Новини

Чи можна продавати товари на маркетплейсах без ФОП?

27.02.2024
Тема:

У тих, хто лише починає продавати товари на вітчизняних (ROZETKA, Prom, OLX, тощо) чи закордонних (Etsy, eBay, Amazon тощо) маркетплейсах, часто виникає питання: а чи можна це робити просто як фізособа, без реєстрації як ФОП?

Насправді відповідь дуже проста: якщо це більше 3 продажів за рік, то ні, не можна.

Багато хто чомусь помилково вважає, що в законодавстві відсутній критерій – що ж вважається регулярною підприємницькою/господарською діяльністю, а отже, можна продавати товари як фізособа та сплачувати 18% ПДФО та 1,5% ВЗ від отриманих сум – і, мовляв, усе буде добре. 

Це помилка.
Дійсно, в законодавстві відсутнє визначення, коли саме діяльність із продажу товарів чи надання послуг вважається регулярною і відповідно може бути кваліфікована як підприємницька/господарська.

Однак відповідь на це питання свого часу дав Верховний Суд України. 
Так у пункті 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 25.04.2003 року «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» Верховний Суд зазначив, що під підприємницькою діяльністю:

«слід розуміти діяльність фізичної особи, пов'язану із виробництвом чи реалізацією продукції, виконанням робіт, наданням послуг з метою отримання прибутку, яка містить ознаки підприємницької, тобто провадиться зазначеною  особою безпосередньо самостійно, систематично (не менше ніж три рази протягом одного календарного року) і на власний ризик»

Отже, якщо ви продаєте товари на маркетплейсі більше ніж 3 рази на рік, то така ваша діяльність має ознаки підприємницької.

Ну а ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення за здійснення господарської діяльності без державної реєстрації передбачений (за перше порушення) адмінштраф від 17000 грн до 34000 грн із можливою конфіскацією (за рішенням суду) виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини та грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення.

Отже, якщо податкова дізнається, що хтось здійснює продаж товарів на якомусь маркетплейсі, то такій особі загрожує:

  • оподаткування цих доходів податками (щонайменше це 18% ПДФО і 1,5% ВЗ);
  • адмінштраф від 17000 до 34000 грн;
  • конфіскація всіх отриманих доходів (виручки).

Ну а за друге порушення, допущене протягом року, адмінштраф вже буде складати від 34000 грн до 85000 грн. Ну а конфіскація "виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини та грошей", у випадку повторного порушення, є обов’язковою, а не на розсуд суду.

Тож чи варто ризикувати і займатися продажом товарів без реєстрації як ФОП? 

Тим паче що зараз ФОП звільнені від сплати ЄСВ, а отже, можна просто сплачувати єдиний податок: 1420 грн на місяць для 2 групи або 5% від виручки для 3 групи платників єдиного податку.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку