Суми компенсації за комуналку до витрат ФОП-загальносистемника не включаються
Контролери ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі в інформаційному повідомленні на офіційному сайті (https://kherson.tax.gov.ua/ → «Прес-центр» → «Новини») дійшли висновку, що суми оплачених спожитих комунальних послуг, які відшкодовуються орендодавцю, не включаються до витрат, які безпосередньо пов’язані з проведенням господарської діяльності ФОП на загальній системі оподаткування.
Пояснили це податківці, зокрема, так. Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів ФОП від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначено п. 177.4 ПКУ. До таких витрат, зокрема, належать інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов’язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в п.п. 177.4.1–177.4.3 ПКУ. Серед таких «інших» витрат п. 177.4 ПКУ визначає, зокрема, витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв’язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов’язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов’язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Водночас податківці, посилаючись на ст. 283 ГКУ, зазначили, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. Причому орендна плата з урахуванням її індексації є однією з істотних умов договору оренди відповідно до ст. 284 ГКУ. Своєю чергою, орендна плата — це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 286 ГКУ).
Отже, контролери натякнули, що суми компенсації за спожиті комунальні послуги, які орендар — ФОП-загальносистемник сплачує орендодавцю окремими платежами (а не у складі орендної плати) не вважаються такими, які безпосередньо пов’язані з проведенням господарської діяльності такого ФОП.
На жаль, подібна позиція податківців не нова. Схожу думку містить також чинне роз’яснення в категорії 104.05 ЗІР. Водночас щодо включення до витрат ФОП-загальносистемника орендних платежів, навіть тих, що сплачені наперед за наступний рік, податківці претензій не мають за умови документального підтвердження факту їх сплати (див. роз’яснення в категорії 104.054 ЗІР).