Новини

Новоствореним ФОП можуть дозволити з першого дня реєстрації працювати на умовах спрощеної системи оподаткування (І та ІІ групи)
07.10.2019

Податкове законодавство забороняє людині зареєструватися ФОПі одразу ж (з дня реєстрації підприємцем) розпочати працювати як платник ЄП першої або другої групи. А саме, протягом першого календарного місяця підприємець (незалежно від його планів і бажання) в будь-якому разі перебуває обов’язково на загальній системі оподаткування. Такий стан справ є цілком очевидною технічною прогалиною у податковому законодавстві, яка завдає суттєвої шкоди як інтересам підприємців, так і інтересам держави.

З метою зробити більш привабливим започаткування дрібного бізнесу в Україні шляхом суттєвого спрощення, пришвидшення та здешевлення цього процесу, у Верховній Раді зареєстровано проект Закону "Про внесення змін до статей 294 та 298 Податкового кодексу України (щодо спрощення започаткування підприємницької діяльності фізичними особами, які планують здійснювати таку діяльність як платники єдиного податку першої або другої групи)" (законопроект № 2209) (далі - законопроект).

Законопроектом передбачається внести зміни до статті 298 Податкового кодексу України та встановити, що:

1) зареєстровані в установленому порядку ФОП, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для І або ІІ групи, вважаються платниками ЄП з дня їх державної реєстрації (а не з першого числа наступного місяця, що передбачено чинними зараз нормами);

2) єдиний податок за місяць, у якому відбулася державна реєстрація ФОП, сплачувати не потрібно (йдеться про І та ІІ групи, які сплачують фіксовану суму незалежно від розміру доходу); при цьому з метою уникнення зловживань таке правило пропонується поширювати лише на випадки сплати саме фіксованої суми податку, а не відсотку від доходу (п. 293.4 ст. 293 ПКУ визначено випадки, коли платники єдиного податку першої та другої групи сплачують не фіксовану суму податку, а 15% від доходу).

Запропоновані законопроектом зміни до ст. 298 ПКУ потребують узгодження із чинними нормами ст. 294 ПКУ з тим, щоб податковий (звітній) період для вищезгаданих ФОП теж починався з дня їх державної реєстрації (відповідні зміни до ст. 294 передбачені законопроектом).

НАГАДУЄМО: Відповідно до п.п. 298.1.2 п. 298.1 ст.і 298 ПКУ зареєстровані в установленому порядку ФОП, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація.

Згідно із п. 293.2 ст. 293 ПКУ фіксовані ставки ЄП встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

  • для І групи платників ЄП - у межах до 10 % розміру прожиткового мінімуму;
  • для ІІ групи платників ЄП - у межах до 20 % розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до п. 293.6 ст. 293 ПКУ у разі здійснення платниками єдиного податку І і ІІ груп кількох видів господарської діяльності застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для таких видів господарської діяльності.

Згідно із п. 298.7 ст. 298 ПКУ у разі здійснення платниками ЄП І і ІІ груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений цією статтею для відповідної групи таких платників єдиного податку.

Пунктом 293.4 ст. 293 ПКУ визначено випадки, коли ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 %:

  • до суми перевищення обсягу доходу, визначеного у п.п 1, 2 і 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ;
  • до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до першої або другої групи;
  • до доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж зазначений у цій главі;
  • до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування;
  • до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у п.п.1 або 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ відповідно.

Календар бухгал­тера
09.06.20

Звіт з праці за травень 2020 року (форма № 1-ПВ (місячна))

Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту (форма № 1-РС) за травень 2020 року

Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма № 2-РС) за травень 2020 року

Звіт про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів (форма № 3-РС) за травень 2020 року

Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (форма № 1-ОА)

Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі (форма № 1-ОТ)

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку