Статті

«

«МІСЦЕВА РАДА»:
Заборона продажу алкоголю в мирний і воєнний час: відповідальність та роль ОМС

До квітня 2018 року (а особливо з початку воєнних дій у 2014 році) місцеві ради неодноразово намагались обмежувати продаж алкогольних напоїв на підвідомчій території. Втім, завершувались такі заходи скасуванням відповідних рішень в судовому порядку (наприклад, рішення ВСУ від 24.05.2016 р. у справі № 21-873а16). Та все змінилось із набуттям чинності Законом № 23761, яким місцевим радам надано повноваження встановлювати заборону продажу пива та алкогольних напоїв суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) в певний час доби в межах відповідної адміністративної території. Ним же визначено адміністративну відповідальність за торгівлю пивом та алкоголем у заборонений органами місцевого самоврядування (далі — ОМС) час. Чи полегшило це життя ОМС у мирний час і чи є якісь нововведення воєнного часу, розглянемо у цій статті.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» від 22.03.2018 р. № 2376.

Суть справи

У справі № 381/2439/21, про яку піде мова, працівником поліції було складено протокол про адміністративне правопорушення на громадянку, яка, працюючи в магазині-кафетерії, здійснила продаж алкогольного напою, а саме пива марки «Waissburg» об’ємом 1 літр, вміст етилового спирту 4,7 %, після 23:00, всупереч рішенню міської ради про обмеження продажу алкоголю, чим порушила ст. 156 КпАП2.

Кодекс України про адміністративні порушення від 07.12.1984 р. № 8073-X.

Постановою № 1 від 05.07.2021 р. про накладення адміністративного стягнення. Адміністративною комісією при виконавчому комітеті селищної ради притягнуто позивачку до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 6800,00 грн.

16.07.2021 р. позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача — Адміністративної комісії виконавчого комітету селищної ради — про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Вважала постанову протиправною, винесеною з порушенням процедури її прийняття та порушенням норм матеріального права, оскільки викладені у ній обставини не відповідають дійсним обставинам справи і не підтверджені належними та допустимими доказами, що стало підставою для звернення до суду.

Рішенням міської ради в жовтні 2018 року заборонено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових на території міста суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у період з 22:00 до 10:00, щоденно, враховуючи вихідні та святкові дні.

Як вбачається з ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, вона видана для торгівлі ними у місці торгівлі, зокрема в магазині-кафетерії.

Тож позивачка не погодилась з постановою про притягнення її до адміністративної відповідальності, посилаючись на те, що магазин, в якому вона працює, є магазином-кафетерієм — закладом ресторанного господарства, на який не поширюються встановлені рішенням міської ради обмеження.

Адмінкомісія позовні вимоги не визнала та просила в їх задоволенні відмовити. При цьому зазначила, що позивач повідомлялася про розгляд адмінкомісією протоколу, але на засідання комісії не з’явилася, пояснень не надала. Комісія при розгляді протоколу обмежилася лише документами, які були додані до протоколу. Тож вважає, що порушень з боку комісії при прийнятті рішення вчинено не було.

Розглянувши матеріали справи і доводи сторін, Фастівський міськрайонний суд Київської області своїм рішенням від 05.08.2021 р. у справі № 381/2439/21 позов задовольнив і постанову адмінкомісії скасував.

Про мотиви суду — далі.

Позиція суду

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону № 481/953 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 р. № 481/95-ВР.

Пунктом 1.5 Правил № 2194 визначено, що заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами на: фабрики-кухні, фабрики заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари — також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб’єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України. Згідно з п. 5.12 ДСТУ 3862-99 «Ресторанне господарство. Терміни та визначення» кафетерієм є заклад ресторанного господарства з самообслуговуванням та асортиментом страв нескладного приготування і напоїв.

Правила роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджені наказом Мінекономіки від 24.07.2002 р. № 219.

З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку, що магазин, в якому працює позивачка, є закладом ресторанного господарства.

Аналізуючи зміст рішення міської ради про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових в нічний час на території міста, суд вважає встановленим, що заборона продажу пива, алкогольних та слабоалкогольних напоїв з 22:00 до 10:00 стосується всіх суб’єктів господарювання, окрім закладів ресторанного господарства.

Отже, зазначена заборона не поширюється на заклади ресторанного господарства, до яких належить і магазин-кафетерій, в якому працює позивачка.

За наведених обставин у діях позивачки відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки її діяння, що полягало у продажі однієї пляшки алкогольного пива у нічний час, аж ніяк не порушило рішення міської ради.

