Новини

Відшкодування збитків у контексті ПДВ-оподаткування: роз’яснюють податківці

26.02.2024
Тема:

Територіальні податківці ГУ ДПС у Черкаській області в інформаційному повідомленні на офіційному сайті (https://ck.tax.gov.ua/ «Прес-центр» «Новини») наголосили, що кошти, які сплачуються як сума штрафу за пошкодження товару, не входять до бази оподаткування ПДВ. Водночас кошти, які надходять платнику ПДВ як відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно (без урахування штрафних санкцій і пені), розцінюються як компенсація вартості такого майна та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ. Як аргументи податківці навели, зокрема, норми п. 188.1 ПКУ, згідно з яким база оподаткування операцій з постачання товарів / послуг визначається з огляду на їхню договірну вартість. До складу договірної (контрактної) вартості входять будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів / послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань.

Насправді така позиція податківців не є новиною для платників ПДВ. Доволі тривалий час подібні висновки превалюють у роз’ясненнях контролерів. Водночас, якщо керуватися нормами п. 185.1 ПКУ, об’єктом оподаткування, зокрема, є постачання товарів та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Своєю чергою, постачанням товарів є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п.п. 14.1.191 ПКУ). А отже, відшкодування вартості пошкоджених товарів фактично не вписується в поняття «постачання товару», адже в цій ситуації жодних передач товару між «потерпілим» та «винуватцем» не відбувається.

Крім того, місцеві податківці в наведеному роз’ясненні процитували норму п. 188.1 ПКУ у скороченому варіанті, адже, окрім згаданих ними сум неустойки (штрафів та/або пені), 3 % річних та інфляційних витрат, до договірної вартості не включаються також суми «відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів», що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань. Своєю чергою, в контексті господарського законодавства до складу збитків, що підлягають відшкодуванню порушником, зокрема, входить вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства (ч. 1 ст. 225 ГКУ). Дублює цю норму й цивільне законодавство, яке визначає, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Причому збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі (ч. 1, 2 ст. 22 ЦКУ). Тобто і цивільне, і господарське законодавство відшкодування збитків у вигляді вартості пошкоджених товарів розглядають як один зі способів відшкодування майнової шкоди.

Проте контролери у своїх роз’ясненнях, спираючись, зокрема, й на ці аргументи, доволі віртуозно знаходять шпарини для оподаткування відшкодування збитків. Наприклад, в ІПК ДПС України від 20.12.2023 № 4791/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК податківці пропонують платникам керуватися одним із основних принципів бухгалтерського обліку — превалювання сутності над формою, за яким операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з їх юридичної форми (ст. 4 Закону про бухоблік). Тож для цілей податкового обліку слід брати до уваги «економічні наслідки, створені господарськими операціями, а не особливості оформлення таких операцій». А саме, в разі якщо йдеться про «відшкодування шкоди внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань», то такі кошти до бази оподаткування ПДВ не включаються. А от якщо кошти, що їх отримує «потерпілий», «за своєю сутністю є компенсацією (відшкодуванням) вартості втраченого, пошкодженого або зіпсованого вантажу (товару)», то сума такого відшкодування включається до бази оподаткування ПДВ платника податку.

Отже, платникам ПДВ, які отримують відшкодування збитків, доведеться враховувати позицію податківців, а в разі незгоди з нею — готуватися відстоювати власну.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку