Новини

Токени не є обов’язковими: Закон чекає на підпис Президента
20.02.2023

Прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг» від 07.02.2023 р. № 2918-IX, яким, зокрема, дозволено платнику податків користуватися електронним кабінетом, подавати звітність в електронній формі і вести листування засобами зв’язку в електронній формі після проходження в електронному кабінеті електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису (далі — КЕП) або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, з дотриманням вимог Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 р. № 851-ІV та Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 р. № 2155-VІІІ (далі — Закон № 2155).

Нагадаємо, що наразі положення п. 421.5 та п.п. 48.5.1 Податкового кодексу України вимагають для подання звітності та підтвердження її справжності, а також для електронного листування з податковою наявності в платника КЕП, який є аналогом особистого підпису (або відбитком «мокрої» печатки). Водночас, за вимогами Закону № 2155, щоб електронний документ мав законну юридичну силу, там, де на паперовому документі потрібен особистий підпис, має бути КЕП на захищеному носії. Інакше кажучи, КЕП (або печатка) вважатиметься аналогом особистого підпису (або відбитком «мокрої» печатки) та матиме таку саму юридичну силу, якщо перевіркою кваліфікованого постачальника електронних довірчих послуг буде доведено його справжність. Своєю чергою, згідно з ч. 2 ст. 18 Закону № 2155 КЕП вважається таким, що пройшов перевірку, якщо отримано підтвердження того, що особистий ключ, який належить підписувачу, зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису, тобто на захищеному носії (токені).

Водночас, на період дії режиму воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення/скасування Кабмін постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 березня 2022 р. № 300» від 24.05.2022 № 617 дозволив користувачам електронних довірчих послуг використання електронних підписів чи печаток, що базуються на сертифікатах відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг (удосконалених електронних підписів), без відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі кваліфікованого електронного підпису чи печатки.

Наразі Законом № 2918 передбачається закріплення в Податковому кодексі України альтернативи для платника податків: використовувати КЕП, який зберігається на токені, або удосконалений електронний підпис.

Наразі Закон № 2918 передано на підпис Президенту. Зауважимо також, що закон набере чинності з 31.12.2023 р., крім окремих його положень, які наберуть чинності з дня, наступного за днем опублікування, та 20.03.2023 р..

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку