Новости

Щодо зменшення або тимчасового звільнення орендаря від сплати орендної плати в разі істотного пошкодження об’єкта оренди

10.11.2023
Тема: Оренда

ФДМУ на офіційному сайті надав такі роз’яснення1.

Відповідно до п. 127 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 № 483 (далі — Порядок) не допускається внесення змін до договору оренди в частині зменшення суми орендної плати (призупинення її нарахування тощо) протягом строку його дії, крім випадку, коли можливість користування майном істотно зменшилася через обставини, за які орендар не відповідає, зокрема в разі істотного пошкодження об’єкта оренди внаслідок дії обставин непереборної сили, які настали після підписання сторонами акта приймання-передачі об’єкта, за умови, що відновлення об’єкта до того стану, в якому він перебував до настання таких обставин, потребуватиме капітального ремонту об’єкта оренди.

У такому разі зменшення орендної плати або тимчасове (на період існування обставин, зазначених у п.п. «а» п.п. 3 п. 127 Порядку) звільнення орендаря від сплати орендної плати здійснюється за рішенням орендодавця на підставі заяви орендаря, до якої додано документи, що підтверджують існування відповідних обставин, або на підставі рішення суду.

Отже, Порядком встановлено можливість зменшити або тимчасово звільнити орендаря від сплати орендної плати за рішенням орендодавця на підставі заяви орендаря, до якої додано документи, що підтверджують існування усіх таких обставин:

1. Істотне пошкодження об’єкта оренди.

2. Істотне пошкодження сталося внаслідок дії обставин непереборної сили.

3. Істотне пошкодження сталося після підписання акта приймання-передачі об’єкта.

4. Відновлення об’єкта до попереднього стану потребує проведення капітального ремонту.

Механізм оперативного реагування виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій, центральних органів виконавчої влади, органів управління та сил цивільного захисту, спрямований на ліквідацію наслідків збройної агресії російської федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, на територіях, на яких відсутні або завершено активні фази бойових дій, визначено Порядком виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних з пошкодженням будівель та споруд, затвердженим постановою КМУ від 19.04.2022 № 473 (далі — Порядок невідкладних робіт).

Відповідно до п. 9 Порядку невідкладних робіт роботи з обстеження пошкоджених об’єктів виконуються відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою КМУ від 12.04.2017 № 257 (далі — Порядок обстеження).

Пунктом 81 Порядку обстеження встановлено, що за результатами обстеження пошкоджених об’єктів виконавець складає звіт, який має містити висновок про технічний стан, рекомендації щодо подальшої експлуатації (зокрема і щодо можливості виконання робіт із відновлення) або демонтажу (ліквідації), а також в разі потреби — відомості про пошкоджені (зруйновані) несучі та огороджувальні конструкції, інженерні системи (із зазначенням ступеня та обсягів пошкоджень), принципові рішення (рекомендації) щодо їх відновлення (підсилення).

Відповідно до Методики проведення обстеження та оформлення його результатів, затвердженої наказом Мінрегіону від 06.08.2022 № 144, до звіту за результатами (попереднього або основного (детального)) обстеження пошкодженого об’єкта додається акт обстеження, складений за результатами проведеного обстеження об’єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, що має містити інформацію щодо визначеної за результатами обстеження категорії пошкоджень об’єкта (форму акта наведено в додатку 7 до цієї Методики).

У розділі «Висновок за результатами обстеження» Акта обстеження, складеного за результатами проведеного обстеження об’єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, зазначають висновок щодо можливості подальшої експлуатації, потреби поточних, капітальних ремонтів об’єкта (частин об’єкта), реконструкції об’єкта (відокремлених частин об’єкта), потреби демонтажу.

З огляду на вищевикладене належним документом, що підтверджує існування усіх обставин, зазначених у п.п. «а» п.п. 3 п. 127 Порядку, є акт обстеження, складений за результатами проведеного обстеження об’єктів, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, у якому зазначено про потребу капітального ремонту об’єкта (частин об’єкта), реконструкції об’єкта (відокремлених частин об’єкта).

Календарь

На этой неделе
событий нет

Вверх
Закрыть
Заказать обратный звонок
Будет выполнено оформление подписки на выбранное издание
Телефон
Оформить
Вернуться
Закрыть
Извините, на выбранный вами период подписка не осуществляется. Для того чтобы задать свой вопрос звоните на наши контактные телефоны или воспользуйтесь формой обратной связи