Новини

Витрати на придбання права користування комп’ютерними програмами та кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів

22.05.2024
Тема:

Податківці у свіжому роз’ясненні в категорії 102.05 ЗІР пояснили, до яких груп нематеріальних активів належать витрати на придбання права користування комп’ютерними програмами та кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів. Зокрема, контролери нагадали, що відповідно до п. 4 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи», нематеріальний актив — це немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований.

Своєю чергою, згідно з п.п. 15 п. 1 ст. 1 Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII (далі — Закон № 2155) електронний підпис — це електронні дані, що додаються до інших електронних даних або логічно з ними пов’язуються і використовуються підписувачем як підпис. Кваліфікований електронний підпис (далі— КЕП) — удосконалений електронний підпис, що створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису (п.п. 27 п. 1 ст. 1 Закону № 2155). Засіб електронного підпису чи печатки — апаратно-програмний пристрій чи програмне забезпечення, що використовуються для створення електронного підпису чи печатки (п.п. 18 п. 1 ст. 1 Закону № 2155).

У податковому обліку групи нематеріальних активів та строки дії права користування нематеріальними активами визначено в п.п. 138.3.4 ПКУ, зокрема:

  • до групи 5 належать авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп’ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (баз даних), фонограми, відеограми, передач (програми) організацій мовлення тощо), крім тих, витрати на придбання яких визнаються роялті;
  • до групи 6 — інші нематеріальні активи (право на ведення діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).

Отже, податківці зробили висновок, що згідно з нормами ст. 138 ПКУ витрати платника податку на придбання права користування комп’ютерними програмами належать до групи 5 нематеріальних активів, а витрати на придбання кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів — до групи 6 нематеріальних активів.

Зауважимо, що податківці не вперше висловлюють думку, що КЕП — це нематеріальний актив, проте дискусії щодо їх сутності точаться не перший рік. Деякі фахівці вважають, що витрати на придбання КЕП слід кваліфікувати як витрати поточного періоду, оскільки існує невідповідність певним ознакам активів та критеріям визнання нематеріальних активів. Стисло нагадаємо, про що йдеться. Річ у тому, що згідно з п. 6 НП(С)БО 8 придбаний або отриманий нематеріальний актив відображається в балансі за умови одержання майбутніх економічних вигід від його використання та якщо його вартість може бути достовірно визначена. Крім того, нагадаємо, згідно зі ст. 1 Закону про бухоблік активи — це ресурси, контрольовані підприємством та від використання яких очікується отримувати економічну вигоду в майбутньому. Тож для визнання нематеріального активу в обліку слід обґрунтувати, що він одночасно відповідає і ознакам НМА, і критеріям визнання активів в обліку. Хоча КЕП має нематеріальну форму і його вартість можна ідентифікувати як суму витрат на його придбання, використання КЕП не обіцяє підприємству майбутніх економічних вигід, оскільки ані продати, ані передати КЕП підприємство не може. Ба більше, сертифікат ключа персоніфіковано шляхом прив’язки до конкретної особи — співробітника підприємства. І при цьому обмежити право працівника звільнитися підприємство не може, а отже відсутній контроль за ресурсом. Також положення п. 8 НП(С)БО 8 прямо визначають, що в разі коли нематеріальний актив не відповідає критеріям визнання, то витрати, пов’язані з його придбанням чи створенням, визнаються витратами того звітного періоду, протягом якого вони були здійснені, без визнання таких витрат у майбутньому нематеріальним активом.

А отже, бухгалтеру в цій ситуації доведеться формувати власне судження щодо того, чи відсутній контроль над таким ресурсом і чи існує невідповідність іншим ознакам активу, і якщо так, то відповідні витрати (на придбання КЕП) слід визнавати витратами того періоду в якому вони здійснені. Радимо також ознайомитися з матеріалом «Незвичайні звичайності в бухобліку нематеріальних активів. Частина 1. Визнання та оприбуткування» // «ПБ», № 54/2020, с. 20.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку