Новини

Держпраці щодо організації та проведення медичних оглядів працівників певних категорій

25.01.2024

Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці на своєму сайті1 розмістило роз’яснення щодо організації роботодавцем медоглядів працівників певних категорій.

Так, згідно зі ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі — Закон № 2694) роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) й періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.

Відповідно до наказу МОЗ «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій» від 21.05.2007 № 246 алгоритм організації попереднього (періодичного) медичного огляду такий.

Спеціалісти відділів гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці міжрегіональних управлінь Держпраці щорічно за заявкою роботодавця (його представника), за участю представника первинної профспілкової організації або уповноваженої працівниками особи, визначають категорії працівників відповідно до штатного розпису, які підлягають попереднім (періодичним) медичним оглядам, і до 1 грудня складають акт визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, у двох примірниках.

Роботодавець попередньо організовує лабораторні дослідження умов праці з визначенням шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників відповідно до наказу МОЗ «Про затвердження Державних санітарних норм і правил “Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу”» від 08.04.2014 № 248 і подає ці дані (копії протоколів інструментально-лабораторних досліджень умов праці) разом із заявкою на складання акта до територіального Управління інспекційної діяльності Держпраці.

На підставі акта роботодавець складає протягом місяця в 4 примірниках поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам, за визначеною формою. Зазначені списки подають для погодження в територіальне Управління інспекційної діяльності Держпраці.

Працівники, для яких є обов’язковими попередній і періодичні наркологічні та психіатричні огляди, подають у медичні комісії відповідний документ (довідку) відповідно до вимог наказу МОЗ від 18.04.2022 № 651.

Також роботодавець за власний кошт забезпечує організацію проведення медичних оглядів, витрати на поглиблене медичне обстеження працівника з підозрою на професійні й виробничо-зумовлені захворювання та його медичну реабілітацію, на диспансеризацію працівників груп ризику розвитку професійних захворювань.

На період проходження медогляду роботодавець зберігає за працівником місце роботи (посаду) й середній заробіток.

За результатами періодичних медичних оглядів (протягом місяця після їх закінчення) комісія з проведення медичних оглядів закладів охорони здоров’я оформляє заключний акт за результатами періодичного медичного огляду працівників, який складають у шести примірниках — один примірник залишається в медичному закладі, що проводив медогляд, інші надають роботодавцю, представнику профспілкової організації або уповноваженій працівниками особі, профпатологу, Управлінню інспекційної діяльності Держпраці в області, робочому органу Головного управління Пенсійного фонду в області.

Якщо працівник ухиляється від проходження обов’язкового медичного огляду, роботодавець має право в установленому законом порядку притягнути такого працівника до дисциплінарної відповідальності, а також зобов’язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати (ч. 2 ст. 17 Закону № 2694).

Своєю чергою, якщо роботодавець порушує організацію медичних оглядів працівників, настає адміністративна відповідальність (ч. 5 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X). Зокрема, загрожує накладення штрафу на посадових осіб підприємств від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку