Новини

Закон України «Про адміністративну процедуру»: Мін’юст розробив шаблони документів

05.02.2024

15 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про адміністративну процедуру» від 17.02.2022 № 2073-IX (далі — Закон № 2073), який наближає законодавство України до стандартів Європейського Союзу та Організації економічного співробітництва та розвитку.

Зокрема, Закон № 2073 гарантує громадянам та бізнесу:

1. Право звертатися до різних органів влади за загальною процедурою, незалежно від запитуваної послуги.

2. Право бути вислуханим у разі загрози прийняття негативного (відмовного) рішення: законом передбачено можливість подати додаткові пояснення, документи чи інші докази, уточнити інформацію.

3. Право на участь у розгляді справи у разі можливого негативного рішення щодо неї.

4. Залучення заінтересованих осіб, законні інтереси яких зачіпаються в межах адмінпровадження. Справи розглядатимуть за принципом «жодних рішень без вас про вас».

5. Доступ учасників провадження до матеріалів справи (крім відомостей, які захищені законом).

6. Можливість усунення недоліків заяви зі збереженням первинної дати її подання.

Підходи до надання послуг державними органами влади також змінюються.

Зокрема, для держорганів Закон № 2073 передбачає такі нові обов’язки та можливості:

1. Більш ефективний спосіб адміністративного оскарження: можливість досудового врегулювання справи завдяки колегіальному розгляду скарг (у тому числі із можливістю залучення громадськості).

2. Врегулювання механiзмiв вiдкликання або визнання недійсним рішення, в тому числі щодо видання дозволів, тощо.

3. Можливість уникнути конфлікту інтересів у діяльності посадових осіб. Передбачені механізми відводу та самовідводу.

4. Обов’язок виправити свої помилки. Адміністративний орган, який допустив помилку і виявив це, повинен виправити її, не чекаючи надходження скарги чи позову.

5. Самостійний збір відомостей та інформації. Адмінорган не може вимагати від особи надати документи та інформацію, якими володіє він сам або інші органи влади.

6. Обов’язкове обґрунтування негативного рішення. У разі відмови у задоволенні заяви або прийняття іншого відмовного рішення адмінорган зобов’язаний аргументувати мотиви такої відмови, обтяження та пояснити порядок його оскарження.

7. Зменшення бюрократії. Відомості, які вже є у державних реєстрах, будуть отримуватись у процесі міжвідомчої взаємодії без зайвих довідок.

Дія Закону № 2073 не поширюватиметься на сфери громадянства та надання притулку в Україні, нагородження державними нагородами, національної безпеки і оборони, здійснення помилування.

Більше інформації про особливості застосування правил загальної адміністративної процедури — в Науково-практичному коментарі (див. за посиланням: https://adminprocedure.org.ua/assets/docs/lap_commentary_web.pdf).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Для належного впровадження Закону № 2073 представники органів місцевого самоврядування (ОМС) відзначають потребу в напрацюванні зразків/шаблонів відповідних документів. Тому Мін’юст спільно з експертами проєкту ЄС EU 4 PAR розробляє вказані зразки/шаблони, які ОМС можуть використовувати у своїй роботі. Деякі з таких документів вже доступні за посиланнямhttps://adminprocedure.org.ua/pages/5.

У майбутньому сторінка доповнюватиметься зразками/шаблонами процедурних документів, що підготовлені міжнародними проєктами, асоціаціями.

Зокрема, за посиланням вище ви зможете ознайомитися із доступними прикладами затверджених документів із практики ОМС.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку