Новости

Нюанси оскарження тендерів

27.06.2024
Тема:

Сьогодні розбираємо кейс по оскарженню до АМКУ, що зафіксували у травні.

Трохи статистики:

Станом на сьогодні, у травні було оголошено понад 21 тисячу тендерів, серед яких завершених склали - 12 925. Серед 12 925 тендерів успішно завершених тендерів - оскаржувались лише 114. А вже поміж ста чотирнадцяти оскаржених тендерів, ми обрали для вас той, який і будемо досліджувати.

Тож сьогодні розберемо процес оскарження на конкретній закупівлі 

UA-2024-05-09-006780-a

Дана закупівля завершена успішно, договір укладено. Скаржнику було відмовлено у задоволенні скарги. А через що, зараз будемо розбиратись.

Отже, у закупівлі приймало участь два учасники, де третій, що був скаржником, оскаржував тендерну документацію, проте участь в тендері не прийняв. 

На що була подана скарга скаржником

У своїй скарзі скаржник оскаржував тендерну документація по 4-х пунктах. Проте, слід зауважити, що скаргу було подано 11 травня, а на момент розгляду скарги, замовником вже було внесено зміни до тендерної документації в частині пунктів, які були предметом оскарження. 

А зараз розберемо чому скаржнику було відмовлено у задоволенні скарги по одному з пунктів:

Позиція скаржника: Замовник проводить закупівлю товарів одразу за двома кодами ДК.

Скаржник стверджує, що відповідно до підпункту 4.1 пункту 4 розділу 1. "Загальні положення" Документації, назва предмета закупівлі - ДК 021:2015 - 09110000-3 - Тверде паливо. Код номенклатурних позицій: вугілля кам'яне марки Г(Г2) 13-100, П 13-25 та паливні гранули (пелети) з соломи.

Відповідно до розділу I "Загальні положення" Наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 708 "Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі" та Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що предмет закупівлі товарів і послуг визначається замовником згідно з пунктами 21 і 34 частини першої статті 1 Закону та за показником четвертої цифри Єдиного закупівельного словника.

Замовник може визначити окремі частини предмета закупівлі (лоти) за показниками четвертої-восьмої цифр Єдиного закупівельного словника, обсягом, номенклатурою, місцем поставки товарів, виконання робіт або надання послуг. Але, паливні гранули (пелети) з соломи не відповідають жодному із кодів Державного Класифікатора. 

Отже, жоден код ДК, зазначений вище, не відповідає паливним гранулам (пелети) з соломи.

Згідно з Національним класифікатором "Єдиний закупівельний словник" гранули (пелети) з соломи можуть бути віднесені до:

  •  03100000-2 Сільськогосподарська продукція та продукція рослинництва
  •  03114100-4 Солома, тобто Замовник проводить закупівлю товарів одразу за двома кодами ДК 021:2015 – 09110000-3 - Тверде паливо та 03114100-4 Солома, що не відповідає вимогам Закону та Особливостей.

У зв’язку  із  чим  Скаржник просить  зобов’язати  Замовника  виключити  зі  складу  документації номенклатурну позицію «гранули (пелети) з соломи» або поділити закупівлю на ЛОТи, оскільки «гранули (пелети) з соломи» мають закуповуватися за іншим кодом ДК, а саме  ДК 021:2015: 03114100-4 Солома.

Яку відповідь на це надав Замовник скаржнику

Замовник зазначає, що Скаржник не конкретизує в чому ж саме дискримінаційна умова яка заважає йому прийняти участь у торгах. Та саме головне, що саме Скаржник просить змінити в умовах Документації теж невідомо.

Зміст Скарги містить лише якісь припущення та посилання на не зрозумілі сайти про якісь «стебла», але не містить конкретних доводів щодо того, що ж саме Скаржнику заважає прийняти участь у торгах.

Зазначення Скаржником, що: «…паливні пелети із соломи, відносяться до сільськогосподарської продукції та продукція рослинництва код ДК 021:2015 - 03110000-5 …» є виключно суб’єктивною думкою самого Скаржника яка не спростовується тими документами, що надані до його скарги.

Більш того і сам ДК 021:2015 - 03110000-5 не містить у своїй ієрархії такого товару як «паливний пелет із соломи».

А беручи до уваги той факт, що пелет паливний із соломи закуповується Замовником саме для опалення, віднести такий товар до інших кодів аніж ДК 021:2015:09110000-3: Тверде паливо, як мінімум нелогічно.

Відповідно до пункту 55 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12 жовтня 2022 року, в частині прийнятих рішень, дій чи бездіяльності на визначення відповідності учасника вимогам тендерної документації (далі – Особливості) оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон)  з урахуванням цих особливостей.

Абзацом 3 частини 2 статті 18 Закону передбачено, що якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою мають бути завантажені документальне підтвердження/докази.

Однак, Скаржником щодо даного питання не надано документального підтвердження/доказу який би підтверджував, що дана умова його дискримінує та він не може прийняти участь у торгах.

Яке рішення прийняв Антимонопольний комітет

Коротко про рішення:

Скаржник не довів та документально не підтвердив необхідність внесення змін до Документації в цій частині та не довів, яким чином наведена вище умова Документації порушує права та законні інтереси Скаржника, пов’язані з участю у Процедурі закупівлі, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення Скарги в цій частині.

Наведені у скарзі обставини свідчать про відсутність підстав для задоволення Скарги. 

Що ж сталось?

Скаржник вважає, що Замовник встановив номенклатурну позицію гранули (пелети) з соломи, яка належить до іншого коду ДК, чим порушив вимоги чинного законодавства. Тобто Замовник проводить закупівлю товарів одразу за двома кодами ДК.

Проте, АМКУ в свою чергу, вважає, що Скаржник не довів та документально не підтвердив необхідність внесення змін до Документації в цій частині та не довів, яким чином наведена вище умова Документації порушує права та законні інтереси Скаржника, пов’язані з участю у Процедурі закупівлі, у зв'язку з чим скаргу не було задоволено. 

Порада від прозорро?

Учасники, перед подачею скарги, ретельно ознайомлюйтесь і керуйтесь статтею 18 Закону України "Про публічні закупівлі" та Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування", з порядком оскарження процедур закупівель.

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи