зазначено, що на підставі норм Закону № 2115 2звітність можна подати та оприлюднити протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності.

Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 № 2115-IX.

Зауважимо, що норми Закону № 2115 чинні й сьогодні. І рятують вони суб’єктів господарювання від адміністративної та кримінальної відповідальності. Тож проблеми лишаються тільки на податковому фронті.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку