Новини

Дві ПН на попередню оплату однією сумою: контролери пояснили, що з ПК у покупця

03.06.2024
Тема:

На думку інспекторів ГУ ДПС у Запорізькій області, в разі складання продавцем двох або більше ПН у випадку отримання попередньої оплати товарів / послуг однією сумою, а також у разі одноразової поставки товарів / послуг не відповідає нормам ПКУ, а тому покупець не має підстав для віднесення сум ПДВ, зазначених у таких ПН до ПК, оскільки такі ПН не відповідатимуть первинним документам.

Таку позицію контролерів містить роз’яснення, розміщене 23.05.2024 на офіційному сайті ГУ ДПС у Запорізькій області (https://zp.tax.gov.ua/ «Прес-центр» «Новини»). Пояснили це контролери, зокрема, так.

Відповідно до п. 201.1 ПКУ на дату виникнення ПЗ платник податку зобов’язаний скласти ПН в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII, та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.

При цьому п. 201.7 ПКУ передбачено, що ПН складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Своєю чергою, відповідно до п. 187.1 ПКУ датою виникнення ПЗ з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця / замовника на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, — дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Водночас правила формування ПК визначено ст. 198 ПКУ. Так, згідно з п. 198.3 ПКУ ПК звітного періоду визначається з огляду на договірну (контрактну) вартість товарів / послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку, зокрема, з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг, ОЗ, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи. Датою віднесення сум податку до ПК згідно з п. 198.2 ПКУ вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

  • дата списання коштів з рахунку платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів / послуг, а в разі постачання товарів / послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, — дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;
  • дата отримання платником податку товарів / послуг.

Також податківці нагадали, що згідно з п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абз. 1 п. 44.1 ПКУ.

А отже, з огляду на наведене вище, ПН складається на кожне повне або часткове постачання товарів / послуг, а також на суму коштів, що надійшла на рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс). Крім того, дані в ПН мають відповідати змісту первинних документів. Саме тому, контролери вважають, що складання двох та більше ПН на одну операцію (чи то передоплата, яка пройшла однією сумою, чи то одноразове постачання товару, яке відбулося за однією видатковою накладною / актом приймання-передання тощо) є порушенням вимог ПКУ щодо порядку складання ПН, оскільки не дозволяє ідентифікувати операцію, що, своєю чергою, позбавляє покупця права скористатися ПК за такими ПН.

Зауважимо, що позиція податкового органу щодо цього питання залишається непохитною багато років. Підтвердженням цьому слугує також чинне роз’яснення в категорії 101.16 ЗІР.

Водночас нагадаємо, що у ситуації з точністю до навпаки (в разі отримання кількох авансових платежів протягом одного дня від одного і того ж покупця) податківці дозволяють об’єднувати такі аванси в одну ПН на загальну суму. Так, наприклад, у чинному роз’ясненні в категорії 101.16 ЗІР контролери зазначили, що в разі отримання кількох авансових платежів протягом одного дня від одного і того ж покупця за один і той самий товар в межах одного і того ж цивільно-правового договору не буде вважатися помилкою, коли постачальником буде складена одна ПН на загальну суму таких авансових платежів. Навіть у разі якщо у цивільно-правовому договорі з покупцем не передбачено складання зведених ПН і покупець у той самий день оплачує товар кількома авансовими платежами в межах різних цивільно-правових договорів, контролери вважають, що не буде помилкою складання продавцем однієї ПН на загальну суму таких авансових платежів. За таким принципом також не буде помилкою об’єднати в одну ПН постачання товару одному і тому самому покупцю впродовж дня, яке відбувалося за кількома видатковими накладними, за умови складання ПН датою видаткових накладних.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку