Статті

«

«МЕДИЧНА БУХГАЛТЕРІЯ»:
Амортизація основних засобів у воєнний час

ЗОЗ-КНП перебуває на вимушеному простої у зв’язку з активними воєнними діями в місті. Чи потрібно нараховувати амортизацію основних засобів під час вимушеного простою?

Лідія Безкоровайна, експертка газети

Сутність Амортизація — це систематичне розподілення вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації) (абз. 2 п. 4 НП(С)БО 7 «Основні засоби»1). Порядок нарахування амортизації визначено НП(С)БО 7 «Основні засоби» та Методрекомендаціями № 5612.

Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом МФУ від 27.04.2000 № 92.
Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом МФУ від 30.09.2003 № 561.

Порядок нарахування Нараховують амортизацію протягом строку корисного використання об’єкта. Цей строк підприємство встановлює самостійно та затверджує розпорядчим документом під час визнання об’єкта активом. Нараховують амортизацію щомісяця починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому об’єкт основних засобів став придатним для корисного використання. Припиняють нараховувати амортизацію починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об’єкта основних засобів, переведення його на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію.

Тимчасове припинення нарахування Згідно з п. 23 НП(С)БО 7 «Основні засоби» нараховувати амортизацію тимчасово припиняють на період реконструкціїмодернізаціїдобудовидообладнання та консервації основного засобу.

У п. 29 Методрекомендацій № 561 зазначено, що здійснювані підприємством роботи, спрямовані на підвищення техніко-економічних можливостей об’єкта, що приведе в майбутньому до збільшення економічних вигід, є модернізацією, модифікацією, добудовою або реконструкцією. Отже, здійснення таких робіт передбачає тимчасове припинення нарахування амортизації на період проведення відповідних робіт.

Ще однією підставою для тимчасового припинення нарахування амортизації є консервація, під якою розуміють комплекс заходів, спрямованих на довгострокове (але не більш як три роки) зберігання основних засобів підприємств у разі припинення виробничої та іншої господарської діяльності з можливістю згодом відновити їх функціонування (п. 2 Положення № 11833). Детально про процедуру консервації читайте на с. 24 цього номера. В цілому слід зазначити, що процедура консервації об’єкта основних засобів передбачає здійснення певних етапів та відповідне документальне оформлення. Тобто тимчасове невикористання основних засобів з причини вимушеного простою не може вважатись їх консервацією.

Положення про порядок консервації основних виробничих фондів підприємств, затверджене постановою КМУ від 28.10.1997 № 1183.

Інших нормативних актів, які б дозволяли припинити нарахування амортизації у зв’язку з вимушеним простоєм під час воєнного часу, на сьогодні не ухвалено. Тож не бачимо законодавчих підстав для того, щоб не нараховувати амортизацію основних засобів.

Бухоблік У п. 30 НП(С)БО 7 «Основні засоби» зазначено, що суму нарахованої амортизації всі підприємства відображають збільшенням суми витрат і зносу основних засобів. Вибір рахунку обліку витрат для відображення нарахованої амортизації залежить від напряму використання конкретного об’єкта основних засобів. Якщо основний засіб використовують для надання медичних послуг, то нарахована амортизація такого об’єкта збільшує витрати на рахунку 23 «Виробництво» або 91 «Загальновиробничі витрати». Якщо об’єкт використовують у діяльності адміністративного апарату КНП, то застосовують рахунок 92 «Адміністративні витрати».

Вважаємо, що якщо основні засоби тимчасово не використовують у зв’язку з вимушеним простоєм, то доцільно суми нарахованої амортизації відображати на субрахунку 949 «Інші операційні витрати». Таким чином, це буде підтверджувати, що ці витрати не мають стосунку ні до надання медичних послуг, ні до адміністративної діяльності.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку