Новини

Дисконтуванню підлягають лише довгострокові грошові зобов`язання

01.11.2023
Тема:

Застосований ДПС розрахунок за формулою дисконтування заборгованості ТОВ є неправомірним, оскільки ґрунтується на нормах міжнародного стандарту фінансового обліку, в той час як підприємство застосовує національне П(С)БО.

"… національними стандартами (положеннями) бухгалтерського обліку не визначено методологію щодо визначення справедливої та амортизованої вартості фінансових зобов`язань, а органами, на які покладено регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності, не надані будь-які роз`яснення або практика такого дисконтування.

Тому підприємство не зобов`язане визначати методологію оцінки фінансових зобов`язань самостійно та, як наслідок, здійснювати відповідний розрахунок. 

Натомість, контролюючий орган, розраховуючи дисконт, застосовує формулу, що не визначена жодним національним стандартом бухгалтерського обліку. 

Застосування ж контролюючим органом міжнародних стандартів фінансової звітності, за умови, коли підприємство здійснює облік за національними стандартами, є безпідставним та не відповідає Закону про бухоблік.

Зміни, внесені наказом Мінфіну №379 від 16 вересня 2019 року до П(С)БО 11 «Зобов`язання», відповідно до яких, зокрема, будь-які довгострокові зобов`язання підлягають відображенню в балансі за ТЕПЕРІШНЬОЮ ВАРТІСТЮ, набули чинності 29 жовтня 2019 року. Утім, вказані зміни не дають відповіді на питання, яким чином діяти підприємству з уже наявними на дату введення в дію даного наказу довгостроковими зобов`язаннями.

Постанова ВС від 09.08.2023 р. у справі №160/12804/21

Тобто, визначення національних стандартів не дозволяє застосувати міжнародні стандарти обліку у разі відсутності методів ведення обліку в національних стандартах. Тому позиція контролюючого органу щодо посилання на міжнародні стандарти у разі, коли підприємство здійснює облік за національними стандартами, є неправомірною та не відповідає положенням Закону № 996-XIV.

Таким чином, застосований ДПС розрахунок за формулою дисконтування заборгованості позивача є неправомірним, оскільки ґрунтується на нормах міжнародного стандарту фінансового обліку, в той час як позивач застосовує національне П(С)БО.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 04 січня 2023 року у справі № 640/10524/20, від 21 червня 2023 року у справі №640/9281/19.

Постанова ВС від 22.08.2023 р. у справі №640/6453/22

Календар

На цьому тижні
подій немає

Вверх
Закрыть
Замовити зворотній дзвінок
Буде виконано оформлення передплати на обране видання
Телефон
Оформити
Повернутися
Закрыть
Вибачте, на обраний вами період передплата не здійснюється. Для того щоб задати своє питання телефонуйте на наші контактні телефони або скористайтеся формою зворотного зв'язку