Також суд наголосив, що ст. 156 КпАП передбачена відповідальність за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.

Зазначена стаття містить чотири частини, за які винна особа несе відповідальність за вчинені дії.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи держвлади та ОМС, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 213 КпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.

Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, адміністративна комісія виносить постанову у справі, яка повинна відповідати вимогам ст. 283 КпАП.

Однак оскаржувана постанова адмінкомісії не містить інформації щодо конкретного правопорушення, а саме порушення якої частини ст. 156 КпАП було вчинено позивачкою, що додатково позбавило суд можливості перевірити правильність накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення.

Думка редакції

Справа, яку ми розглянули, на перший погляд не несе великого змістового навантаження. Працівник поліції перед складанням протоколу не ознайомився з ДСТУ 3862-99 «Ресторанне господарство. Терміни та визначення». Не звернули на нього увагу і члени адмінкомісії, що зіграло злий жарт в остаточному результаті розгляду справи.

До чого це ми? А саме до того, що дрібниці іноді мають значення. Особливо зараз — під час дії воєнного стану, коли заборона продажу алкоголю стала особливо гострою, а відповідальність за порушення пропонується підвищити.

Процедура мирного часу Отже, як ми вже зазначали вище, на підставі Закону № 2376 ст. 26 Закону про МС5 доповнено новим п. 44 1, а ст. 15 3 Закону № 481/95 новою ч. 9. Зокрема, місцевим радам надано повноваження встановлювати заборону продажу пива та алкогольних напоїв суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) в певний час доби в межах відповідної адміністративної території. Також оновлено ст. 156 КпАП та передбачено адмінвідповідальність за порушення заборон і обмежень продажу.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Реалізувати зазначене право в мирний час місцеві ради можуть лише в порядку та у спосіб визначений чинним законодавством.

Рішення про заборону продажу алкоголю — це регуляторний акт. Тобто нормативно-правовий акт, який спрямовано на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами держвлади та суб’єктами господарювання. Адже він впливає на господарську діяльність суб’єктів господарювання — продавців алкоголю, регулює їх взаємовідносини з місцевими радами, та встановлює нові підстави для взаємовідносин Нацполіції (працівники якої уповноважені на складання адмінпротоколів за ст. 156 КпАП) та адмінкомісії (яка розглядає справи про такі адмінправопорушення).

Тож місцеві ради можуть скористатись наданим правом обмеження торгівлі алкоголем. І щоб рішення набуло чинності без судових оскаржень і скасувань, ухвалити його слід з дотриманням вимог Закону № 11606.

України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. № 1160.

Процедура воєнного часу З 24.02.2022 р. в Україні запроваджено воєнний стан, режим якого вже двічі продовжувався і наразі триває до 25.05.2022 р. Отже, пріоритетними є норми Закону № 3897.

Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 р. № 389-VIIІ.

За нормами п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону № 389 в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів АР Крим, ОМС запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, заходи правового режиму воєнного стану, зокрема, забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, відповідно до Порядку № 14578.

Порядок заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затверджений постановою КМУ від 29.05.2021 р. № 1457.

Згідно зі ст. 15 Закону № 389 повноваження щодо прийняття відповідних рішень передбачено для обласних, районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів. ОМС в умовах воєнного стану самостійних рішень про заборону продажу алкоголю не приймають.

Відповідно до п. 3 Порядку № 1457 заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку. Цим же наказом визначається час введення та строк дії заборони.

Наказ доводиться до виконання Раді міністрів АР Крим, ОМС, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям, МВС, Міндовкіллю, Національній поліції, ДПС, а ті, своєю чергою, забезпечують негайне інформування про запровадження заборони, зокрема через засоби масової інформації, суб’єктів господарювання та населення на відповідній території.

Застосування процедур, передбачених Законом № 1160, як і для всіх нормативно-правових актів воєнного часу, в цьому випадку не вимагається.

А от відповідальність і порядок притягнення до неї не змінюються. Втім, межі відповідальності планують посилити, додавши кримінальну (законопроєкт № 7262).

Нагадаємо, воєнний стан введено на всій території України, тож ОМС, які мають можливість повноцінно здійснювати свої повноваження у громадах, віддалених від лінії фронту, слід пильнувати, а адмінкомісіям слід надати настанови розглядати матеріали адмінсправ ретельно, адже судова система наразі теж практично на паузі.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку